Nie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu, w momencie zwrotu wspólnikowi likwidowanej spółki (...)

Nie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu, w momencie zwrotu wspólnikowi likwidowanej spółki osobowej, majątku niepieniężnego tej spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2011 r. (data wpływu 29.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, w momencie zwrotu wspólnikowi likwidowanej spółki osobowej, majątku niepieniężnego tej spółki - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, w momencie zwrotu wspólnikowi likwidowanej spółki osobowej, majątku niepieniężnego tej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 7 listopada 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą m.in. w ramach spółki cywilnej pod nazwą CO spółka cywilna. Przedmiotowa działalność gospodarcza jest prowadzona przez Wnioskodawcę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonym przez Zarząd Dzielnicy Miasta oraz na podstawie umowy spółki cywilnej.

Zgodnie z umową spółki cywilnej zawartą w dniu 7 listopada 2008 r. w formie aktu notarialnego Wnioskodawca wniósł do spółki wkład niepieniężny m.in. w postaci nieruchomości gruntowej, położonej w miejscowości W., Gmina R., dla której prowadzona jest księga wieczysta. Przedmiot wkładu aportowego przed jego wniesieniem był wykazywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Aport został wniesiony przez Wnioskodawcę jako osobę fizyczną do spółki cywilnej i stosownie do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2009 r., nr IPPB/415-1258/08-2/JB, czynność wniesienia aportu do tej spółki przez Wnioskodawcę na moment wniesienia nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Aport wniesiony do spółki cywilnej został zaliczony przez tę spółkę do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych CO. W związku z tym, że cel, dla którego spółka cywilna została powołana, został osiągnięty, wspólnicy rozważają rozwiązanie spółki i ewidencję spółki cywilnej. W przypadku rozwiązania spółki cywilnej, zgodnie z art. 875 Kodeksu Cywilnego na rzecz Wnioskodawcy zostanie zwrócony wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowej. Zwrócony wkład niepieniężny zostanie naliczony do majątku prywatnego (osobistego ) Wnioskodawcy.

Wnioskodawca rozważa ewentualną możliwość sprzedaży nieruchomości gruntowej, która zostanie mu zwrócona w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej.

Związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy otrzymanie nieruchomości wniesionej wkładem aportowym do spółki cywilnej na moment jej likwidacji będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanych przez Wnioskodawcę, będącym wspólnikiem spółki cywilnej, w wyniku likwidacji tej spółki koszt uzyskania przychodu zostanie ustalony na moment tego zbycia zgodnie z brzmieniem art. 22g ust. 1 pkt 4 updof w brzmieniu obowiązującym w dacie wniesienia składników majątku do spółki, zgodnie z interpretacją indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2009 r., nr IPPB1/415-1258/08-3/JB...

Odpowiedź na pytanie pierwsze stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania drugiego zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

Z chwilą likwidacji spółki cywilnej Wnioskodawca stanie się posiadaczem opisanej w stanie faktycznym nieruchomości na mocy art. 875 ust. 2 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. Zgodnie z art. 871 kodeksu cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się z pieniądzu wartość jego wkłady oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia ? wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

Podatkowa ocena przedmiotu opodatkowania ( majątku zwracanego wspólnikowi spółki cywilnej z związku z likwidacją tej spółki ) uzależniona jest od zastosowania właściwych przepisów obowiązujących podatnika na moment dokonania czynności prawnej z uwzględnieniem przepisów intertemporalnych, które ? zdaniem wnioskodawcy, w niniejszej sprawie mogą mieć zastosowanie. Mianowicie, stosowanie do art. 9 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) do przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu obowiązujące na dzień 31 grudnia 2010 r. Oznacza to, że w związku z likwidacją spółki cywilnej i wydaniem ( zwrotem ) wspólnikom majątku polikwidacyjnego do opodatkowania dochodu z tym związanego będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 r., albowiem owo wydanie majątku nie będzie miało charakteru odpłatnego zbycia.

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r.

przepisy updof stanowią (art. 24 ust. 3a updof), iż ?w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną (?) sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej (?). Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień (?) likwidacji?

Stosownie do art. 14 updof w brzmieniu obowiązującym w dniu składania niniejszego wniosku, definiującego przychód z działalności gospodarczej, przychodami tymi są m.in. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną (ust. 2 pkt 17 lit. b).

W aktualnym stanie prawnym brak jest przepisu stanowiącego o opodatkowaniu dochodu wspólnika spółki cywilnej w związku z otrzymaniem w wyniku likwidacji składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 pkt 50b stanowią, iż ?wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki?.

W związku z powyżej przytoczonymi przepisami ? zdaniem Wnioskodawcy, na dzień likwidacji spółki cywilnej nie ustala się dochodu z tytułu otrzymania składników majątku (nieruchomości) przez wspólnika tej spółki wniesionych do tej spółki wkładem aportowym, istnieje natomiast obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji Podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB1/415-415/11-4/AM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika