Czy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych prawidłowy jest opisany przez Spółkę Przejmującą (...)

Czy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych prawidłowy jest opisany przez Spółkę Przejmującą sposób alokacji przychodów i kosztów w części dotyczącej branży przed i po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie? W szczególności, czy Spółka Przejmująca nie ma obowiązku rozliczenia w rocznej deklaracji CIT-8 za pierwszy rok podatkowy, obejmujący okres od 1 lipca do 30 września 2010 r., przychodów związanych z wydzielaną branżą powstałych przed dniem wydzielenia (tj. 1 lipca 2010 r.) oraz odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13.09.2010 r. (data wpływu 29.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2010 r. kwot przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku z podziałem przez wydzielenie ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.09.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2010 r. kwot przychodów i kosztów uzyskania przychodów w związku z podziałem przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółkę zawiązano w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na mocy aktu notarialnego ?Umowy Spółki? z dnia 12 marca 2010 r).

Utworzenie nowej spółki miało na celu przeprowadzenie planu restrukturyzacji, polegającej na wydzieleniu z S Sp. z o.o. (dalej; ?Spółka Dzielona?) jednej z jej branż. Procedurę podziału przez wydzielenie formalnie zainicjowało sporządzenie ?Planu podziału? Spółki Dzielonej z dnia 30 marca 2010 r. Na podstawie tego dokumentu, Spółka objęła wydzieloną jedną z branż działalności Spółki Dzielonej na zasadach właściwych dla podziału przez wydzielenie, określonych w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: ?ustawa KSH?). Zarówno majątek pozostający w Spółce Dzielonej, jak i majątek wydzielany, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT (dalej: ?ZCP?). W dniu 1 lipca 2010 r. dokonano rejestracji podniesienia kapitału zakładowego Spółki będące rezultatem wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze Spółki Dzielonej. 108384). W związku z opisanym powyżej podziałem przez wydzielenie Spółka przyjęła, że na moment wydzielenia kwalifikacja podatkowa przychodów ze sprzedaży towarów lub wykonania usług kształtuje się w następujący sposób:

  1. jeżeli wykonanie usługi bądź wydanie towarów, związanych z działalnością wydzielonej branży funkcjonującej w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, nastąpiło przed dniem wydzielenia, to Spółka nie rozpoznała z tego tytułu przychodów podlegających opodatkowaniu (również w sytuacji, gdy faktura sprzedaży jest wystawiona po dniu podziału);
  2. jeżeli wykonanie usługi bądź wydanie towarów, związanych z działalnością wydzielanej branży funkcjonującej w ramach przedsiębiorstwa Spółki, nastąpiło w dniu wydzielenia oraz po dniu wydzielenia, wówczas przychód z tego tytułu rozpoznała Spółka.

Odpowiednio do powyżej opisanej formy rozliczania przychodów przyjęto metodologię alokacji kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą określonych składników majątku (w tym zapasów) oraz świadczenia usług. W szczególności, koszty uzyskania przychodów zostały rozpoznawane przez ten podmiot, który zadeklarował bezpośrednio związany z nimi przychód z tytułu wykonania usługi lub sprzedaży towarów. Natomiast w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów, innych niż bezpośrednio związane z przychodami (dalej koszty pośrednie), jeżeli zostały one potrącone w dacie ich poniesienia po dniu wydzielenia, koszty te zostały ujęte przez Spółkę. W przypadku potrącenia ich w dacie poniesienia przed dniem wydzielenia ? będą one ujęte przez Spółkę Dzieloną.

Konsekwencją powyższego było przyjęcie określonych zasad związanych z ustaleniem wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz rozliczeniem zaliczek na podatek dochodowy w roku podatkowym, w którym nastąpiło wydzielenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych prawidłowy jest opisany przez Spółkę Przejmującą sposób alokacji przychodów i kosztów w części dotyczącej branży przed i po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie... W szczególności, czy Spółka Przejmująca nie ma obowiązku rozliczenia w rocznej deklaracji CIT-8 za pierwszy rok podatkowy, obejmujący okres od 1 lipca do 30 września 2010 r., przychodów związanych z wydzielaną branżą powstałych przed dniem wydzielenia (tj. 1 lipca 2010 r.) oraz odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy.

Podział Spółki Dzielonej nastąpił przez wydzielenie jednej z branż w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na mocy art. 529 par. 1 pkt 4 ustawy KSH. Zgodnie z przywołanym powyżej przepisem, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejąca spółkę lub spółkę nowo zawiązaną.

Natomiast w myśl art. 530 § 2 ustawy KSH, dzień wydzielenia przypada na dzień, w którym dokonano wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej. W przedmiotowej sprawie, za dzień wydzielenia należy uznać 1 lipca 2010 r., tj. dzień w którym dokonano rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym podniesienia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej będące rezultatem wydzielenia ZCP.

Z kolei zgodnie z art. 531 § 1 ustawy KSH, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia, w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Powołany przepis dotyczy w szczególności sukcesji praw i obowiązków cywilnoprawnych oraz administracyjnych.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje natomiast art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Powyższy przepis należy także stosować, jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek spółki dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przyjmuje się, ze opisane w tym przepisie zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę sukcesji generalnej.

W tym miejscu Spółka zwraca uwagę, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia ?praw i obowiązków podatkowych związanych ze składnikami majątku?, będących zarazem przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej. Stąd można przyjąć, że sukcesji nie powinny podlegać te prawa i obowiązki, które na mocy obowiązujących przepisów podatkowych zostały przypisane do dnia wydzielenia do osoby dzielonego podatnika. Z drugiej strony, sukcesji zaś powinny podlegać te prawa i obowiązki, które choć mogą wynikać ze zdarzeń mających miejsce przed podziałem, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych, w szczególności ? na gruncie podatku CIT ? w postaci przychodów podlegających opodatkowaniu i związanych z nimi kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki nasuwa językowa wykładnia art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą sukcesji podlegają prawa i obowiązki ?pozostające? w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w analizowanym przepisie ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. W konsekwencji, uzasadnione jest przyjęcie stanowiska, że w przypadku podziału przez wydzielenie przedmiotem sukcesji będą podlegały wyłącznie nie skonkretyzowane prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia ?pozostają? w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku.

Powyżej zaprezentowaną wykładnię art. 93c Ordynacji podatkowej uznał za prawidłową Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2010 r. (sygnatura: IPPB3/423-120/10-3/ER). Takie stanowisko potwierdzają także organy podatkowe wskazując jednocześnie, że w przypadku podziału przez wydzielenie sukcesja podatkowa nabiera szczególnego charakteru tzw. sukcesji generalnej częściowej (m.in. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 lipca 2009 r., sygnatura: IPPB3/423-217/09-2/ER).

Z językowej wykładni art. 93c Ordynacji podatkowej wynika zatem, że nie odnosi się on do praw i obowiązków, które ?pozostawały? w związku z określonymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. Oznacza to, że jeżeli dane prawo bądź obowiązek powstało przed dniem wydzielenia lub dotyczy okresu poprzedzającego podział (tzn. zgodnie z przepisami podatkowymi powinny być rozliczone w tym właśnie czasie), skutki podatkowe z nimi związane powinny zostać rozliczone przez spółkę dzieloną ? tj. na dzień wydzielenia nie ?pozostają? w związku z ZCP. Dlatego też, jeżeli przychód należny i ? odpowiednio ? związane z nim koszty dotyczące działalności ZCP powstałe do dnia wydzielenia i zostały rozliczone przez spółkę dzieloną, prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie będą przedmiotem sukcesji w świetle art. 93c Ordynacji podatkowej.

Z kolei w przypadku, gdy dane prawo bądź obowiązek powstało w dniu wydzielenia lub po tej dacie (tj. ?pozostaje? w dniu wydzielenia w związku ze składnikami majątku podlegającymi podziałowi), rozliczenia podatkowe z nim związane powinny dotyczyć wyłącznie podmiotu przejmującego.

Zdaniem Spółki następstwo prawne (sukcesję generalną częściowa) zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej należy rozumieć jako kontynuację ? od dnia wydzielenia ? rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez Spółkę Dzieloną, a nie jako przejęcie przez Spółkę całości rozliczeń podatkowych ZCP z okresu przed podziałem. Oznacza to, że przedmiotem sukcesji zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, będzie np. kontynuacja stosowanej przez Spółkę Dzieloną metody amortyzacji w stosunku do przejmowanych składników majątku. Natomiast przedmiotem sukcesji, w myśl z art. 93c Ordynacji podatkowej, nie będzie mógł być obowiązek rozpoznania przychodów oraz uprawnienie do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów dotyczących okresu sprzed dnia wydzielenia. Przychody i koszty tego okresu zgodnie z prawem powinny być już rozliczone przez Spółkę Dzieloną.

Spółka zwraca uwagę na fakt, że odmienna interpretacja art. 93c Ordynacji podatkowej mogłaby prowadzić do dwukrotnego rozliczenia przychodów i kosztów dla celów podatkowych. Przy wykładni art. 93c Ordynacji podatkowej, istotne jest bowiem zastrzeżenie, iż chodzi o prawa i obowiązki ?pozostające w związku z przydzielonymi, m.in. w planie podziału, składnikami majątku?.

Ustawa o CIT odnosi się do osoby podatnika (a nie jego majątku) i co do zasady nie jest możliwe przypisanie zobowiązania podatkowego do określonych składników majątku. W przedmiotowej sprawie, wydzielona branża, jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podmiotem opodatkowania jest jednak Spółka Dzielona, jako osoba prawna.

ZCP funkcjonowała w ramach Spółki Dzielonej do dnia wydzielenia i stanowiła część jej przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przychody i koszty związane z działalnością ZCP, do dnia wydzielenia (1 lipca 2010 r.) stanowiły integralną część rozliczeń podatkowych Spółki Dzielonej. W świetle wskazanej powyżej argumentacji, nie ma bowiem podstaw prawnych do wyodrębnienia rozliczeń podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczących ZCP z rozliczeń podatkowych prowadzonych przez Spółkę Dzieloną. Próba podjęcia tego typu wyodrębnienia prowadziłaby do skutków nie do pogodzenia z podstawowymi zasadami rozliczeń podatkowych. Traktowanie ZCP jak odrębnego podatnika w okresie, kiedy rozliczenia ZCP stanowiły integralną część rozliczeń przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, oznaczałoby, że skutki podatkowe należałoby również przypisać rozliczeniom wewnętrznym w ramach Spółki Dzielonej. Niewątpliwie taka konkluzja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami podatku dochodowego od osób prawnych, dla którego rozliczenia i przepływy wewnętrzne w ramach struktury organizacyjnej danego podatnika (tj. pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi tego podmiotu), co do zasady pozostają podatkowo obojętne.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Spółki rozliczenie przychodów i kosztów przez Spółkę Dzieloną i Spółkę powinno przebiegać następująco,

  1. w odniesieniu do przychodów:

    Zgodnie z art. 12 ustawy o CIT, przychody należne bądź otrzymane dotyczące ZCP, powstałe do dnia wydzielenia powinny być rozpoznane w Spółce Dzielonej.

    Przychody należne bądź otrzymane dotyczące ZCP, powstałe w dniu wydzielenia oraz po dniu wydzielenia powinny być rozpoznane w Spółce;

  2. w odniesieniu do kosztów bezpośrednich:

    Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, co do zasady, jeżeli przychody odpowiadające kosztom bezpośrednio związanym z tymi przychodami rozpoznane zostały przed dniem wydzielenia, tj. przed 1 lipca 2010 r. przez Spółkę Dzieloną, to koszty te powinny zostać ujęte w rozliczeniu rocznym Spółki Dzielonej, bez względu na to, kiedy dana faktura kosztowa została otrzymana przez Spółkę Dzieloną. Analogicznie, koszty bezpośrednio związane z przychodami rozpoznanymi przez Spółkę powinny być uwzględnione w rozliczeniu rocznym Spółki.

  3. w odniesieniu do kosztów pośrednich:

    Na podstawie art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o CIT, rozliczenie kosztów pośrednich będzie uzależnione od tego, w jakiej dacie i jaki podmiot rozliczy fakturę kosztową w swoich księgach rachunkowych. W tym względzie możliwe są dwa warianty:
  • faktury ujęte w księgach do dnia wydzielenia przez Spółkę Dzieloną ? te faktury powinny być podstawą do rozpoznania kosztów podatkowych w Spółce Dzielonej (moment powstania kosztu podatkowego nastąpi przed wydzieleniem);
  • faktury ujęte w księgach od dnia wydzielenia przez Spółkę ? te faktury powinny być podstawą do rozpoznania kosztów podatkowych w Spółce (moment powstania kosztu podatkowego nastąpi po wydzieleniu).

Powyższy sposób rozliczenia jest zgodny z ogólną koncepcją rozliczenia kosztów i przychodów podatkowych zaprezentowaną w wydanej dla Spółki Dzielonej interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura: IPPB3/423-158/10-2/ER). W interpretacji tej nie jest wskazane jednoznacznie, że koszty pośrednie należy rozdzielać między Spółkę Dzieloną i Spółkę według daty poniesienia (czyli daty ujęcia w księgach), lecz zdaniem Spółki należy przyjąć jednakowe kryterium podziału kosztów między tymi spółkami.

Biorąc pod uwagę powyższe, Spółka będzie kalkulować swój podatek CIT zwiany z ZCP począwszy od dnia wydzielenia, z uwzględnieniem przychodów, które stały się należne po tej dacie, oraz związanych z nimi kosztów. Spółka Dzielona natomiast uwzględni w swoim rozliczeniu rocznym zobowiązania podatkowe powstałe do dnia wydzielenia od całości swojej działalności (łącznie z ZCP).

Ponadto, na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej Spółka będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe przypisane ZCP od dnia 1 lipca 2010 r., tj. od dnia wydzielenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-158/10-2/ER, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika