Planowana sprzedaż części udziału w lokalu, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od (...)

Planowana sprzedaż części udziału w lokalu, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy - o ile Strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy,

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 10.03.2012 r. (data wpływu 28.03.2012 r.) uzupełnionym w dniu 11.04.2012 r. (data wpływu 16.04.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 3.04.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 6.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy udziału w lokalu użytkowym w wysokości #189; wartości tego lokalu ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28.03.2012 r. wpłynął ww. wniosek (przesłany do tut. Organu za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście), uzupełniony pismem z dnia 10.04.2012r. na wezwanie tut. Organu z dnia 3.04.2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy udziału w lokalu użytkowym w wysokości #189; wartości tego lokalu.

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym w dniu 11 kwietnia 2012 r., zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 17.05.2001 r. aktem notarialnym Wnioskodawca wraz z małżonką nabył, po spłaceniu poszczególnych transzy, od Spółdzielni, lokal użytkowy nr Ul, o powierzchni użytkowej 40,88m2, w budynku przy X w W. - do majątku wspólnego, a obecnie w stosunkach majątkowych małżeńskich obowiązuje Wnioskodawcę i Jego małżonkę ustrój rozdzielności. Strona nadmienia, iż lokal został zakupiony za cenę netto + VAT. Podatek VAT został odebrany z Urzędu Skarbowego. Od chwili odebrania lokalu do chwili obecnej lokal jest wynajmowany i są wystawiane faktury VAT. Na dzień dzisiejszy oboje małżonkowie chcą zgodnie sprzedać opisany wyżej lokal nr 1.

W trakcie budowy lokalu Wnioskodawca wraz z małżonką wnosili w 5 transzach ? opłaty za wyżej wymieniony lokal ? każda faktura wystawiana była na małżonków + podatek VAT. Po każdej zapłaconej fakturze małżonkowie występowali do Urzędu Skarbowego o zwrot VAT-U. Wnioskodawca otrzymywał zwrot od Urzędu Skarbowego w wysokości podatku VAT od zapłaconej faktury, również małżonka Wnioskodawcy występowała do Urzędu Skarbowego o zwrot #189; podatku VAT od zapłaconej faktury.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Zgodnie z umową najmu wystawiane są dwie faktury VAT: pierwsza w wysokości #189; kwoty czynszu + VAT z tytułu umowy najmu lokalu Ul przy? oraz druga faktura w wysokości #189; kwoty czynszu + VAT z tytułu umowy najmu - wystawia zarejestrowana jako podatnik podatku VAT ? małżonka Wnioskodawcy. Następnie podatek VAT jest odprowadzany do Urzędu Skarbowego w Warszawie przez małżonków.

Wnioskodawca dokonał odliczenia podatku VAT w wysokości 1/2 należnej kwoty VAT z tytułu nabycia lokalu, w deklaracji złożonej na swoje nazwisko, drugą część, to jest #189; podatku VAT dokonała odliczenia tegoż podatku z tytułu nabycia lokalu w deklaracji złożonej na swoje nazwisko ? małżonka Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedając swój udział #189; wartości lokalu (drugą część #189; sprzedaje współwłaścicielka) ? Wnioskodawca wystawiając fakturę sprzedaży, jak również jego żona do ceny netto będzie doliczać dla Kupującego właściwą stawkę VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Sprzedający wystawia fakturę ze zwolnionym podatkiem VAT od sprzedaży lokalu usługowego Ul, przy Al. X w Warszawie.

Stanowisko, iż powyższa transakcja zwolniona jest z podatku VAT zostało ujęte w uchwale składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 października 2011 roku FPS2/2011, który odpowiedział na pytanie, czy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynku jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (?)

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?.) Z kolei stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli w 2001r. od Spółdzielni Inwestycji Mieszkaniowych lokal użytkowy, otrzymując fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT, wystawioną na obojga małżonków. Zarówno Wnioskodawca jak i Jego żona są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT i w związku z tym odliczyli podatek naliczony z tej faktury - każde w wysokości #189; kwoty podatku naliczonego. Przedmiotowy lokal od chwili jego odebrania do chwili obecnej jest wynajmowany. Z tytułu najmu każde z małżonków wystawia fakturę VAT na #189; kwoty czynszu + podatek VAT i rozlicza ten podatek w składanej przez siebie deklaracji podatkowej. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży Jego udziału w lokalu w wysokości #189; wartości przedmiotowej nieruchomości.

Dokonując analizy przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego na wstępie wskazać trzeba, iż sprzedaż udziału w nieruchomości należy traktować jak dostawę towarów.

Zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. po między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy. Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;

Ponadto, w świetle ust. 10 ww. artykułu 43, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części

Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy, stwierdzić należy, że dostawa przez Wnioskodawcę udziału w lokalu użytkowym nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia. Wnioskodawca (wraz z małżonką) dokonali nabycia lokalu, którego dostawa została opodatkowana przez sprzedającego tj. przez Spółdzielnię Inwestycji Mieszkaniowych Nabycie lokalu nastąpiło w 2001r. i od tamtej chwili lokal jest przedmiotem najmu. Z wniosku nie wynika, aby przeprowadzane były jakiekolwiek ulepszenia stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej lokalu.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług potwierdzić należy stanowisko Wnioskodawcy, że planowana sprzedaż części udziału w lokalu, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy - o ile Strony transakcji nie wybiorą opcji opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, jednakże ze względu na to, iż Strona wskazała, iż transakcja korzysta ze zwolnienia w oparciu o uchwałę 7 sędziów z dnia 24 października 2011 sygn. I FPS 2/11, a nie o przesłanki wynikające z ww. przepisów ustawy o VAT, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Nadmienić należy, że niniejsze rozstrzygnięcie wywiera skutki prawne jedynie dla Wnioskodawcy, a nie dla małżonki Wnioskodawcy. Małżonka Wnioskodawcy ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika