1. Czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek podlegają w (...)

1. Czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek podlegają w Polsce opodatkowaniu na podstawie art. 30a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy przychody te są opodatkowane polskim zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5%? 3. Czy zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z odsetek płacony jest w terminie złożenia zeznania rocznego, a więc do końca kwietnia następnego roku? 4. Czy w trakcie roku należy wpłacać zaliczki na podatek dochodowy? 5. Czy PIT-36 jest właściwym wzorem zeznania rocznego, w sytuacji gdy jedynymi przychodami (dochodami) uzyskanymi w Polsce są przychody z tytułu odsetek od pożyczek?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2012 r. (data wpływu 12.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z udzielaniem pożyczek przez rezydenta podatkowego Norwegii za pośrednictwem portalu internetowego, osobom fizycznym mieszkającym w Polsce ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 12.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku skutków podatkowych związanych z udzielaniem pożyczek przez rezydenta podatkowego Norwegii za pośrednictwem portalu internetowego, osobom fizycznym mieszkającym w Polsce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca od 2004 r. zamieszkuje na stałe w Norwegii (wynajmuje mieszkanie) i posiada norweski certyfikat rezydencji. Od kwietnia 2004 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą zarejestrowaną w Norwegii. Natomiast od kwietnia 2011 r. pracuje w Norwegii i jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawca w Polsce posiada adres zameldowania u rodziców oraz konto bankowe.

Od października 2011 r. Wnioskodawca udziela, za pośrednictwem portalu internetowego, krótkoterminowych pożyczek osobom fizycznym mieszkającym w Polsce. Procedura związana z udzieleniem pożyczki jest następująca.

Osoba zainteresowana uzyskaniem pożyczki wystawia na aukcję zapotrzebowanie na określoną kwotę, wskazuje termin na jaki chce zawrzeć umowę oraz proponuje wysokość oprocentowania. Jeżeli Wnioskodawca jest zainteresowany, to akceptuje warunki i wysyła umowę pożyczki pocztą do pożyczkobiorcy, który z tą umową idzie do notariusza, który następnie poświadcza autentyczność podpisu pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca odsyła umowę do Wnioskodawcy a Wnioskodawca przelewa stosowną kwotę ze swojego polskiego konta bankowego (konto internetowe). Spłata odsetek i samej pożyczki następuje również na polskie konto bankowe Wnioskodawcy.

W związku z uzyskiwaniem na terytorium Polski odsetek od pożyczek Wnioskodawca nie posiada żadnego zakładu, biura ani filii. Wszystkie sprawy z tym związane załatwia poprzez Internet. Wnioskodawca nie uzyskuje żądnych innych dochodów (przychodów) na terytorium Polski.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Czy przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek podlegają w Polsce opodatkowaniu na podstawie art. 30a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy przychody te są opodatkowane polskim zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5%?
  3. Czy zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z odsetek płacony jest w terminie złożenia zeznania rocznego, a więc do końca kwietnia następnego roku?
  4. Czy w trakcie roku należy wpłacać zaliczki na podatek dochodowy?
  5. Czy PIT-36 jest właściwym wzorem zeznania rocznego, w sytuacji gdy jedynymi przychodami (dochodami) uzyskanymi w Polsce są przychody z tytułu odsetek od pożyczek?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 z późn. zm.) osoba fizyczna, jeżeli nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy). W związku z powyższym, Wnioskodawca będąc norweskim rezydentem i posiadając miejsce zamieszkania w Norwegii, ma obowiązek opodatkować w Polsce tylko te dochody (przychody), które uzyskuje na terytorium Polski.

Na podstawie art. 30a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z odsetek od pożyczek pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej. Z kolei ust. 2 tego artykułu stanowi, że przepis ust. 1 pkt 1 - 5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z art. 11 ust. 1 i 2 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Konwencji, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2009 r. (Dz. U. z 2010 r., Nr 134 poz. 899), wynika, że odsetki mogą być także opodatkowane w tym Umawijącym się Państwie, w którym powstają i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie to podatek nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych odsetek.

Postanowienia ustępów 1 i 2 art. 11 Konwencji nie mają zastosowania jeżeli osoba uprawniona do odsetek, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie, w którym powstają odsetki, działalność poprzez zakład tam położony i jeżeli wierzytelność, z tytułu której wypłacane są odsetki jest faktycznie związana z takim zakładem.

Art. 30a ust. 2 zdanie drugie ustawy o pdof stanowi, że zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Reasumując, ponieważ Wnioskodawca osiąga przychody z odsetek od zainwestowanego w Polsce kapitału z tytułu udzielonych pożyczek polskim obywatelom, posiada norweski certyfikat rezydencji i nie posiada w Polsce zakładu w rozumieniu Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, to powinien tak uzyskane przychody opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5%.

Podatek należy wykazać w poz. 191 zeznania PIT-36 składanego za rok otrzymania odsetek. Podatek ten za 2011 r. płatny jest w terminie złożenia zeznania rocznego, a więc najpóźniej do końca kwietnia 2012 r.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika aby Wnioskodawca miał obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2012 r. poz. 361 ze zm.),osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w zakresie tzw. ograniczonego obowiązku podatkowego).


Powyższą regulację na podstawie art. 4a ww. ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca od 2004 r. zamieszkuje na stałe w Norwegii i posiada norweski certyfikat rezydencji podatkowej. Natomiast od kwietnia 2011 r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawca w Polsce posiada adres zameldowania u rodziców oraz konto bankowe.


Od października 2011 r. Wnioskodawca udziela, za pośrednictwem portalu internetowego, krótkoterminowych pożyczek osobom fizycznym mieszkającym w Polsce.


Wszystkie sprawy z związane z udzielaniem pożyczek Wnioskodawca załatwia poprzez Internet. Wnioskodawca nie uzyskuje żadnych innych dochodów (przychodów) na terytorium Polski.


Zgodnie z treścią art. 30a ust. 1 ? 3 ww. ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:

  1. z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,
  2. z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,
  3. z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

Ustawodawca w art. 30a ust. 2 powyżej wskazanej ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 1-5 stosuje się uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku, wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobieranie podatku, zgodnie z taką umową, jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika, uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Ponieważ Wnioskodawca zamieszkuje w Norwegi i jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej Norwegii zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym znajdą zapisy Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej Konwencji, podpisanej w Warszawie dnia 9.09.2009 r. (Dz. U. z 2010 r. nr 134, poz. 899)


Zgodnie z treścią art. 11 ww. Konwencji zatytułowanym ?Odsetki?

