Podatnik otrzymał kredyt bankowy na realizację określonego zadania inwestycyjnego. W tym samym czasie (...)

Podatnik otrzymał kredyt bankowy na realizację określonego zadania inwestycyjnego. W tym samym czasie realizowane było także inne zadanie inwestycyjne, w związku z czym wykorzystał kredyt w całości, przy czym część środków została przeznaczona na realizację drugiego zadania inwestycyjnego. Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu inwestycyjnego przeznaczonego na określone zadanie inwestycyjne, a wykorzystanego na obydwa zadania, po dacie zakończenia i przekazania obiektów 'do użytkowania'?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 16.03.2005 r. (znak: II US.I.PB/415/7/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 11.02.2005 r. za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 11.02.2005 r. pan Ryszard P. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa). Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podatnik otrzymał kredyt bankowy na realizację określonego zadania inwestycyjnego. W tym samym czasie realizowane było także inne zadanie inwestycyjne. Pan P. wykorzystał kredyt w całości, przy czym część środków została przeznaczona na realizację drugiego zadania inwestycyjnego. Pytanie podatnika dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu inwestycyjnego przeznaczonego na określone zadanie inwestycyjne, a wykorzystanego na obydwa zadania, po dacie zakończenia i przekazania obiektów 'do użytkowania'. Zdaniem pana P. 'odsetki od wykorzystanego kredytu naliczone po oddaniu obydwu inwestycji do użytku stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, gdyż nie są taksatywnie wymienione w art. 23 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki nieuznawane za koszty'.

Porady prawne

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 16.03.2005 r. (znak: II US.I.PB/415/7/05), uznał stanowisko pana Ryszarda P. zawarte we wniosku z dnia 11.02.2005 r. za prawidłowe. Jednocześnie w uzasadnieniu postanowienia wskazano, że o ile kredyt inwestycyjny został w pełni wykorzystany na wytworzenie środków trwałych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a środki te zostały oddane do użytkowania i służą uzyskaniu przychodów, to zapłacone odsetki od kredytu inwestycyjnego, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią koszt uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, analizując przedmiotowe postanowienie, zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 32 powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), natomiast art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek (...) od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Powołane powyżej przepisy ustawy wskazują zatem jednoznacznie, iż kosztem uzyskania przychodów są odsetki od kredytu inwestycyjnego zapłacone po okresie realizacji inwestycji, tj. po oddaniu środka trwałego do używania.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny organ odwoławczy stwierdza, że skoro kredyt został wykorzystany w całości na realizację zadań inwestycyjnych, to wszystkie odsetki od kredytu zapłacone (a nie naliczone, jak wskazał podatnik) po dniu przekazania środka trwałego do używania, zwiększać będą koszty uzyskania przychodów, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W niniejszej sprawie pan P. przedstawił zatem we wniosku nieprawidłowe stanowisko, uznając, że kosztem uzyskania przychodów są odsetki od kredytu naliczone po oddaniu inwestycji do użytkowania. Organ I instancji uznał jednak stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę za prawidłowe, po czym w uzasadnieniu postanowienia stwierdził, że koszt uzyskania przychodów stanowią 'zapłacone odsetki od kredytu inwestycyjnego'.

Wystąpienie powyższych okoliczności skutkuje zmianą przedmiotowego postanowienia w trybie art. 14 § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej, albowiem postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 16.03.2005 r. (znak: II US.I.PB/415/7/05) rażąco narusza prawo.

Niniejsza decyzja wydana została na podstawie stanu prawnego, obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez podatnika. W myśl zapisu art. 14b § 5 ordynacji podatkowej, zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi. Zgodnie z art. 14b § 6 tej ustawy wykonanie decyzji podlega wstrzymaniu do dnia upływu terminu do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jeżeli na decyzję zostanie złożona skarga do sądu administracyjnego - do czasu zakończenia postępowania przed sądem administracyjnym. Wstrzymanie wykonania decyzji nie pozbawia podatnika prawa do wykonania takiej decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika