Czy w związku z podziałem Spółki Akcyjnej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i (...)

Czy w związku z podziałem Spółki Akcyjnej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008 r. (data wpływu: 15 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 grudnia 2008 r. (data wpływu: 7 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z podziałem Spółki ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z podziałem Spółki. Wniosek uzupełniono w dniu 17 grudnia 2008 r. o dodatkową opłatę.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja mebli (PKD 3614A: produkcja mebli pozostała z wyłączeniem działalności usługowej), realizowana w fabryce Spółki w K. na nieruchomości stanowiącej jej własność. Na łączną liczbę osób zatrudnionych przez Spółkę wynoszącą na dzień 31 sierpnia 2008 r. 154 osoby, w K. pracują 132 osoby. Zarząd Spółki oraz dział sprzedaży marketingu mieści się w P. (pod tym adresem mieści się także siedziba Spółki). W P. zatrudnione są 22 osoby. Spółka prowadzi sprzedaż produktów poprzez osiem salonów sprzedaży oraz we współpracy z innymi podmiotami. Siedem salonów sprzedaży mieści się w lokalach najętych przez Spółkę. Jeden salon o pow. ok. 1.000 m2 mieści się w nieruchomości stanowiącej własność Spółki w P. Nieruchomość, obejmuje budynek o powierzchni całkowitej 1.757,90 m2. Zabudowane są działki (?) i (?), natomiast nie jest zabudowana działka nr (?). Łączna powierzchnia gruntu wynosi 0,4903 ha.

W roku 2006 Spółka podjęła decyzję o podjęciu nowej działalności o charakterze deweloperskim, polegającej na rozbudowie budynku, następnie komercjalizacji tego budynku i wynajmie powierzchni użytkowej osobom trzecim. Jest to nowy rodzaj działalności nie prowadzony wcześniej przez Spółkę. Projektem rozbudowy zajmują się oprócz zarządu dwie osoby zatrudnione w P. Dodatkowo zostanie zatrudniona jeszcze jedna osoba, która ma odciążyć zarząd w zakresie spraw związanych z rozbudową. Obecnie w budynku wynajmowane są trzy lokale podmiotom trzecim oraz trzecia umowa najmu dotyczy fragmentu dachu (antena GSM). Pozostała część budynku wykorzystywana jest przez P S.A. na salon sprzedaży, biuro zarządu oraz dział sprzedaży i marketingu. Budynek działa pod komercyjną nazwą M. Realizując proces deweloperski zespół zajmujący się tym projektem doprowadził:

  • do zawarcia w dniu 4 października 2006 r. przez Spółkę umowy o wykonanie projektu rozbudowy budynku,
  • do uzyskania przez Spółkę w dniu 15 maja 2007 r. pozwolenia na budowę pozwalającego na rozbudowę budynku,
  • do uzyskania przez Spółkę w dniu 2 listopada 2007 r. zezwolenia Prezydenta Miasta na działanie wielkoprzemysłowego obiektu handlowego o łącznej powierzchni 7.235 m2.


Spółka zamierza kontynuować rozbudowę obiektu o dodatkową powierzchnię użytkową ok. 5.254 m2. Docelowo Spółka ma zajmować w budynku: salon sprzedaży - ok. 1.000 m2, zarząd i dział sprzedaży i marketingu - ok. 200 m2. Łącznie ok. 15% powierzchni budynku. Części zajmowane przez P S.A. będą jej wynajmowane przez Spółkę z o.o. M. Pozostała część zostanie wynajęta po zakończeniu rozbudowy podmiotom trzecim.

W celu uzyskania odrębnej kalkulacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz uporządkowania wyodrębniania organizacyjnego części przedsiębiorstwa zajmującego się rozbudową Zarząd Spółki podjął decyzję o wyodrębnieniu w ramach Spółki oddziału samodzielnie sporządzającego bilans pod nazwą P S.A. oddział M w P. Oddział jest obecnie na etapie organizacji i:

  1. będzie wpisany do KRS oraz będzie posiadał REGON,
  2. będzie prowadził odrębną rachunkowość przez zewnętrzny podmiot uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg w odrębnym programie komputerowym (rachunkowość zakładu głównego pozostaje w K.),
  3. będzie samodzielnie sporządzał bilans w rozumieniu przepisów o rachunkowości,
  4. będzie posiadał własne księgi handlowe,
  5. będzie posiadał odrębny lokal,
  6. będzie posiadał odrębny rachunek bankowy,
  7. został wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Spółki z kierownikiem oddziału oraz z dwoma pracownikami,
  8. będzie posiadał własną nazwę (M),
  9. będzie posiadał wyodrębnione składniki majątkowe to jest nieruchomość w P., prawo do projektu budowlanego do rozbudowy obiektu, pozwolenie na budowę, prawo do znaku towarowego ?M', wyposażenie niezbędne do pracy - komputery, drukarki, telefony, środki pieniężne niezbędne do finansowanie pierwszego etapu inwestycji - ok. 1 mln zł,
  10. będzie osiągał przychody z umów najmu, w tym od P S.A. i będzie pokrywał koszty utrzymania budynku,
  11. będą obciążać go zobowiązania wynikające z umów najmów, z tytułu utrzymania budynku oraz z tytułu realizacji procesu budowlanego.


Organizacja oddziału zostanie zakończona w opisanym powyżej zakresie z dniem 1 listopada 2008 r.

Z dwóch następujących przyczyn konieczne jest wydzielenie zorganizowanej części P S.A. (Oddziału M) zajmującej się rozbudową i komercjalizacją budynku do odrębnego podmiotu:

  1. jest to wymóg banku, który będzie finansował inwestycje - nie jest możliwe uzyskanie kredytu bankowego w wysokości ok. 30 mln zł na finansowanie przedsięwzięcia w P S.A. ? jest to możliwe wyłącznie w odrębnej spółce celowej, która nie prowadzi działalności produkcyjnej,
  2. jest to konieczne z uwagi na dywersyfikację ryzyka. Zarząd P S.A. nie zamierza obarczać działalności polegającej na produkcji mebli ryzykiem ewentualnego niepowodzenia przedsięwzięcia deweloperskiego i odwrotnie, zarząd P S.A. nie zamierza obarczać przedsięwzięcia deweloperskiego ryzykiem ewentualnego niepowodzenia w produkcji i sprzedaży mebli.


Z uwagi na powyższe zostanie dokonany podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), przez wydzielenie oddziału P S.A. Oddział M w P. wraz ze wszystkimi opisanymi wyżej składnikami majątku, decyzjami, umowami i pracownikami ze Spółki Akcyjnej P. Realizacja podziału planowana jest na marzec 2009 r. Skład udziałowców M Sp. z o.o. i proporcje posiadanych przez nich udziałów są identyczne ze składem akcjonariuszy Spółki Akcyjnej P i proporcjami posiadanymi przez nich akcji oraz głosów na Walnym Zgromadzeniu. Podział zostanie sfinansowany z obniżenia kapitału zakładowego i zapasowego Spółki Akcyjnej P.

Równocześnie zostanie dokonane podwyższenie kapitału zakładowego i zapasowego Spółki z o.o. M, przy czym kwota podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z o.o. M będzie identyczna jak kwota obniżenia kapitału zakładowego w Spółce Akcyjnej P.

Po podziale, w Spółkach zostaną utrzymane dotychczasowe proporcje pomiędzy udziałowcami i akcjonariuszami. Przedmiotowe Spółki nie posiadają wzajemnie swoich udziałów i akcji.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z podziałem Spółki Akcyjnej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, podział Spółki Akcyjnej P nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednakże zgodnie z art. 6 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 grudnia 2008 r., przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) weszła w życie ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320). Nadmienia się, że do dnia 30 listopada 2008 r., przepis ten posiadał brzmienie: ?przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans?.

Pojęcie 'transakcji zbycia' należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu 'dostawy towarów' w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. 'zbycie' obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

W związku ze zmianą treści art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, od dnia 1 grudnia 2008 r. w art. 2 dodany został pkt 27e, zawierający definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W myśl tego przepisu, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższego wynika, że zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa musi charakteryzować niezależność finansowa i organizacyjna. Część przedsiębiorstwa po wydzieleniu musi stanowić niezależne przedsiębiorstwo i muszą być spełnione łącznie trzy warunki, aby można było uznać, że jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Mianowicie:

  1. zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie; o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć nie tylko samodzielne sporządzanie bilansu przez oddział, ale każde wyodrębnienie, na podstawie którego możemy poznać sytuację finansową części przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem zbycia,
  2. wyodrębnione składniki muszą być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  3. po wyodrębnieniu część przedsiębiorstwa musi być niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym te zadania.


Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje natomiast pojęcia ?przedsiębiorstwa?. Przedmiotową definicję zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka Akcyjna P, której podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja mebli, podjęła decyzję o podjęciu nowej działalności o charakterze deweloperskim, polegającej na rozbudowie budynku, będącym miejscem siedziby Spółki.

W celu uzyskania odrębnej kalkulacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz uporządkowania wyodrębniania organizacyjnego części przedsiębiorstwa zajmującego się rozbudową, Zarząd Spółki podjął decyzję o wyodrębnieniu w ramach Spółki oddziału samodzielnie sporządzającego bilans pod nazwą P S.A. oddział M w P. Oddział jest obecnie na etapie organizacji i:

nbspnbspnbspnbsp12) będzie wpisany do KRS oraz będzie posiadał REGON,
nbspnbspnbspnbsp13) będzie prowadził odrębną rachunkowość przez zewnętrzny podmiot uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg w odrębnym programie komputerowym (rachunkowość zakładu głównego pozostaje w K.),
nbspnbspnbspnbsp14) będzie samodzielnie sporządzał bilans w rozumieniu przepisów o rachunkowości,
nbspnbspnbspnbsp15) będzie posiadał własne księgi handlowe,
nbspnbspnbspnbsp16) będzie posiadał odrębny lokal,
nbspnbspnbspnbsp17) będzie posiadał odrębny rachunek bankowy,
nbspnbspnbspnbsp18) został wyodrębniony w strukturze organizacyjnym spółki z kierownikiem oddziału oraz z dwoma pracownikami,
nbspnbspnbspnbsp19) będzie posiadał własną nazwę (M),
nbspnbspnbspnbsp20) będzie posiadał wyodrębnione składniki majątkowe to jest nieruchomość w P., prawo do projektu budowlanego do rozbudowy obiektu, pozwolenie na budowę, prawo do znaku towarowego ?M', wyposażenie niezbędne do pracy - komputery, drukarki, telefony, środki pieniężne niezbędne do finansowanie pierwszego etapu inwestycji,
nbspnbspnbspnbsp21) będzie osiągał przychody z umów najmu, w tym od P S.A. i będzie pokrywał koszty utrzymania budynku,
nbspnbspnbspnbsp22) będą obciążać go zobowiązania wynikające z umów najmów, z tytułu utrzymania budynku oraz z tytułu realizacji procesu budowlanego.

Zakończenie organizacji oddziału zaplanowano w opisanym powyżej zakresie na dzień 1 listopada 2008 r. Następnie dokonany zostanie podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), przez wydzielenie oddziału P S.A. Oddział M w P. wraz ze wszystkimi opisanymi wyżej składnikami majątku, decyzjami, umowami i pracownikami ze Spółki Akcyjnej P. Realizacja podziału planowana jest na marzec 2009 r.

Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ww. ustawy, podział Spółki może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przedmiotowa czynność podziału, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych poprzez wydzielenie oddziału P S.A. Oddział M ? nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż wyodrębniony zespół składników majątkowych wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartą w art. 2 pkt 27e ww. ustawy.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostały interpretacje o nr: ILPB3/423-671/08-5/HS, ILPB3/423-671/08-6/HS, ILPB3/423-671/08-7/HS w dniu 8 stycznia 2009 r., natomiast rozstrzygnięcie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych zawarte zostało w interpretacji nr ILPB1/415-897/08-4/IM wydanej w dniu 8 stycznia 2009 r.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-897/08-4/IM, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-671/08-5/HS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-671/08-6/HS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-671/08-7/HS, interpretacja indywidualna

IPPB5/423-384/10-4/MB, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika