Oceniając stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając (...)

Oceniając stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, iż odpłatne przeniesienie przez Spółdzielnię prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej przeznaczonej na cele budowlane, na inny podmiot, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 02 sierpnia 2007r. (data wpływu 06 sierpnia 2007r.) uzupełnionym pismem z dniu 11.09.2007r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT zbycia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06 sierpnia 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odsprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia, która powstała w 1992r., jest użytkownikiem wieczystym gruntu, dla którego jest prowadzona księga wieczysta. Prawo użytkowania wieczystego opisanej nieruchomości Strona nabyła na podstawie umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu i przeniesienia własności znajdujących się na nim 36 segmentów i działki o powierzchni 730m2 w dniu 26 września 2000r. Z uwagi na fakt, iż Spółdzielnia nie zdecydowała się na prowadzenie inwestycji na wolnej działce, w dniu 21 czerwca 2006r. została podjęta uchwała Nr 4 Walnego Zgromadzenia Członków o odsprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu osobie trzeciej.

Na podstawie umowy z dnia 22.03.2007r. Spółdzielnia sprzedała osobie trzeciej prawo wieczystego użytkowania niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Ostatecznie w dniu 30 maja 2007r. aktem notarialnym nastąpiło odsprzedanie prawa wieczystego użytkowania gruntu, pod budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, do wysokości 4 kondygnacji naziemnych, z uwagi na bliskie sąsiedztwo budownictwa jednorodzinnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

czy odsprzedaż prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r., art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów niezabudowanych i innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust.

1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Prawo wieczystego użytkowania gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz niewątpliwie wartością niematerialną i prawną. A zatem przeniesienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego lub niezabudowanego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu co do zasady podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu przeznaczonego na cele rolnicze, która to czynność korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w sprawie wynika, iż działka jest przeznaczona na cele budowlane, wobec powyższego należy uznać, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego tego gruntu jest opodatkowana według stawki podstawowej w wysokości 22%.

Oceniając stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, iż odpłatne przeniesienie przez Spółdzielnię prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej przeznaczonej na cele budowlane, na inny podmiot, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10,09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika