?Spółka prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą robót budowlanych i remontowych dróg. (...)

?Spółka prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą robót budowlanych i remontowych dróg. W miesiącu grudniu 2008r. oddano roboty drogowe dotyczące budowy drogi. Protokół odbioru został sporządzony w dniu 02 stycznia 2009r. i w tym samym okresie została wystawiona faktura VAT sprzedażowa i w dniu 09 stycznia 2009r. sporządzono protokół odebranych robót. Roboty zostały wykonane w miesiącu grudniu 2008r. i Spółka zaliczyła zarówno koszty jak i przychody pod względem bilansowym zgodnie z ustawą o rachunkowości i podatku dochodowego od osób prawnych do miesiąca grudnia 2008r.??

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06 maja 2009r. (data wpływu do tut. BKIP 18 maja 2009r.), uzupełnionym w dniu 24 lipca 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodów - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 14 lipca 2009r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP 24 lipca 2009r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Spółka prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą wykonawstwa budowy i remontów dróg. Zawarła umowę w dniu 19 sierpnia 2008r. na wykonanie robót budowlanych drogi w okresie od 22 sierpnia 2008r. do 06 grudnia 2008r. Zgodnie z zawartą umową wykonawca rozliczać się będzie za wykonane roboty z zamawiającym fakturą końcową. Faktura końcowa wystawiona będzie po komisyjnym odbiorze przedmiotu odbioru. Prace zostały wykonane do dnia 06 grudnia 2008r. W dniu 08 grudnia 2008r. Spółka zgłosiła do zamawiającego odbiór komisyjny pracy. Wyznaczono termin odbioru na 02 stycznia 2009r. W czasie odbioru stwierdzono usterki, które zostały usunięte i w dniu 09 stycznia 2009r. sporządzony został protokół odbioru wykonanych robót. W dniu 02 stycznia 2009r. sporządzona została faktura VAT i odebrana przez zamawiającego 09 stycznia 2009r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą dotyczącą robót budowlanych i remontowych dróg. W miesiącu grudniu 2008r. oddano roboty drogowe dotyczące budowy drogi. Protokół odbioru został sporządzony w dniu 02 stycznia 2009r. i w tym samym okresie została wystawiona faktura VAT sprzedażowa i w dniu 09 stycznia 2009r. sporządzono protokół odebranych robót. Roboty zostały wykonane w miesiącu grudniu 2008r. i Spółka zaliczyła zarówno koszty jak i przychody pod względem bilansowym zgodnie z ustawą o rachunkowości i podatku dochodowego od osób prawnych do miesiąca grudnia 2008r.

Zdaniem Spółki ? w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych ? zgodnie z art. 12 ust. 3a i 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, momentem powstania przychodu będzie miesiąc, w którym faktycznie zakończono wykonanie robót, czyli miesiąc grudzień 2008r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) ? dalej: ustawa, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej określa przepis art. 12 ust. 3a ustawy, w myśl którego za datę powstania tego przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Odnosząc powyższe unormowanie do sytuacji świadczenia usług, należy stwierdzić, że przychód osiągany przez Spółkę w związku z tą działalnością powstaje w dacie zaistnienia najwcześniejszego z wymienionych zdarzeń:

  1. wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi,
  2. wystawienia faktury,
  3. uregulowania należności przez usługobiorcę.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca wykonuje w ramach swojej działalności m.in. usługi budowlano-remontowe. W dniu 08 grudnia 2008r. Spółka zgłosiła do zamawiającego odbiór komisyjny pracy. Wyznaczono termin odbioru na 02 stycznia 2009r. W czasie odbioru stwierdzono usterki, które zostały usunięte i w dniu 09 stycznia 2009r. sporządzony został protokół odbioru wykonanych robót. W dniu 02 stycznia 2009r. sporządzona została faktura VAT i odebrana przez zamawiającego 09 stycznia 2009r.

W aspekcie okoliczności przedstawionych we wniosku, należy zatem stwierdzić, że momentem istotnym dla ustalenia przychodu będzie wykonanie świadczenia. Moment wykonania świadczenia określają przepisy Kodeksu cywilnego. Przepisy dotyczące umów o roboty budowlane zawarte są w art. 647-658 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.). Stosownie do treści art. 647 Kodeksu cywilnego, przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Oznacza to, że o wykonaniu usługi można mówić wtedy, kiedy podmiot zakończył jej wykonanie, czyli kiedy zrealizował zobowiązanie wynikające z umowy istniejącej między nim a zamawiającym tę usługę. W konsekwencji powyższego, przychód należny ? w świetle art. 12 ust. 3a ustawy ? powstał w terminie wykonania robót, za który uważa się dzień podpisania protokołu odbioru robót, tzn. datę akceptacji przez inwestora wykonanej przez Spółkę usługi. Tak więc w analizowanej sytuacji przychód należny powstał w dniu 09 stycznia 2009r.

A zatem stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika