Czy w odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez spółkę komandytową, Spółka (...)

Czy w odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez spółkę komandytową, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od tychże znaków towarowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki komandytowej)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 29 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych w spółce osobowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych w spółce osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa utworzenie podmiotu (spółki celowej), której zadaniem będzie zarządzanie prawami własności intelektualnej należącymi do Spółki. W związku z tym Spółka rozważa przeniesienie wszelkich praw związanych z posiadanym przez nią znakiem towarowym do spółki komandytowej.

Spółka komandytowa rozważa wykorzystywanie znaku towarowego w działalności gospodarczej poprzez oddawanie znaku towarowego do odpłatnego korzystania na rzecz innych spółek. Powyższy transfer praw majątkowych zostanie przeprowadzony poprzez wniesienie wspomnianych praw do znaku towarowego do spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego. Znak towarowy będący przedmiotem wkładu stanowi własność Spółki. Przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie znak towarowy, który zostanie wniesiony do spółki komandytowej po otrzymaniu przez Spółkę zgodnie z art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1117 z późn. zm. dalej: 'prawo własności przemysłowej') prawa ochronnego. Znak ten nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki i nie będzie u niej podlegał amortyzacji.

Po przeniesieniu powyższych praw do znaku towarowego do spółki komandytowej zostanie on niezwłocznie (w miesiącu wniesienia wkładu do spółki komandytowej) wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej w wartości wynikającej z umowy ustanawiającej spółkę komandytową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez spółkę komandytową, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od tychże znaków towarowych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki komandytowej)...

Zdaniem Spółki, będzie ona uprawniona do rozpoznania kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od zarejestrowanych znaków towarowych nabytych przez spółkę komandytową, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej (tj. od miesiąca następującego po miesiącu wniesienia wkładu do spółki komandytowej). W rezultacie, Spółka będzie uprawniona do uwzględnienia dla celów podatkowych kosztów związanych z odpisami amortyzacyjnymi od tych praw (w części ustalonej zgodnie z art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółki komandytowe nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Z kolei, na podstawie art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby prawne, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Wspomnianą zasadę stosuje się również do kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, należy uznać, że w przypadku uczestnictwa w spółce komandytowej, podatnikami dla celów podatku dochodowego od osób prawnych są osoby prawne będące wspólnikami takiej spółki. W rezultacie, dla celów ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów, jakie należy przypisać wspólnikom spółki komandytowej (będącym osobami prawnymi) z tytułu udziału w takiej spółce należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, które wskazują, że 'jeżeli wspólnikiem spółki komandytowej jest spółka kapitałowa to zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych' (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 marca 2009 r., Znak IPPB3/423-9/09-2/MS).

Aby uznać dane prawo majątkowe za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  1. prawo majątkowe musi być nabyte,
  2. prawo majątkowe musi nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  3. prawo majątkowe musi być zawarte w katalogu wskazanym w art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  4. przewidywany okres używania prawa majątkowego musi przekraczać 1 rok,
  5. prawo majątkowe musi być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym prawo ochronne do zarejestrowanego znaku towarowego będące przedmiotem tego pytania:

  1. zostanie nabyte przez spółkę komandytowa w formie aportu,
  2. będzie nadawać się do gospodarczego wykorzystania, czego dowodem będzie wykorzystanie prawa w działalności spółki komandytowej polegającej na oddaniu tegoż prawa do odpłatnego korzystania przez Spółkę,
  3. będzie wykorzystywane przez spółkę komandytową przez okres dłuższy niż 1 rok,
  4. będzie wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki komandytowej polegającej w szczególności na oddawaniu znaków towarowych innym podmiotom w odpłatne korzystanie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że prawa ochronne do zarejestrowanych znaków towarowych nabyte przez spółkę komandytową stanowią wartości niematerialne i prawne w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, spółka będzie uprawniona do rozpoznawania kosztów z tytułu naliczania odpisów amortyzacyjnych od tych praw przez spółkę komandytową w proporcji określonej zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych spółka stoi na stanowisku, że będzie ona uprawniona do rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych naliczanych przez spółkę komandytową począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia praw ochronnych do znaków towarowych do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki komandytowej, tj. zgodnie z zasadami określonymi w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w prawie własności przemysłowej. W konsekwencji spółka komandytowa, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego. Powyższy pogląd został potwierdzony m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2008 r., Znak IPPB3/423-1251/08-2/MS oraz w interpretacjach; Znak pisma: IPPB57423-129/09-2/PS, IBPBI/2/423-1228/08/PP, IPPB3/423-409/09-2/MS, IPPB3/423-1484/08-2/MS.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., zwanej dalej ?updop?), kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16 updop.

W myśl art. 16b ust. 1 pkt 6 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, m.in. nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000r. ? Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji) umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W konsekwencji, aby uznać dane prawo majątkowe za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji na gruncie updop, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  1. prawo majątkowe musi być nabyte,
  2. prawo majątkowe musi nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  3. prawo majątkowe musi być zawarte w katalogu wskazanym w art. 16b ust. 1 updop,
  4. przewidywany okres używania prawa majątkowego musi przekraczać 1 rok,
  5. prawo majątkowe musi być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Zgodnie z art. 16d ust. 1 updop, składniki majątku, o których mowa w art. 16a ? 16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Odpisy amortyzacyjne dokonywane będą począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę wartość wprowadzono do ewidencji.

Od dnia wniesienia wkładu w postaci znaku towarowego, odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnej i prawnej będącej przedmiotem wkładu, zgodnie z art. 5 ust. 2 updop, stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki, jako wspólnika spółki osobowej, w proporcji do posiadanego przez niego udziału w zyskach tej spółki, o ile nie zachodzą okoliczności określone w art. 16 ust. 1 updop (w przypadku wspólników będących osobami prawnymi).

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Jednocześnie nadmienia się, że kwestia określenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego nie była przedmiotem niniejszej interpretacji, została ona zawarta w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2010 r. Znak IBPBI/2/423-836/10/PP.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy wskazać, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 oraz Nr 2, wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje

IBPBI/2/423-836/10/PP, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika