Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakupy towarów przekazywanych (...)

Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakupy towarów przekazywanych na cele, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku opodatkowania podatkiem VAT przekazania tych towarów?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8,poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2007 r.

Z wniosku z dnia 16.05.2007r., wynika, że Stowarzyszenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wydatków związanych z zakupem artykułów żywnościowych, tj. wyrobów cukierniczych (ciastka, cukierki, paluszki) oraz napojów służących bieżącym potrzebom związanym z przyjmowaniem kontrahentów w siedzibie Stowarzyszenia, jak również okazjonalnym poczęstunkom serwowanym na Zebraniach Delegatów, posiedzeniach Komisji Rewizyjnej i Zarządu.

Porady prawne

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wystąpiono z zapytaniem czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących ww. zakupy w przypadku opodatkowania podatkiem VAT przekazania towarów na cele, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca uważa, że w opisanym stanie faktycznym na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Ponadto przepis art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane. Podatnik jest zdania, że z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku VAT wynika, że przepis ten odnosi się jedynie do przekazania towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Mając na uwadze art. 7 ust. 3 ww. ustawy podatnik stwierdza jednakże, że można uznać przekazanie towarów, których zakup został zakwalifikowany do ?reprezentacji? na gruncie przepisów o podatku dochodowym, a które nie stanowią prezentów o małej wartości, próbek, czy też drukowanych materiałów reklamowych do czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stowarzyszenie jest zdania, że gdy naliczy podatek należny od towarów przekazanych na cele ?reprezentacji? to ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie ich nabycia.

Ocena prawna:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego <...>. Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że ustawodawca wyłączył w określonych sytuacjach stosowanie ww.

przepisu. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Ponadto zauważyć należy, że zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Reasumując: jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, Podatnikowi przysługuje zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakup. W sytuacji natomiast gdy wydatki te nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wówczas zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, przekazanie ich na cele wskazane w przedmiotowym wniosku, które zostanie opodatkowane podatkiem od towarów i usług spowoduje, że Stronie przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ww. zakupy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika