Czy Wnioskodawczyni słusznie uznała, że może skorzystać w odniesieniu do przychodów ze swojej działalności (...)

Czy Wnioskodawczyni słusznie uznała, że może skorzystać w odniesieniu do przychodów ze swojej działalności z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 29 maja 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 30 lipca 2012 r. znak ILPB1/415-560/12-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 2 sierpnia 2012 r., a w dniu 10 sierpnia 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 8 sierpnia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z dniem xx kwietnia 2012 r. Zainteresowana podjęła pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, rozbiórki i burzenia obiektów budowlanych, przygotowania terenu pod budowę, wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz pozostałych instalacji budowlanych. Przeważającym rodzajem działalności Zainteresowanej są usługi związane z grupą 42.1 PKWiU 2008 - głównie brukowanie, budowa i remont chodników przy domach, w ogrodach oraz przy drogach.

W związku z podjęciem działalności, Wnioskodawczyni wybrała opodatkowanie dochodów z działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 12 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do swych przychodów Wnioskodawczyni stosuje stawkę 5,5%.

Z uwagi jednak na treść punktu 4 załącznika do ww. ustawy oraz stanowisko niektórych organów skarbowych, Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość co do możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu. Niezrozumiałym jest dla Niej pojęcie ?na własny rachunek?.

Wszelkie usługi wchodzące w zakres działalności Zainteresowanej, świadczone są wyłącznie na rzecz inwestorów - będących zarówno przedsiębiorcami jak i osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej (również zagranicznymi), oraz ich podwykonawców.

Wnioskodawczyni zaznaczyła, że spełnia wszelkie pozostałe warunki, uprawniające Ją do skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana podała, iż wszelkie usługi wchodzące w zakres Jej działalności świadczone są wyłącznie na rzecz inwestorów ? będących zarówno przedsiębiorcami, jak i osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej (również zagranicznymi) oraz ich podwykonawców, osobiście (jako wykonawca główny) oraz jako podwykonawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni słusznie uznała, że może skorzystać w odniesieniu do przychodów ze swojej działalności z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

W uzupełnieniu Wnioskodawczyni doprecyzowała zadane pytanie:

Czy Zainteresowana słusznie uznała, że w odniesieniu do robót sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 42.1, stanowiących przeważającą część swojej działalności, może zastosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, może Ona skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzasadnienie:

Wprawdzie Zainteresowana świadczy usługi mieszczące się w grupowaniu 42.1 PKWiU, jednak załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyraźnie wskazuje, że wyłączenie dotyczy dostawy oraz świadczenia usług w zakresie budowy dróg i autostrad wyłącznie ?na własny rachunek? o czym świadczy ?ex? przy symbolu statystycznym.

Zainteresowana wszelkie usługi świadczy na zlecenie (na rachunek) inwestorów lub ich podwykonawców, więc trudno mówić o dostawie, czy świadczeniu usług na własny rachunek. Oczywistym również jest, że każda działalność gospodarcza osoby fizycznej (a do nich właśnie odnosi się ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym), to dążenie do osiągnięcia dochodów na własny rachunek.

Podobne stanowisko opublikowane zostało m.in. w interpretacji IPPB1/415-250/11-2/KS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

   - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) cyt. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy pojęcie ?działalności usługowej? zdefiniowane zostało, jako pozarolnicza działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Załącznik nr 2 do ustawy stanowi wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Wyjaśnić należy, iż w ?Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług? stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w poz. 4, pod symbolem PKWiU ex 42.1 wymieniono: Drogi kołowe i szynowe; roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg kołowych i szynowych dotyczy wyłącznie usług:

  • realizacji projektów inwestycyjnych na własny rachunek obejmującej przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu przygotowania lub budowy: dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnej oraz przejść podziemnych, mostów i tuneli.

W świetle powyższego należy uznać, iż wyłączeniu z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają zatem drogi kołowe i szynowe; roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg kołowych i szynowych, ale wyłącznie dotyczące realizacji projektów inwestycyjnych na własny rachunek, obejmującej przedsięwzięcia finansowe, techniczne i rzeczowe w celu przygotowania lub budowy: dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnej oraz przejść podziemnych, mostów i tuneli.

Powyższe sformułowanie oznacza głównych wykonawców tych robót (podmioty realizujące projekt inwestycyjny), którzy wykonują projekt na własne ryzyko i odpowiedzialność. Sformułowanie to nie obejmuje podwykonawców działających przy realizacji takich projektów inwestycyjnych.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zarówno jako główny wykonawca, osobiście oraz jako podwykonawca wykonuje m.in. usługi, które mieszczą się w grupie 42.1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, dotyczącej głównie brukowania, budowy i remontu chodników przy domach, w ogrodach oraz przy drogach.

Zgodnie z powyższymi przepisami, skoro Zainteresowana prowadzi działalność w ww. zakresie i ? jak wskazała w uzupełnieniu wniosku ? wykonuje je również osobiście jako główny wykonawca, to świadczenie przedmiotowych usług wyłącza z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatkiem tym mogą być objęte tylko takie czynności, które nie są wykonywane w ramach realizacji ? na własny rachunek projektów inwestycyjnych, o których mowa powyżej.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przychody uzyskiwane przez Wnioskodawczynię z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej m.in. na świadczeniu na własny rachunek usług mieszczących się grupie 42.1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawczynię pisma urzędowego, tut. organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika