Zakres skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki.

Zakres skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2012 r. (data wpływu 25.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności w zakresie cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych aportu w postaci Jednostki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest obecnie spółką z o.o. w organizacji, której założycielem jest polska spółka komandytowa. Planowane jest jednak, aby jedynym udziałowcem Spółki została polska spółka akcyjna (dalej: ?Udziałowiec?). W przyszłości, Udziałowiec może wnieść do Spółki w zamian za jej udziały wkład niepieniężny (aport), a w konsekwencji może dojść do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Przedmiotem aportu może być zorganizowana część przedsiębiorstwa Udziałowca. Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej aportem zostaną wydane Udziałowcowi.

Udziałowiec jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i polskim rezydentem podatkowym. Udziałowiec prowadzi działalność gospodarczą na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Udziałowiec zamierza wyodrębnić w swojej wewnętrznej strukturze organizacyjnej jednostkę biznesową zdolną do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych w zakresie produkcji oddzieleń przeciwpożarowych (dalej: ?Jednostka?). Jednostka byłaby przedmiotem aportu, o którym mowa powyżej.


Na moment aportu Jednostka będzie wyodrębniona pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym w ramach Spółki.


W przypadku wniesienia aportem Jednostki przez Udziałowca do Spółki, w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zostaną na rzecz Spółki przeniesione, co do zasady, wszystkie materialne i niematerialne składniki majątkowe tworzące zorganizowaną część przedsiębiorstwa.


Jednakże, w związku z faktem, że:

  • niektóre ruchomości (maszyny, zapasy) są obciążone zastawem rejestrowym z zakazem ich zbywania,
  • niektóre umowy kredytowe zawarte z bankami dotyczą całości działalności Udziałowca, a nie jedynie działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych - przeniesienie ww. składników na Spółkę będzie uzależnione od zgody podmiotów trzecich (w przypadku ww. umów kredytowych możliwy jest także podział zobowiązań finansowych pomiędzy Spółkę a Udziałowca na zasadzie przystąpienia do długu).


Ponadto, w ramach aportu przewiduje się przeniesienie na rzecz Spółki praw z umów handlowych w toku, zawartych z kontrahentami (w szczególności należności o zapłatę wynagrodzenia w tym tzw. kaucji zatrzymanej). W przypadku zobowiązań Udziałowca z tytułu ww. umów możliwość ich przeniesienia będzie zależna od zgody kontrahenta. Może zatem wystąpić sytuacja, w której (wskutek braku zgody kontrahenta) ww. zobowiązania pozostaną w majątku Udziałowca. W takim przypadku, możliwe jest wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności Spółki i Udziałowca za wykonanie ww. umów. Niezależnie od powyższego, na rzecz Spółki zostaną przeniesione zobowiązania gwarancyjne z tytułu umów handlowych w toku.

W przypadku wykonanych umów handlowych, możliwe jest z kolei pozostawienie wynikających z nich zobowiązań gwarancyjnych po stronie Udziałowca. Ponadto, w ramach aportu nie zostaną także przeniesione związane z Jednostką zobowiązania publicznoprawne (podatkowe, ZUS), które nie mogą zostać przeniesione z mocy prawa. W związku z powyższym, Spółka nie może wykluczyć, że nie wszystkie wymienione wyżej składniki majątkowe zostaną otrzymane od Udziałowca w ramach aportu Jednostki. Niemniej, w ocenie Spółki, nawet bez tych składników Jednostka będzie zdolna do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych w zakresie produkcji oddzieleń przeciwpożarowych.

Ponieważ w związku z powyższym aportem na Spółkę przejdzie zakład pracy w rozumieniu art. 23(1) § 1 Kodeksu pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), zgodnie z tym przepisem, Spółka stanie się, w miejsce Udziałowca, stroną stosunków pracy z pracownikami dotychczas przypisanymi do Jednostki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w rezultacie otrzymania przez Spółkę aportu w postaci Jednostki, skutkującego podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki oraz otrzymaniem przez podmiot wnoszący aport udziałów w Spółce, takie podwyższenie będzie wyłączone spod opodatkowania PCC?


Zdaniem Wnioskodawcy, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, w rezultacie otrzymania przez Spółkę aportu w postaci Jednostki w zamian za udziały w Spółce, będzie wyłączone spod opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o PCC.


Uzasadnienie


Uwagi ogólne


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 Ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z ww. przepisem, podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić zarówno w drodze wkładu pieniężnego, jak i w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Z kolei zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 Ustawy o PCC, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w Ustawie o PCC przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W szczególności, nie wszystkie sposoby podwyższenia kapitału zakładowego w spółce kapitałowej powodują powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. I tak, zgodnie z treścią art. 2 pkt 6 lit. c) Ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Zdaniem Spółki, w wariancie podwyższenia kapitału wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego wystąpi sytuacja wyszczególniona w art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwsze ustawy o PCC. Udziały w podwyższonym kapitale Spółki zostaną bowiem objęte przez Udziałowca i pokryte aportem w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ustawa o PCC nie zawiera definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Mając jednakże na uwadze, iż art. 2 pkt 6 Ustawy o PCC został wprowadzony w celu implementowania w polskim prawie postanowień Dyrektywy Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. U. UE L 08.46.11), w celu zdefiniowania tego terminu na potrzeby Ustawy o PCC można odwołać się do definicji funkcjonującej na gruncie prawa unijnego.

Jednocześnie, należy przy tym wskazać, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa określona w Ustawie o CIT ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przepisów tej ustawy. W związku z powyższym, nie będzie ona miała zastosowania w sytuacji będącej przedmiotem zapytania Spółki. Spółka pragnie nadmienić, że jej stanowisko w powyższym zakresie zgodne jest z podejściem organów podatkowych.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 27 lipca 2011 r. (sygn. IPPB2/436-178/11-4/AP) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż: ?W tym miejscu należy wyjaśnić, iż definicja pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa określona w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w tej ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dlatego też powołanej definicji używanej na potrzeby ww. ustawy nie można utożsamiać i posługiwać się nią na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tej przyczyny stanowisko Wnioskodawcy w tej części uznano za nieprawidłowe?. Analogiczną argumentację Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przedstawił również w interpretacji indywidualnej z dnia 18 maja 2011 r. (sygn. IPPB2/436-79/11-4/MZ).

Przepis art. 2 pkt 6 lit. c ) Ustawy o PCC stanowi implementację do polskiego prawa przepisu art. 4 ust. 1 lit. a) w zw. z art. 5 ust. 1 lit. a) Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE (dalej: ?Dyrektywa?). W swoim aktualnie obowiązującym brzmieniu przepis art. 2 pkt 6 lit. c) został wprowadzony do Ustawy o PCC na mocy ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 44, poz. 251).

Należy wskazać, iż transpozycja postanowień Dyrektywy (do czego Polska była zobowiązana do dnia 31 grudnia 2008 r.) skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych będących w świetle ww. Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a ww. Dyrektywy, uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Spółka pragnie przy tym wskazać, iż w polskiej wersji językowej Dyrektywy w art. 4 ust.1 lit. a posłużono się pojęciem oddziału, który to termin jest węższy znaczeniowo niż sformułowanie ?branch of activity? użyte w angielskiej wersji Dyrektywy. Wprawdzie Dyrektywa nie zawiera definicji ?oddziału?, jednakże zdaniem Spółki można w tym przypadku posiłkowo posłużyć się definicją ?oddziału? zawartą w art. 2 pkt j) Dyrektywy Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wydzieleń, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE pomiędzy państwami członkowskimi (również w tym przypadku polska wersja językowa ww. dyrektywy stosuje węższy termin niż wersja angielska, posługująca się pojęciem ?branch of activity?).

Zgodnie z ww. definicją, ?oddział? (tj. ?branch of activity?) oznacza ogół aktywów i pasywów części spółki, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi niezależną jednostkę gospodarczą, to znaczy podmiot, który jest w stanie funkcjonować za pomocą własnych środków. Dodatkowo, Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 13 października 1992 r. w sprawie C-50/91 C. potwierdził, iż dla celów Dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy uznać zespół składników majątkowych i osób, który jest w stanie wykonywać daną działalność gospodarczą.

Wobec powyższego można uznać, iż dla celów Ustawy o PCC zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 6 lit. c) tworzy część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, które z organizacyjnego punktu widzenia stanowią jednostkę zdolną do niezależnej samodzielnej działalności.

Definicję ?przedsiębiorstwa? zawiera przepis art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzeń materiałów towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zgodnie natomiast z art. 55(2) Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję można również wywieść, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, o którym mowa w Kodeksie cywilnym, jeżeli jest to przedsiębiorstwo spółki kapitałowej, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą, zdolną do samodzielnej działalności można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Zdaniem Spółki, z powyższego wynika, że będąca przedmiotem niniejszego zapytania planowana transakcja wniesienia aportu w postaci Jednostki (stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa) do Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) Ustawy o PCC. W świetle bowiem aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Poza przytoczonymi wyżej interpretacjami indywidualnymi, prezentowany przez Spółkę sposób interpretacji przedmiotowych przepisów został potwierdzony ni. in. w interpretacji indywidualnych wydanych przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 lutego 2011 r., sygn. IPPB2/436-485/ 10-4/MZ;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 lutego 2012 r., sygn. IPPB2/436-580/ 11-3/AF;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22 czerwca 2012 r., sygn. IPPB2/436-154/12- 2/AF.


W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wniesiony przez Udziałowca wkład niepieniężny w postaci Jednostki będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze Ustawy o PCC, ponieważ przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia będzie stanowić jednostkę gospodarczą zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności. W konsekwencji, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki będzie stanowić zmianę umowy spółki niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 Ustawy o PCC.


Wobec powyższego, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości przedstawionego przez nią stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.


Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy urnowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

  • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
  • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.


Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją pod warunkiem że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Odnosząc się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, biorąc pod uwagę uregulowania zawarte w Dyrektywie, należy stwierdzić, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, które z organizacyjnego punktu widzenia stanowią jednostkę zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności.

Definicję ?przedsiębiorstwa? zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.


W oparciu o powyższą definicję można również wywieść, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, o którym mowa w Kodeksie cywilnym, jeżeli jest to przedsiębiorstwo spółki kapitałowej, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Należy zaznaczyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli zatem przedmiotem aportu do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały będzie istotnie zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi jednostkę gospodarczą zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności, to czynność opisana we wniosku będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


W konsekwencji podwyższenie kapitału zakładowego Spółki będzie stanowić zmianę umowy spółki niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika