Czy środki uzyskane ze sprzedaży udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)

Czy środki uzyskane ze sprzedaży udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży udziałów podlegają opodatkowaniu, to czy wnioskodawca może pomniejszyć podstawę opodatkowania o wydatki poniesione na zakup nowych udziałów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05 kwietnia 2012 r. (data wpływu do Organu 10 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • powstania obowiązku podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów ? jest prawidłowe,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów wydatków na nabycie nowych udziałów ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będąc udziałowcem - jako osoba fizyczna posiadająca 400 udziałów w spółce Zakład M. sprzedał w miesiącu wrześniu 2011 r. wszystkie posiadane udziały na rzecz spółki J. Część środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży udziałów wnioskodawca wydatkował w 2011 i 2012 r. (zapłata ceny zakupu w ratach) na nabycie 180 nowych udziałów od spółki J. stając się tym samym jej wspólnikiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy środki uzyskane ze sprzedaży udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży udziałów podlegają opodatkowaniu, to czy wnioskodawca może pomniejszyć podstawę opodatkowania o wydatki poniesione na zakup nowych udziałów?

Zdaniem wnioskodawcy, dochód osiągnięty ze zbycia udziałów podlega wprawdzie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, jednakże dochód ten powinien być pomniejszony o wydatki na nabycie nowych udziałów, które to wydatki w ocenie wnioskodawcy stanowią koszt uzyskania przychodu. W związku z powyższym, opodatkowaniu podlega tylko część dochodu, która nie została wydatkowana na nabycie nowych udziałów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym, odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Uszczegółowieniem ww. przepisu jest przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Uzyskane dochody z odpłatnego zbycia udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy, który stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 osiągnięta w roku podatkowym.

Przedmiotowy przepis w sposób jednoznaczny określa zasady ustalania dochodu opodatkowanego zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy.

Przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 (art. 17 ust. 2 ww. ustawy).

Art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zatem przychodem z odpłatnego zbycia udziałów jest ich wartość wyrażona w cenie zbywanych udziałów, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, o ile odpowiada ona wartości rynkowej.

W stanie faktycznym wnioskodawca dokonał sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej. Przychód ze sprzedaży tych udziałów wnioskodawca wydatkował na nabycie nowych udziałów w innej spółce kapitałowej stając się tym samym jej wspólnikiem. Wnioskodawca wskazuje, że dochód osiągnięty ze zbycia udziałów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przy czym uważa, że wydatki na nabycie nowych udziałów w spółce będą stanowiły koszt uzyskania przychodu a tym samym opodatkowaniu podlegałaby jedynie ta część dochodu, która nie została wydatkowana na nabycie nowych udziałów.

Biorąc po uwagę powyższe należy stwierdzić, że sposób obliczenia dochodu przez wnioskodawcę ze sprzedaży udziałów w spółce kapitałowej polegający na zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie nowych udziałów jest nieprawidłowy.

Sposób obliczania dochodu ze zbycia udziałów określa art. 30b ust. 2 pkt 4 cytowanej ustawy. W świetle tego przepisu, dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca w sposób jednoznaczny różnicuje sposób ustalania kosztów uzyskania przychodu w zależności od tego czy udziały w spółkach mających osobowość prawną zostały nabyte lub objęte w zamian za pieniądze czy też w zamian za wkład niepieniężny.

Dlatego też w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 1f ww. ustawy, który stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;
  2. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg i ewidencji, o których mowa w art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Natomiast w sytuacji nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład pieniężny (pieniądze) zastosowanie znajdzie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W przedmiotowej sprawie dochód ze sprzedaży udziałów podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowych według zasad określonych w art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy. O tym które wydatki będą stanowić koszt uzyskania przychodu będzie decydował sposób nabycia przez wnioskodawcę udziałów w spółce kapitałowej, które następnie sprzedał. Z wniosku nie wynika w jaki sposób wnioskodawca nabył udziały w spółce kapitałowej, dlatego też w zależności od trybu nabycia tych udziałów koszty uzyskania przychodu wnioskodawca ustali albo w oparciu o przepis art. 22 ust. 1f, albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, gdyż te przepisy wprost regulują co stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów. Przy czym bez względu na to, w jaki sposób wnioskodawca nabył sprzedane udziały a więc bez względu na to, który przepis znajdzie zastosowanie jest rzeczą oczywistą, że koszty uzyskania przychodów ustala się wyłącznie w odwołaniu do okoliczności związanych z udziałami zbywanymi. Wszelkie próby odliczania kosztów innych niż wymienione w tych przepisach jest niedopuszczalne.

Podsumowując, niezależnie od sposobu nabycia przez wnioskodawcę sprzedanych w 2011 r. udziałów w spółce kapitałowej, czy to za wkład pieniężny czy niepieniężny, wydatki na nabycie nowych udziałów nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy. Dlatego też wydatki poniesione na nabycie nowych udziałów nie dają wnioskodawcy podstaw do pomniejszenia dochodu ze sprzedaży w 2011 r. udziałów w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki na nabycie nowych udziałów wnioskodawca będzie mógł sobie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero z tytułu sprzedaży tych właśnie nowych udziałów spółki J. Wynika to wprost z treści art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten jasno mówi, że wydatki na nabycie udziałów są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia właśnie tych udziałów.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ww. ustawy ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Wobec powyższego stanowiska wnioskodawcy nie można było w całości uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika