Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej (...)

Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki na wykonanie miejsc parkingowych dla klientów, dostawców i pracowników firmy?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r. , poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana .....z dnia 11.07.2005r. ( data wpływu do tut. urzędu 13.07.2005r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie poniesienia kosztu dot. wykonania miejsc parkingowych dla klientów , dostawców i pracowników firmy

stwierdzam , że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

U Z A S A D N I E N I E

Siedziba firmy znajduje się w wyodrębnionych pomieszczeniach budynku jednorodzinnego Budynek usytuowany jest na końcu drogi gminnej utwardzonej płytami betonowymi. Droga przebiega na skraju skarpy i nie posiada żadnych miejsc parkingowych. W celu zatrzymania się pojazdem , należy wjechać na teren posesji , gdyż w innym przypadku droga zostaje zablokowana ( jest bardzo wąska). W przypadku zaparkowania jednego pojazdu , następne praktycznie nie mają możliwości zaparkowania i blokowany jest wjazd dla innych pojazdów .

Z tej przyczyny parkowanie odbywa się po przejechaniu krawężnika na nie utwardzonej skarpie , co powoduje jej dewastację .Inwestycja ma pozwolenie urzędu gminy , jednak z zastrzeżeniem , że w przypadku konieczności rozbudowy drogi powyższy parking powinien zostać usunięty na koszt inwestora. Powyższa inwestycja ma na celu wyłącznie udostępnienie wygodnych miejsc parkingowych dla klientów , dostawców i pracowników firmy. Stanowisko podatnika w sprawie jest następujące : z punktu widzenia interesów firmy i jej wizerunku wśród klientów zarówno z kraju jak i zagranicy , inwestycja jest potrzebna i choć sama nie będzie generować przychodów , to wpłynie na udogodnienia w funkcjonowaniu firmy ( podatnik nie przewiduje pobierania opłat za parkowanie) ? w związku z tym podatniczki uważa , że powyższy wydatek można uznać za koszty podatkowe. Stosownie do treści art. 22, ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. jedn. Dz. U. z 2000,Nr 14, poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Ustawa powyższa nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt podatkowy można jednak uznać jedynie te racjonalnie uzasadnione wydatki , które łącznie spełniają następujące warunki :

  • pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami ( ich celem jest osiągnięcie , zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów),
  • ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane,
  • nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się zatem wszelkie poniesione przez podatnika wydatki spełniające łącznie powyższe warunki i jeżeli są bezpośrednio lub pośrednio związane z prowadzona działalnością , a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Stosownie do treści art. 22, ust.8 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych -kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne ) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a -22o, z uwzględnieniem art. 23.Działania podatnika , które w ramach środka trwałego stanowiącego własność innej jednostki , tworzą nowy składnik majątkowy , nie stanowiący odrębnej własności jest inwestycją w obcym środku trwałym. Tak więc inwestycja w postaci parkingu utwardzonego dla klientów , pracowników i dostawców przed siedzibą firmy na gruncie należącym do gminy , realizowana na podstawie zezwolenia urzędu gminy - jest inwestycją w obcym środku trwałym. Natomiast suma zaewidencjonowanych wydatków ( kosztów ) takich inwestycji pod datą ich zakończenia i przyjęcia do używania wyznaczać będzie wartość początkową środka trwałego , jakim jest w tym przypadku inwestycja w obcym środku trwałym , która będzie podlegała amortyzacji zgodnie z art.22 a , ust.2, pkt 1 z uwzględnieniem art. 22j, ust.4 powołanej ustawy o podatku dochodowym , który mówi, że : podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych , z tym że dla inwestycji w obcych budynkach (n lokalach) lub budowlach ( parking) okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat .Odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcym środku trwałym są dokonywane i zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w okresie wykorzystywania środka trwałego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością .Reasumując wydatki poniesione na urządzenie utwardzonego parkingu w okresie jej zakończenia i przyjęcia do używania stanowić będą inwestycję w obcym środku trwałym . Nie mogą więc być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika