e-prawnik.pl Porady prawne

Ryczałt ewidencjonowany

Pytanie:

Firma ryczałtowa X prowadzi wykonuje na zlecenie firmy Y obróbkę ze skrawaniem. W zaświadceniu o wpisie do ewidencji gospodarczej widnieje m.in.: 28.52.Z obróbka mechaniczna elementów metalowych. Jaki % podatku dochodów od czynności firma X musi odprowadzać?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ryczałt ewidencjonowany

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. 1997 r. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.), działalność z przedstawionego przez Pana zakresu nosi symbol 28.52 - co odpowiada 28.52 PKD - klasyfikacja w sekcji D - przetwórstwo przemysłowe, dziale 28 - wyroby metalowe gotowe, z wyłączeniem maszyn i urządzeń, grupie 28.5 - usługi obróbki metali i nakładania powłok na metale; usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych, klasie 28.52 - Obróbka mechaniczna elementów metalowych, podklasa 28.52.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych (tj. wiercenie, toczenie, frezowanie, wiórkowanie, struganie, doszlifowywanie, przeciąganie, polerowanie, cięcie, ostrzenie, spawanie, nitowanie itp. elementów metalowych oraz wycinanie i pisanie na metalach za pomocą wiązki laserowej, wraz z ogólną konserwacją mechaniczną i naprawę maszyn.)

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiąganych przez osoby fizyczne została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu wykonywanej działalności usługowej - zgodnie z pkt 3 lit. b wskazanego artykułu 12 ust. 1 - wynosi 8,5%.

Ogólne zasady rozliczania ryczałtu znajdzie Pan tu:

Potrzebujesz porady prawnej?