  1. Odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
  2. Jednakże, takie odsetki mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek. Właściwe organy Umawiających się Państw ustalą, w drodze wzajemnego porozumienia, sposób stosowania tego ograniczenia.
  3. Bez względu na postanowienia ustępu 2 niniejszego artykułu, jakiekolwiek odsetki, o których mowa w ustępie 1 niniejszego artykułu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym osoba otrzymująca te odsetki ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, jeżeli odbiorca odsetek jest osobą do nich uprawnioną i jeżeli te odsetki są wypłacane:
    1. na rzecz rządu Umawiającego się Państwa, jego jednostki terytorialnej lub organu władzy lokalnej lub Bankowi Centralnemu Umawiającego się Państwa lub jakiejkolwiek instytucji będącej w całości własnością rządu Umawiającego się Państwa;
    2. z tytułu pożyczki jakiegokolwiek rodzaju przyznanej, zabezpieczonej lub gwarantowanej przez rządową instytucję w celu promocji eksportu;
    3. w związku ze sprzedażą na kredyt jakichkolwiek urządzeń przemysłowych, handlowych lub naukowych;
    4. z tytułu pożyczki jakiegokolwiek rodzaju przyznanej przez bank.
  4. Określenie "odsetki" użyte w niniejszym artykule oznacza dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności zabezpieczonych jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z państwowych papierów wartościowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych. Określenie to nie obejmuje żadnego z dochodu, który jest traktowany jak dywidendy stosownie do artykułu 10 niniejszej Konwencji.
  5. Postanowienia ustępów 1, 2 i 3 niniejszego artykułu nie mają zastosowania, jeżeli osoba uprawniona do odsetek, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie, w którym powstają odsetki, działalność poprzez zakład tam położony i jeżeli wierzytelność, z tytułu której wypłacane są odsetki jest faktycznie związana z takim zakładem. W takim przypadku stosuje się postanowienia artykułu 7 niniejszej Konwencji.
  6. Uważa się, że odsetki powstają w Umawiającym się Państwie, jeżeli osoba je wypłacająca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Państwie. Jeżeli jednak osoba wypłacająca odsetki, bez względu na to, czy ma ona miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, posiada w Umawiającym się Państwie zakład, w związku z działalnością którego powstało zobowiązanie, z tytułu którego są wypłacane odsetki i zapłata tych odsetek jest pokrywana przez ten zakład, to uważa się, że odsetki takie powstają w tym Państwie, w którym położony jest zakład.
  7. Jeżeli w wyniku szczególnych powiązań między osobą wypłacającą odsetki a osobą do nich uprawnioną lub powiązań między tymi osobami a osobą trzecią, kwota wypłaconych odsetek przekracza, z jakiegokolwiek powodu, kwotę, która byłaby uzgodniona pomiędzy płatnikiem a osobą uprawnioną bez tych powiązań, wówczas postanowienia niniejszego artykułu mają zastosowanie tylko do ostatniej wymienionej kwoty. W takim przypadku nadwyżka ponad wymienioną poprzednio kwotę podlega opodatkowaniu zgodnie z prawem każdego z Umawiających się Państw, z uwzględnieniem innych postanowień niniejszej Konwencji.


W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione we wniosku oraz przytoczone uregulowania prawne, przychody uzyskane przez Wnioskodawcę z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek, jeżeli czynność ta nie wypełnia przesłanek działalności gospodarczej określonej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, gdy pożyczkodawca posiada certyfikat rezydencji, odsetki mogą być opodatkowane w Państwie, w którym powstają, tj. w Polsce, zgodnie z polskim ustawodawstwem, ale podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek.

Podkreślenia także wymaga, że do pobrania podatku o którym mowa w art. 30a ustawy, w myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy obowiązany jest podmiot dokonujący wypłaty. Zgodnie bowiem z tym przepisem - płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5. oraz 10

W myśl art. 45 ust. 3b ww. ustawy, w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Mając uwadze fakt, że w przedstawionym stanie faktycznym umowy pożyczki są zawierane pomiędzy osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej, co skutkuje tym, że Wnioskodawca uzyska przychód w postaci odsetek bez pośrednictwa płatnika a zatem podatek od otrzymanych odsetek nie zostanie pobrany, Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać należny podatek dochodowy w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym powinien zostać pobrany przez płatnika oraz dokonać wpłaty podatku.

W myśl bowiem art. 45 ust. 1 ww. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Do zeznania podatkowego należy dołączyć certyfikat rezydencji podatkowej dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Zgodnie z treścią art. 45 ust. 1c ww. ustawy, w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędem skarbowym, o którym mowa w ust. 1 i 1a, jest urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.


Reasumując: Przychody uzyskane przez Wnioskodawcę (rezydenta podatkowego Norwegii) z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek, jeżeli czynność ta nie wypełnia przesłanek działalności gospodarczej określonej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (podatek nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek). Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać należny podatek dochodowy w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym powinien zostać pobrany przez płatnika oraz w ww. terminie dokonać jego wpłaty.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika