Czy zgodnie z prawem, jako płatnik Wnioskodawczyni powinna pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych (...)

Czy zgodnie z prawem, jako płatnik Wnioskodawczyni powinna pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych od całej kwoty podwyższanego kapitału zakładowego spółki z o.o., niezależnie od faktu, że kapitał obejmowany będzie w zamian za aporty obciążone VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 4 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Strony zwróciły się do Wnioskodawczyni, jako notariusza o zaprotokołowanie zgromadzenia wspólników spółki z o.o., podczas którego podjęta będzie uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), do których doliczony zostanie podatek VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z prawem, jako płatnik Wnioskodawczyni powinna pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych od całej kwoty podwyższanego kapitału zakładowego spółki z o.o., niezależnie od faktu, że kapitał obejmowany będzie w zamian za aporty obciążone VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zdarzeniem prawnym rodzącym obowiązek podatkowy w zakresie PCC jest zmiana umowy spółki polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego, a nie czynność wniesienia aportu. Wniesienie aportu jest jedynie czynnością techniczną świadczącą o dokonaniu podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Z punktu widzenia ustawy o PCC obojętne jest, w jakiej formie wspólnicy pokryją wkład: pieniężnej, czy niepieniężnej, skoro o opodatkowaniu decyduje dokonanie czynności objętej zakresem przedmiotowym ustawy (podwyższenie kapitału zakładowego). Odwołanie się do art. 2 pkt 4 lit. a) może mieć jedynie miejsce wtedy, gdy zakresy ustawy o PCC i podatku VAT się pokrywają. Nie jest tak w przypadku zmiany umowy spółki, skutkującej podwyższeniem kapitału zakładowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), podatkowi podlegają m. in. umowy spółki.

Ponadto w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany (art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

W przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały ponadto wskazane czynności, które na gruncie tej ustawy traktowane są jako zmiana umowy spółki. Przy spółce kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

Brzmienie cytowanego przepisu upoważnia do wniosku, że przyjęta na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych generalna zasada, zgodnie z którą zmiany umów podlegają podatkowi, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, doznaje wyłomu w odniesieniu do umów spółki. Przepisami ustawy objęto bowiem wszystkie te przypadki, gdy dochodzi do podwyższenia podstawy opodatkowania, niezależnie od tego, czy źródłem tego podwyższenia jest zmiana umowy spółki.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną, zaś podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość wkładów, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy).

Należy zwrócić uwagę, iż podjęcie przez wspólników sp. z o. o. uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego nie jest równoznaczne z przemieszczeniem majątku pomiędzy wspólnikiem, a spółką. Są to dwie oddzielne i różne czynności prawne, o czym świadczy treść art. 257-262 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), rozdzielających tryb uchwalenia podwyższenia kapitału od złożenia i formy oświadczenia o objęciu nowych udziałów, czy wniesieniu wkładów niepieniężnych.

Proces podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. obejmuje zatem:

  • stronę formalną, jaką są czynności związane z podwyższeniem, w tym również czynność zmiany umowy spółki oraz
  • stronę faktyczną w postaci wniesienia wkładów do spółki na podwyższenie kapitału zakładowego.

Uchwała o podwyższeniu kapitału nie wnosi aportów lecz tylko daje podstawę podmiotowi uprawnionemu (spółce) żądania wykonania przez wspólnika ciążącego na nim z mocy umowy spółki zobowiązania. Z cytowanego powyżej przepisu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyraźnie wynika, iż ustawa nie uzależnia momentu powstania obowiązku podatkowego od fizycznego wykonania zobowiązania, tzn. wniesienia do spółki deklarowanego wkładu. Wynika to z faktu, że opodatkowaniu na gruncie tej ustawy podlega tylko i wyłącznie czynność cywilnoprawna objęta ustawą ? wymieniona w art. 1 ww. ustawy ? a nie jej przedmiot (np. wniesienie wkładu).

Z powyższego wynika, że zmiana umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2 oraz wniesienie aportu ? to dwie odrębne czynności. Zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast wniesienie aportu do spółki jest czynnością czysto techniczną, będącą następstwem zawarcia lub zmiany umowy spółki i czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki. Wniesienie aportu do spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako że czynność ta nie została wymieniona w katalogu czynności objętych opodatkowaniem tym podatkiem.

Reasumując, zmiana umowy spółki z o.o. związana z podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym na Wnioskodawczyni jako płatniku, będzie ciążył obowiązek pobrania tego podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż w zakresie przedstawionego przez Wnioskodawczynię zaistniałego stanu faktycznego wydana została interpretacja z dnia 18 lutego 2010 r. Nr ILPB2/436-273/09-2/WS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/436-273/09-2/WS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika