Ryczałt ewidencjonowany
Pytanie:
"Firma ryczałtowa X prowadzi wykonuje na zlecenie firmy Y obróbkę ze skrawaniem. W zaświadceniu o wpisie do ewidencji gospodarczej widnieje m.in.: 28.52.Z obróbka mechaniczna elementów metalowych. Jaki % podatku dochodów od czynności firma X musi odprowadzać?"
Odpowiedź prawnika: Ryczałt ewidencjonowany
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. 1997 r. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.), działalność z przedstawionego przez Pana zakresu nosi symbol 28.52 - co odpowiada 28.52 PKD - klasyfikacja w sekcji D - przetwórstwo przemysłowe, dziale 28 - wyroby metalowe gotowe, z wyłączeniem maszyn i urządzeń, grupie 28.5 - usługi obróbki metali i nakładania powłok na metale; usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych, klasie 28.52 - Obróbka mechaniczna elementów metalowych, podklasa 28.52.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych (tj. wiercenie, toczenie, frezowanie, wiórkowanie, struganie, doszlifowywanie, przeciąganie, polerowanie, cięcie, ostrzenie, spawanie, nitowanie itp. elementów metalowych oraz wycinanie i pisanie na metalach za pomocą wiązki laserowej, wraz z ogólną konserwacją mechaniczną i naprawę maszyn.)
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu wykonywanej działalności usługowej - zgodnie z pkt 3 lit. b wskazanego artykułu 12 ust. 1 - wynosi 8,5%.
Ogólne zasady rozliczania ryczałtu znajdzie Pan tu:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?