Czy z tytułu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną nie powstanie dla Spółki przychód (...)

Czy z tytułu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2009r. (data wpływu do tut. Biura 14 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie spowoduje powstania przychodu dla Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie spowoduje powstania przychodu dla Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa, konserwowania i sprzedaży hurtowej owoców i warzyw.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej (dalej jako: 'Nieruchomość') stanowiącej zgodnie z ewidencją gruntów grunty rolne.

Spółka planuje zostać wspólnikiem w spółce cywilnej, której przedmiotem działalności będzie zarządzanie nieruchomościami. Udział Spółki w zyskach i stratach spółki cywilnej zostanie określony na 99,99%. Wnioskodawca rozważa również możliwość przekształcenia w późniejszym czasie spółki cywilnej w spółkę jawną.

Spółka planuje wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości, wskazując w umowie spółki jako wartość Nieruchomości jej wartość rynkową. Z kolei drugi ze wspólników spółki cywilnej (także spółka z ograniczona odpowiedzialnością) wniesie do spółki cywilnej wkład pieniężny.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy z tytułu przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną nie powstanie dla Spółki przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)...

Zdaniem Spółki przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie wywoła skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych dla Wnioskodawcy. W szczególności, brak w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawa o PDOP?) przepisu wskazującego na wystąpienie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji przekształcenia spółki cywilnej w spółkę osobową. Co więcej, ustawa o PDOP wskazuje wprost na jeden przypadek, w którym zmiana formy prawnej prowadzonej działalności może prowadzić do powstania przychodu podatkowego po stronie wspólników. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową opodatkowaniu na poziomie wspólników podlega kwota tzw. zatrzymanych zysków jako rodzaj dochodu z udziałów w zyskach osób prawnych. Przepis ten został wprowadzony z uwagi na wątpliwości interpretacyjne dotyczące tego, czy przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową powoduje powstanie przysporzenia po stronie wspólników polegającego na pozostawieniu do ich dyspozycji zysku wypracowanego w okresie, kiedy spółka działała w formie spółki kapitałowej. Co więcej, przepis ten dotyczy sytuacji, w której na skutek przekształcenia zmienia się reżim opodatkowania dochodu generowanego przez przekształconą spółkę. W wyniku przekształcenia spółka przestaje być bowiem podatnikiem podatku dochodowego, a od tego momentu podatnikami z tytułu prowadzenia działalności w formie spółki przekształconej stają się jej wspólnicy.

Spółka przypomina, iż przepisy ustawy o PDOP nie różnicują po stronie wspólników skutków podatkowych prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej od działania w formie spółki jawnej. W obydwu przypadkach przychody i koszty podatkowe alokowane są do wspólników w proporcji do posiadanych przez nich udziałów. Skoro zatem przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną nie wiążę się ze zmianą traktowania tego podmiotu jako tego samego źródła przychodów wspólników, a jednocześnie nie powoduje to powstania jakiegokolwiek przysporzenia po stronie tych wspólników, to nie sposób przyjąć, iż w dacie przekształcenia dla wspólników powstaje przychód podatkowy.

Na fakt, iż przekształcenie spółki cywilnej w spółkę osobową nie jest zdarzeniem podatkowotwórczym dla podatków dochodowych wskazują wprost przepisy ustawy o PDOF, wyłączając w sytuacji takiego przekształcenia obowiązek przeprowadzenia tzw. remanentu likwidacyjnego przewidzianego w art. 24 ustawy o PDOF.

Co więcej, do momentu nowelizacji ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., zwanej dalej: .KSH'), która weszła w życie z dniem 8 stycznia 2009 r., obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną wynikał wprost z przepisów prawa (art. 26 § 4 zdanie drugie KSH, w przypadku przekroczenia określonego poziomu obrotów). Nie sposób przyjąć, iż w sytuacji, w której obowiązek przekształcenia wynikał z przepisów prawa, niezależnie od woli wspólników, sytuacja taka mogłaby kreować powstanie obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych.

Reasumując, w wyniku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o PDOP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1, 2, 4 i 5 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika