Opodatkowanie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości?

Opodatkowanie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 5 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 21 stycznia 2010 r. oraz w dniu 4 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości ? jest:

  • nieprawidłowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego,
  • prawidłowe w zakresie możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej.


UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy ? Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 7 stycznia 2010 r. nr ILPB2/415-1066/09-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 7 stycznia 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 15 stycznia 2010 r.), zaś w dniu 21 stycznia 2010 r. (data nadania 18 stycznia 2010 r.) do siedziby tut. organu wpłynęła odpowiedź na wezwanie, w której Wnioskodawca częściowo uzupełnił wniosek.

Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest kwestia opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w kwestii opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych w dniu 5 lutego 2010 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/436-25/10-5/JK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na podstawie przydziału dokonanego przez RSM ?B? od dnia 23 maja 1990 roku wraz z matką oraz bratem Wnioskodawca mieszkał w lokalu mieszkalnym.

Pod tym adresem zameldowany jest do dnia dzisiejszego. Lokal ten miał powierzchnię 75,4 m2 i de facto składał się z dwóch uprzednio odrębnych mieszkań: pokoju z łazienką i aneksem kuchennym o łącznej powierzchni 20,1 m2 oraz 3 pokoi z kuchnią i łazienką o łącznej powierzchni 55,3 m2.

W roku 1997 nastąpiło przekształcenie prawa do lokalu n prawo własnościowe. Aktem notarialnym z dnia 10 lutego 2005 roku Zainteresowany kupił ten lokal od matki płacąc należny podatek od zakupu nieruchomości.

Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w dniu 27 kwietnia 2007 roku nastąpił prawny podział lokalu nr 14 na dwa odrębne mieszkania z numerami 14 i 15, co stanowiło powrót do stanu sprzed roku 1990. Przede wszystkim jednak nastąpiło tym samym zatwierdzenie stanu rzeczywistego, ponieważ lokal 14 faktycznie już dużo wcześniej funkcjonował jako 2 odrębne mieszkania posiadające niezależne wejścia i odrębne instalacje.

W mieszkaniu o powierzchni 55,3 m2 mieszkał Wnioskodawca w drugim mniejszym Jego matka. Mimo formalnego potwierdzenia podziału lokalu 14 na dwa mieszkania cały czas Zainteresowany pozostawał właścicielem obu. z tego też względu nie zmienił zameldowania z mieszkania nr 14 na mieszkanie nr 15.

W 2005 roku Wnioskodawca podjął decyzję o budowie własnego domu jednorodzinnego. w dniu 12 września 2005 roku dokonał zakupu działki za kwotę 40.000,00 zł (słownie: czterdzieści tysięcy złotych polskich). w dniu 28 kwietnia 2006 roku Zainteresowany uzyskał w p kredyt hipoteczny w wysokości 102.253,00 CHF (słownie: sto dwa tysiące dwieście pięćdziesiąt trzy franki szwajcarskie). Kredyt ten spłaca regularnie wraz z odsetkami od dnia 1 stycznia 2007 roku. Budowa domu została ukończona w 2009 roku, zaś odbiór budynku nastąpił w dniu 7 września 2009 roku na mocy postanowienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Aktem notarialnym z dnia 28 marca 2008 roku Wnioskodawca sprzedał mieszkanie nr 15 za kwotę 227.500,00 zł (słownie: dwieście dwadzieścia siedem tysięcy pięćset złotych polskich).

Podatku za tę transakcję Zainteresowany nie zapłacił, podpisując jednocześnie zobowiązanie, że kwotę należnego podatku przeznaczy w ciągu kolejnych 2 lat na cele mieszkaniowe, w tym konkretnym przypadku na budowę domu. Ponieważ budowa była w dużym stopniu zaawansowana, wydatkował On na dokończenie prac kwotę znacznie mniejszą niż wartość podatku. Równocześnie, z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży domu Wnioskodawca cały czas spłacał raty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami.

Uzupełniając wniosek Zainteresowany wskazał, iż:

  • sprzedaż mieszkania nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej,
  • nie korzystał i nie korzysta z odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu,
  • kredyt został zaciągnięty na budowę domu,
  • nie korzystał i nie korzysta z żadnych odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe,
  • odsetki od kredytu zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu,
  • inwestycja została zakończona w lipcu 2009 roku,
  • odsetki od przedmiotowego kredytu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ani nie zostały zwrócone w żadnej innej formie,
  • odsetki od kredytu nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • zakończenie inwestycji zostało potwierdzone zawiadomieniem o zakończeniu budowy ? zawiadomienie z dnia 27 lipca 2009 roku,
  • pozwolenie na budowę uzyskał w dniu 27 marca 2006 roku.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedając mieszkanie, w którym Zainteresowany mieszkał faktycznie od 1990 roku w ogóle powinien płacić jakikolwiek podatek...
  2. Jeśli tak, w jakiej wysokości...
  3. Czy, zgodnie z informacją telefoniczną uzyskaną z Krajowej Informacji Podatkowej, Wnioskodawca może od kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania odjąć sumę spłaconego już kredytu wraz z odsetkami oraz poniesione w ciągu ostatnich 2 lat wydatki na budowę domu, a uzyskaną w ten sposób kwotę przyjąć jako podstawę do obliczenia ewentualnego należnego podatku...
  4. Czy w okolicznościach przedstawionych powyżej Zainteresowany może korzystać z odliczenia odsetek od kredytu mieszkaniowego od podatku od osób fizycznych...


Zdaniem Wnioskodawcy, jako osoba zameldowana i mieszkająca w sprzedanym mieszkaniu nieprzerwanie od maja 1990 roku do kwietnia 2007 roku, uważa On, że nie powinien podlegać obowiązkowi zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży owego mieszkania. Równocześnie Zainteresowany uważa, iż przedstawiony wyżej stan faktyczny upoważnia Go do odliczania odsetek od uzyskanego kredytu na budowę domu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

  • nieprawidłowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego,
  • prawidłowe w zakresie możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył lokal mieszkalny w 2005 roku od matki. Przedmiotowy lokal został zbyty w dniu 28 marca 2008 roku. Zatem w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Z uwagi na fakt, iż Zainteresowany dokonał zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie powyższa sprzedaż stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma jednak zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e)

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację ? na cele mieszkalne ? własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Natomiast z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy, wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

W świetle powyższego stwierdzić należy ? iż z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie odliczał i nie odlicza odsetek od kredytu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wydatkowanego na spłatę kredytu zaciągniętego na jego zakup oraz wydatkowanego na budowę domu Zainteresowanemu przysługuje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy.

W odniesieniu natomiast do możliwości odliczania odsetek od uzyskanego kredytu na budowę domu tut. organ stwierdza co następuje.

Zasady dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych regulują przepisy art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Pomimo uchylenia ww. przepisu z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca zagwarantował podatnikom korzystanie z ulgi odsetkowej w ramach praw nabytych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 217 poz. 1588) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r., podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

W wyniku nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 209, poz. 1316), ustawodawca w ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w art. 9 nadał nowe brzmienie ust. 1, w myśl którego podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., zwany dalej ?kredytem mieszkaniowym?, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie oraz w ustawie wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek:

  1. od kredytu mieszkaniowego,
  2. od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
  3. od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2.

   - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Rodzaje inwestycji, których sfinansowanie uprawnia do odliczenia odsetek od kredytu (pożyczki) od podstawy obliczenia podatku zawiera art. 26b ust. 1 ww. ustawy, zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 2?4 i 8 tego artykułu, natomiast terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) zawarto w ust. 5-7.

Artykuł 26b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. stanowi, że od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Zgodnie z art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie o którym mowa wyżej stosuje się jeżeli:

  1. kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r.,
  2. kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo ? kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,
  3. inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu ? określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  4. inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego którego budowa zastała zakończona nie wcześniej niż w 2002r.

    , a ponadto w przypadku inwestycji,
    1. o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 (m.in. w przypadku budowy budynku mieszkalnego) zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę oraz rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
    2. o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
  5. do zeznania podatkowego, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,
  6. odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, oraz nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  7. podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
    1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
    2. budowę budynku mieszkalnego,
    3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
    4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
    5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne ,
    6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
    7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Natomiast stosownie do art. 26b ust. 3 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przyznany kredyt wykorzystywany jest na inwestycję związaną z budową budynku mieszkalnego oraz nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie tego gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych udokumentowanych wydatkach mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 26b ust. 4 ww. ustawy, odliczenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje wyłącznie odsetki:

  1. naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,
  2. od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.


Z analizy przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w 2005 roku nabył od matki lokal mieszkalny, który następnie sprzedał w 2008 roku. Zainteresowany złożył do urzędu skarbowego stosowne oświadczenie, z którego wynika, iż kwotę uzyskaną z tytułu ww. sprzedaży zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe. w 2006 roku Zainteresowany uzyskał kredyt na budowę własnego domu jednorodzinnego. Wnioskodawca nie odliczał odsetek od ww. kredytu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku, lecz zamierza to uczynić teraz. Ponieważ budowa była w dużym stopniu zaawansowana, Zainteresowany wydatkował na dokończenie prac kwotę znacznie mniejszą niż wartość podatku. Równocześnie, z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania spłacany był kredyt wraz z odsetkami.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan prawny oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, że Wnioskodawca ma prawo do odliczania odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu pragnie jednak wskazać, że w myśl wcześniej cytowanego art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b. Powyższe oznacza, iż nie jest możliwe łączne skorzystanie ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz z ulgi odsetkowej przewidzianej w art. 26b ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika