Czy w dacie kapitalizacji odsetek, tj. 31.12.2008 r., Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania (...)

Czy w dacie kapitalizacji odsetek, tj. 31.12.2008 r., Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę skapitalizowanych odsetek od pożyczki (z wyłączeniem tej części skapitalizowanych odsetek, która była związana z finansowaniem środków trwałych i zwiększyła ich wartość początkową)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2010 r. (data wpływu 20.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.07.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2006 O. Sp. z o.o. (dalej: Podatnik, Wnioskodawca, Spółka, Pożyczkobiorca) zawarła umowę pożyczki z I. AG (dalej: Pożyczkodawca) z siedzibą w Niemczech. Pożyczka przeznaczona była w szczególności na sfinansowanie przez Wnioskodawcę budowy centrum handlowego.

Centrum handlowe rozpoczęło działalność operacyjną w listopadzie 2007 r. (w tym roku przyjęto inwestycję do ewidencji środków trwałych). Odsetki od pożyczki w okresie od dnia jej udzielenia do dnia przyjęcia do używania środków trwałych, sfinansowanych z tej pożyczki powiększały wartość początkowa środków trwałych. Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia finansowania rozbudowy centrum a także jego bieżącej działalności, Pożyczkodawca i Pożyczkobiorca zgodnie uzgodnili, że w latach 2006-2008 odsetki od pożyczki nie będą spłacane.

Strony umowy pożyczki dokonały kapitalizacji odsetek na dzień 31.12.2008 r. W związku z kapitalizacją odsetek, Spółka jako płatnik dokonała zapłaty podatku u źródła zgodnie ze stawką określoną w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami.

Między stronami umowy pożyczki, nie zachodzą powiązania w wyniku których zastosowanie miałyby przepisy o cienkiej kapitalizacji zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w dacie kapitalizacji odsetek, tj. 31.12.2008 r., Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę skapitalizowanych odsetek od pożyczki (z wyłączeniem tej części skapitalizowanych odsetek, która była związana z finansowaniem środków trwałych i zwiększyła ich wartość początkową)...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Odsetki naliczone i kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych lub umorzonych odsetek od pożyczek. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT, za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na spłatę kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów. Analiza powyższych przepisów prowadzi do konkluzji, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki:

  • naliczone i zapłacone, lub
  • skapitalizowane.

Powyższe przepisy wprowadzają dwa terminy, w których odsetki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, tj. na dzień zapłaty odsetek i na dzień dokonania ich kapitalizacji. W ocenie Wnioskodawcy w dniu kapitalizacji, do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczać skapitalizowaną kwotę odsetek. Zauważyć należy, że pojęcie ?kapitalizacji odsetek? nie jest zostało zdefiniowane na gruncie przepisów prawa podatkowego. W praktyce wskazuje się, że kapitalizacja odsetek to operacja polegająca na doliczeniu do kwoty głównej pożyczki, naliczonych i nie zapłaconych odsetek. W rezultacie zobowiązanie z tytułu spłaty odsetek ?przekształca się? w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki, co oznacza że z datą kapitalizacji odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny. Po dokonaniu kapitalizacji oprocentowanie liczone jest od nowej, wyższej podstawy, na którą składa się pożyczony kapitał oraz doliczone do tego kapitału odsetki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata zmniejszając kwotę odsetek do zapłaty.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że w przypadku spłaty skapitalizowanych odsetek w zawartych w kwocie głównej pożyczki, operacja taka jest uznawana przez prawo podatkowe za spłatę kapitału, a więc zdarzenie nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT. W ocenie Wnioskodawcy potwierdza to, że odsetki kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki, powinny być kosztem uzyskania przychodów w dniu kapitalizacji. Uznawanie ich za koszt uzyskania przychodów w dniu spłaty kwoty głównej kapitału, którego byłyby częścią stałoby w sprzeczności z art. 16 ust. 1 pkt 10a ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. W wyroku z dnia 4.06.2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku potwierdził, iż jeżeli zaciągnięty kredyt jako wydatek odpowiada wymogom określonym w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT to jest został zaciągnięty w celu osiągnięcia przychodu, to odsetki od tego kredytu organy podatkowe winny uznać za koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10a i 11 tej ustawy?.

Podobne stanowisko zajmują również organy podatkowe, wskazując na prawo do uznania za koszt uzyskania przychodów odsetek skapitalizowanych zgodnie z postanowieniami umów łączących pożyczkodawcę z pożyczkobiorcą przykładowo: interpretacja o sygn. IBPBI/2/423-272/09/MS z 10.03.2009 r. W interpretacji z dnia 12.04.2010 o sygnaturze IPPB3/423-9/10-5/ER, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził:

?Skoro więc w przypadku kapitalizacji dochodzi do ?dopisania? naliczonych odsetek do pierwotnej kwoty pożyczki za zgodą wierzyciela, to należy uznać to za sposób zadysponowania naliczonych odsetek, które czynią zadość roszczeniu pożyczkodawcy o ich zwrot. Wynika z tego, że już od dnia kapitalizacji wierzyciel uzyskuje korzyść ekonomiczną w postaci zwiększenia kwoty, od której naliczane są dalsze odsetki. Należy również podkreślić, iż z datą kapitalizacji odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny (tj. stają się częścią kwoty głównej ze wszelkimi tego konsekwencjami). W rezultacie, w momencie ostatecznego rozliczenia nie mamy już do czynienia ze spłaconymi odsetkami, a jedynie ze spłatą powiększonej kwoty głównej pożyczki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata ? zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty.

W związku z powyższym uznać należy, iż na mocy art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy, Spółce przysługuje prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od pożyczek w przypadku kapitalizacji odsetek ? w momencie ich kapitalizacji, (...)?

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że odsetki od pożyczki w dniu kapitalizacji winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie zwiększają wartości początkowej środków trwałych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IBPBI/2/423-272/09/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-9/10-5/ER, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika