1)Czy sfinansowanie zakupu ww. środka trwałego ze środków ZFRON, powodującego zmniejszenie tego (...)

1)Czy sfinansowanie zakupu ww. środka trwałego ze środków ZFRON, powodującego zmniejszenie tego Funduszu, powoduje odpowiednio zwiększenie kapitału własnego firmy, czy zwiększa pozostałe przychody operacyjne?
2)Czy równocześnie dokonywane odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu 3 listopada 2008 r.)o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpisów amortyzacyjnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpisów amortyzacyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawcą jest Zakład Pracy Chronionej w świetle ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Firma wzięła z leasing finansowy (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych) linię produkcyjną. Okres leasingu wynosi 4 lata. Przyjęto roczną stawkę amortyzacyjną w wysokości 18%, środek trwały jest amortyzowany. Wnioskodawca podał, że do spłacenia jest 48 rat leasingowych, które składają się z części kapitałowej i odsetkowej.

Zakupioną linię produkcyjną Wnioskodawca chce sfinansować ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), który jest zasilany ze środków pochodzących z ulg (zwolnień) podatkowych, tj. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz ze zwolnień z podatku od nieruchomości. Zakład prowadzi księgi handlowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy równocześnie dokonywane odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od ww. środka trwałego sfinansowanego z ZFRON stanowią koszty uzyskania przychodów (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 23f ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

  1. umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
  2. suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  3. umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.


Pominięcie choćby jednej z powyższych przesłanek spowoduje opodatkowanie umowy na zasadach określonych w art. 23l, chyba że spełniać będzie ona przesłanki określone dla leasingu operacyjnego w art. 23b ust. 1. W sytuacji spełnienia ww. przesłanek przedmiot leasingu znajduje się w ewidencji środków trwałych korzystającego i to on nabywa prawo do odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów. Przepisy dotyczące leasingu finansowego nie ograniczają uprawnień korzystającego co do stosowania przepisów o amortyzacji. Oznacza to, iż korzystający może stosować wszystkie metody amortyzacji przewidziane dla danego środka trwałego.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca podał, iż zawarta umowa leasingu jest umową leasingu finansowego, zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Kwestię do wyjaśnienia stanowi natomiast możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, poprzez odpisy amortyzacyjne, wydatków na nabycie środka trwałego, sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z zapisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92) nie wynika, iżby odpisy i wpłaty na ZFRON, czy też na zakładowy fundusz aktywności mogły obciążać koszty działalności, zatem odpisy te nie mogą być kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dopiero wydatki poniesione ze środków ZFRON, czy też zakładowego funduszu aktywności (pochodzących m.in. ze zwolnień podatkowych, zapisów, darowizn) z wyjątkiem określonych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą kosztami uzyskania przychodów (podobnie jak wydatki ze środków własnych firmy).

Jeżeli więc środek trwały został zakupiony z własnych środków Wnioskodawcy zasilających ZFRON, a nie otrzymanych z zewnątrz (np. dotacja), odpisy amortyzacyjne podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.Wówczas odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych, od tej części ich wartości, która odpowiada wydatkom zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Reasumując, odpisy amortyzacyjne od ww. środka trwałego sfinansowanego z własnych środków Wnioskodawcy zasilających ZFRON stanowią koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki, wniosek rozstrzygnięto postanowieniem z dnia 26 stycznia 2009 r. nr ILPB1/415-907/08-2/AG.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika