Czy w przypadku przeznaczenia przez Spółkę dochodów na cele statutowe Wspólników wymienione w art. (...)

Czy w przypadku przeznaczenia przez Spółkę dochodów na cele statutowe Wspólników wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT i dokonania w tym celu opisanej wyżej darowizny, przekazane dochody Spółki będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2012 r. (data wpływu 16.02.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 16 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca ma status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: ?Wnioskodawca? lub ?Spółka?), której jedynymi udziałowcami są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., nr 79, poz. 855 ze zm., dalej: ?Prawo o stowarzyszeniach?), a których celami statutowym są cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT (dalej jako: ?Wspólnicy?). Spółka ta posiada szereg aktywów, w tym nieruchomość.

Spółka planuje sprzedać nieruchomość i przeznaczyć uzyskany przez siebie dochód na cele statutowe Wspólników (wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT) i w związku z tym Spółka planuje przekazanie Wspólnikom środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Środki te zostaną przekazane przez Spółkę pod warunkiem uprzedniego uzyskania od Wspólników oświadczenia, że przekazane środki zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem tzn. na cele statutowe Wspólników wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.

W tej sytuacji Spółka rozważa przekazanie osiągniętego dochodu poprzez dokonanie darowizny na rzecz czterech spośród pięciu Wspólników środków pieniężnych odpowiadających uzyskanemu dochodowi. Przekazanie tylko części Wspólników środków pieniężnych odpowiadających dochodowi ze sprzedaży nieruchomości odbędzie się za zgodą Zgromadzenia Wspólników Spółki i właściwych organów statutowych wszystkich Wspólników.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku przeznaczenia przez Spółkę dochodów na cele statutowe Wspólników wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT i dokonania w tym celu opisanej wyżej darowizny, przekazane dochody Spółki będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym?


Zdaniem Wnioskodawcy, dochody przekazane Wspólnikom są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy CIT.

Wnioskodawca jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Co do zasady, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy CIT, dochody Wnioskodawcy podlegają opodatkowaniu w Polsce według zasad określonych w ustawie CIT bez względu na miejsce uzyskania przez Wnioskodawcę takich dochodów.

W przedmiotowej sprawie kluczowe znaczenie ma jednak art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy CIT, z którego wynika, że wolne od podatku są dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT - w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego ? w części przeznaczonej na te cele.


Z przytaczanego art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy CIT wynika, że zwolnione mogą być takie dochody jeśli zostaną spełnione trzy warunki:

  1. udziałowcami (akcjonariuszami) spółki są wyłącznie organizacje społeczne działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT,
  2. dochody zostaną przeznaczone na cele statutowe powyższych organizacji wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT,
  3. dochody te zostaną przekazane na rzecz powyższych organizacji.

W przypadku Wnioskodawcy wszystkie trzy warunki będą spełnione.


Spełnienie warunku pierwszego jest konsekwencją faktu, iż Wspólnikami Spółki są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, a których celami statutowym są cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.

Spełniony będzie również drugi warunek dochód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na cele statutowe Wspólników wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT. Dodatkowo Wnioskodawca uzyska oświadczenie Wspólników, że przekazane im środki zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, tzn. na cele statutowe Wspólników wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.


Spełniony zostanie również trzeci warunek tzn. środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przekazane na rzecz Wspólników w formie darowizny.


Zdaniem Wnioskodawcy ze względu na spełnienie wszystkich trzech wskazanych powyżej ustawowych warunków zwolnienia z tytułu dokonania darowizny na rzecz Wspólników w opisanym stanie faktycznym Spółka nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), wolne od podatku są dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy ? Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w pkt 4 ? w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo ? techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenie wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego ? w części przeznaczonej na te cele.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie od podatku, o którym mowa w ust. 1 dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i ? bez względu na termin ? wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.


Zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełnić łącznie dwie przesłanki:

  • jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,
  • uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej, a następnie wydatkowane na te cele bez względu na termin.


Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie ?w części przeznaczonej na te cele? oznacza, iż jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych ?innych celów?, nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu. Nie można bowiem w tym zakresie zastosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego.


Analiza cytowanych norm wskazuje na następujące przesłanki zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5:

  1. Ze zwolnienia skorzystać może spółka, której udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach.
  2. Celem statutowym tych organizacji jest działalność wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy pdop, czyli działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego.
  3. Spółka przeznaczyła część swojego dochodu na ww. cele statutowe i wydatkowała na rzecz tych organizacji.

Nie ulega również wątpliwości, że powyższe zwolnienie ma charakter przedmiotowy, a nie podmiotowy, co oznacza, że wolny od podatku może być dochód Spółki przeznaczony na cele określone w tym przepisie, a nie cały jej dochód.

Z wykładni gramatycznej wskazanego przepisu wynika jednoznacznie, iż wolna od podatku jest ta część dochodów spółek, która zostanie przeznaczona (w deklaracji) na cele wynikające ze statutu stowarzyszenia, które jest wyłącznym udziałowcem spółki, tożsame z celami wynikającymi z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy pdop oraz przekazana (wydatkowana) na rzecz tej organizacji.

Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca ma status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynymi udziałowcami są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r., nr 79, poz. 855 ze zm.), a których celami statutowym są cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka planuje sprzedać nieruchomość i przeznaczyć uzyskany przez siebie dochód na cele statutowe Wspólników.

Środki te zostaną przekazane przez Spółkę pod warunkiem uprzedniego uzyskania od Wspólników oświadczenia, że przekazane środki zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem tzn. na cele statutowe Wspólników wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT. W tej sytuacji Spółka rozważa przekazanie osiągniętego dochodu poprzez dokonanie darowizny na rzecz czterech spośród pięciu Wspólników środków pieniężnych odpowiadających uzyskanemu dochodowi.

Instytucję darowizny regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.). Darowizna jest to typ umowy nazwanej, w której - stosownie do art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego: ?darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku?. Umowa darowizny jest czynnością prawną, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do jednostronnego bezpłatnego świadczenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, przy równoczesnym braku nałożenia na niego obowiązku świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Korzyść osiągana przez jedną stronę umowy nie znajduje odpowiednika po drugiej stronie. Darowizna jest umową jednostronnie zobowiązującą, która może być zawarta na zasadach ogólnych prawa cywilnego pomiędzy wszystkimi podmiotami (osoby fizyczne, prawne i ułomne osoby prawne).

Rozpatrując przedmiotowy wniosek tut. Organ ma obowiązek wskazać, że dokonanie jednoznacznej oceny, czy dany rodzaj świadczenia spełnia kodeksowe kryteria darowizny możliwe jest po przeprowadzeniu postępowania dowodowego w oparciu o dokumenty źródłowe, co jest możliwe w toku postępowania podatkowego i kontrolnego, natomiast procedura wydawania interpretacji w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie upoważnia do przeprowadzania postępowania dowodowego, w związku z czym organ podatkowy na tym etapie jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę.

Jak zostało to wskazane powyżej, iż aby Spółka mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych musi spełnić kumulatywnie następujące warunki: akcjonariuszami Spółki są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy ? Prawo o stowarzyszeniach; celem tych organizacji jest działalność wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, Spółka przeznaczyła część swojego dochodu na wymienione cele statutowe i wydatkowała na rzecz tych organizacji.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialności, której jedynymi udziałowcami są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Jednocześnie Spółka planuje sprzedać nieruchomość i przeznaczyć uzyskany przez siebie dochód na cele statutowe Wspólników, wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Środki te zostaną przekazane przez Spółkę poprzez dokonanie darowizny na rzecz czterech spośród pięciu Wspólników środków pieniężnych odpowiadających uzyskanemu dochodowi.


A zatem Wnioskodawca spełnia przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy.


Reasumując stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13.02.2012 r. należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika