Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wydatki poniesione przez Niego w wysokości odpowiadającej (...)

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wydatki poniesione przez Niego w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów własnych wydanych dotychczasowemu wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów innej spółki (spółki A), będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy w przypadku zawarcia przez Wnioskodawcę transakcji sprzedaży przysługujących mu 100% udziałów tej innej spółki (spółki A) ?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2012 r. (data wpływu 30 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych dotychczasowemu wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów innej spółki, w przypadku sprzedaży tych udziałów ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych dotychczasowemu wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów innej spółki, w przypadku sprzedaży tych udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadająca siedzibę na terenie Polski oraz podlegająca w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów (stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), dokona podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych udziałów.

Nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym obejmie jeden z dotychczasowych wspólników Wnioskodawcy - osoba fizyczna, mająca w Polsce miejsce zamieszkania i podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na pokrycie obejmowanych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, dotychczasowy wspólnik - osoba fizyczna - wniesie wkład niepieniężny w postaci 100% posiadanych przez siebie udziałów w innej spółce kapitałowej (dalej: spółka A).

Przed wniesieniem posiadanych przez dotychczasowego wspólnika Wnioskodawcy udziałów w tej innej spółce (spółce A) zostanie dokonana wycena tych udziałów w celu określenia ich wartości rynkowej, a w wyniku ich wniesienia dotychczasowy wspólnik Wnioskodawcy obejmie udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, których wartość nominalna z dnia objęcia będzie odpowiadać wartości rynkowej wniesionych przez dotychczasowego udziałowca udziałów w innej spółce kapitałowej (spółce A).

W związku z aportem udziałów nie wystąpią dopłaty w gotówce.

W wyniku przeprowadzonej operacji Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w innej spółce (spółce A). Czynność ta będzie stanowiła zatem wymianę udziałów, w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem w zamian za wydane przez Wnioskodawcę udziały własne, inny podmiot wniesie wkład niepieniężny w postaci posiadanych przez niego 100% udziałów innej spółki (spółki A).

W efekcie podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, wydania udziałów własnych i wniesienia przez dotychczasowego wspólnika wkładów niepieniężnych, Wnioskodawcy będzie przysługiwało 100% udziałów innej spółki (spółki A).

Celem planowanej transakcji jest powierzenie Wnioskodawcy wykonywania funkcji właścicielskich związanych z zarządzaniem udziałami w innej spółce (spółce A), w tym z podejmowaniem działań związanych z restrukturyzacją działalności tej spółki.

Wnioskodawca nie wyklucza także ewentualnej sprzedaży przysługujących mu 100% udziałów innej spółki (spółki A) na rzecz podmiotu trzeciego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wydatki poniesione przez Niego w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów własnych wydanych dotychczasowemu wspólnikowi w zamian za wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów innej spółki (spółki A), będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy w przypadku zawarcia przez Wnioskodawcę transakcji sprzedaży przysługujących mu 100% udziałów tej innej spółki (spółki A) ?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy w przypadku transakcji sprzedaży przysługujących mu 100% udziałów w innej spółce (spółce A), będą wydatki w wysokości wartości nominalnej udziałów własnych wydanych przez Wnioskodawcę dotychczasowemu wspólnikowi w zamian za wniesiony przez niego wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy spółka (dalej: spółka nabywająca) nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki (dalej: inna spółka) udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji) oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększy ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zastosowanie art. 12 ust. 4a ww. ustawy oraz przewidzianej w tym przepisie zasady neutralności na dzień przekazania udziałów znajduje zastosowanie do udziałów przekazanych w ramach transakcji wymiany udziałów, która polega na tym, że:

  • przedmiotem są udziały innej spółki, czyli udziały w podmiocie trzecim, który w ramach operacji wymiany udziałów pełni rolę bierną (w tym przypadku przedmiotem operacji są udziały w spółce A),
  • wymiana udziałów (transakcja) następuje pomiędzy udziałowcami (akcjonariuszami) a spółką nabywającą (w tym przypadku transakcja pomiędzy Wnioskodawcą będącym spółką nabywającą a udziałowcem innej spółki (spółki A),
  • w ramach transakcji udziały akcje podmiotu trzeciego (innej spółki) są nabywane przez spółkę nabywającą (w tym przypadku Wnioskodawca nabędzie udziały w innej spółce - spółce A),
  • w ramach transakcji spółka nabywająca przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) własne udziały (akcje) albo własne udziały (akcje) wraz z ewentualną dopłatą w gotówce (w tym przypadku Wnioskodawca przekaże własne udziały w sposób opisany w pkt G niniejszego wniosku).

Dodatkowo przepis art. 12 ust. 4a ww. ustawy wskazuje dwa warunki, przy zachowaniu których do przychodów podatkowych nie będzie zaliczana wartość udziałów przekazywanych Wnioskodawcy w ramach transakcji wymiany udziałów, tj.:

  1. warunek dotyczący uzyskania przez spółkę nabywającą (Wnioskodawcę) bezwzględnej większości praw głosu w spółce, której udziały są nabywane (spółka A) oraz
  2. warunek podlegania przez podmioty biorące udział w tej transakcji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do EOG opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Ze stanu sprawy przedstawionego w niniejszym wniosku wynika wprost, że oba powyższe warunki zostaną spełnione, tj. Wnioskodawca nabędzie 100% udziałów w spółce (A), w związku z czym, uzyska bezwzględną większość praw głosu w tej spółce oraz wszystkie podmioty biorące udział w tej transakcji (Wnioskodawca dotychczasowy udziałowiec i spółka A) podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Będzie to więc transakcja wymiany udziałów.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Tak więc w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę przedmiotowych udziałów w innej spółce (spółce A) wystąpi u Wnioskodawcy przychód z tego tytułu w wartości wynikającej z umowy (z uwzględnieniem zastrzeżenia co do wartości rynkowej).

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Skoro w ramach opisanej transakcji wymiany udziałów spółką nabywającą jest Wnioskodawca, to w przypadku odpłatnego zbycia przez Niego udziałów nabytych w drodze wymiany udziałów (udziałów w spółce A), kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna udziałów własnych wydanych dotychczasowemu wspólnikowi w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów innej spółki (spółki A).

Ponadto Wnioskodawca zauważa, iż pojęcie ?wydatki? nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, zasadne jest zatem definiowanie tego terminu zgodnie z jego językowym znaczeniem. I tak, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (źródło: www.sjp.pwn.pl) ?wydatek? to suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś, przy czym ?wydać? oznacza wyłożyć, wydatkować pieniądze na coś, zapłacić za coś, natomiast ?zapłacić? ? dać pieniądze jako należność za pracę, za towar; wynagrodzić w pieniądzach (także w naturze); uiścić należność.

W ocenie Wnioskodawcy, w świetle przytoczonych definicji słownikowych należy uznać, iż pojęcie ?wydatek? ma na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bardzo szerokie znaczenie i powinno być rozumiane jako uiszczenie należności w formie pieniężnej lub niepieniężnej za coś. Jednocześnie, żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego składniki majątkowe.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż w przypadku zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, w zamian za otrzymane udziały innej spółki, wnioskodawca wyda wnoszącemu aport udziały własne. Otrzymane przez Wnioskodawcę aportem udziały posiadają pewną wartość rynkową, którą można wyrazić w jednostkach pieniężnych i która będzie odpowiadała wartości nominalnej wydanych w zamian przez Wnioskodawcę udziałów własnych (nie wystąpi agio). Wydanie udziałów oznacza zatem powstanie i przeniesienie na inny podmiot wnoszący aport prawa majątkowego, którego wartość została określona jako wartość nominalna wydanych udziałów.

Powyższe prowadzi do wniosku, że wydane udziały własne Wnioskodawcy stanowią ekwiwalentne wynagrodzenie za udziały innej spółki otrzymane w postaci wkładu niepieniężnego, czyli że wydanie udziałów własnych w zamian za wkład niepieniężny powinno zostać uznane za wydatek w rozumieniu przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, w analizowanej sytuacji wydatkiem na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie wartość nominalna własnych udziałów wydanych w zamian za udziały otrzymane w postaci wkładu niepieniężnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie stwierdza się, iż podanie przez Wnioskodawcę w przedostatnim i ostatnim akapicie uzasadnienia własnego stanowiska, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zamiast przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, tut. Organ uznał za oczywistą omyłkę, niemającą wpływu na rozstrzygnięcie wniosku. Tym bardziej, że w początkowej części uzasadnienia stanowiska, Wnioskodawca prawidłowo powołał i przytoczył ww. przepis.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika