Wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem całego przedsiębiorstwa, w rozumieniu (...)

Wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem całego przedsiębiorstwa, w rozumieniu definicji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06.12.2007 r. (data wpływu 10.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.12.2007r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w przypadku przekazania aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna prowadząca przedsiębiorstwo opodatkowana na zasadach ogólnych zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo, w myśl przepisów art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W skład przekazanego przedsiębiorstwa wchodziłyby: środki trwałe, rzeczowe składniki majątku obrotowego, należności, środki pieniężne, zobowiązania, grunty w użytkowaniu wieczystym, inwestycje rozpoczęte, umowy leasingu operacyjnego, licencje komputerowe, wszelkie umowy, księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorstwo, prowadzone przez osobę fizyczną, jest podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność tylko opodatkowaną. Podatek naliczony został odliczony zgodnie z przepisami ustawy z dnia11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy aport przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego, przez osobę fizyczną jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. jest czynnością zwolnioną z podatku od towarów i usług, wynika to z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 6 w/w rozporządzenia zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 22 ustawy sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Pojęcie ?transakcji zbycia? należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu ?dostawy towarów? w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, a mianowicie, ?zbycie? obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, a tym samym, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż. Jednak z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż do spółki prawa handlowego ma zostać wniesione aportem całe przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością aportem całego przedsiębiorstwa, w rozumieniu definicji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż niniejsza interpretacja stwierdza nieprawidłowość stanowiska Wnioskodawcy ze względu na odmienne uzasadnienie prawne. Brak obowiązku zapłaty podatku od czynności wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wynika, jak uzasadnił Podatnik, ze zwolnienia określonego w przepisie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Brak obowiązku zapłaty podatku należy wywodzić z przywołanego powyżej przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika