Spółdzielnia zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę o ubezpieczenie grupowe na życie na rzecz (...)

Spółdzielnia zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę o ubezpieczenie grupowe na życie na rzecz pracowników. Uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie. Dnia 12.01.2004 r. został zawarty aneks do umowy, który dodaje ustęp następującej treści:'Poczynając od 01.01.2004 r. ubezpieczony (pracownik) może w dowolnym momencie trwania umowy ubezpieczenia dokonać częściowej lub całkowitej wypłaty z indywidualnego konta jednostek uczestnictwa pozostając przy tym ubezpieczeniu.' Czy mimo aneksu do umowy Spółdzielnia dalej spełnia warunki postawione w art. 16 ust. 1 pkt. 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby opłacane składki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczeń nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

Porady prawne
    1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
    2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw,
    3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W opisanym stanie faktycznym Spółdzielnia Pracy zawarła w dniu 14 stycznia 1998r. z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę o ubezpieczenie grupowe na życie na rzecz pracowników na czas nieokreślony. Uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto wyklucza:

    1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
    2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
    3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie

Składki z powyższego tytułu opłacane są przez pracodawcę miesięcznie i zaliczane do kosztów uzyskania przychodów - stosownie do ww. art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Dnia 12 stycznia 2004 r. podpisany został aneks do umowy z dnia 14 stycznia 1998 r. o następującej treści: 'Poczynając od 01.01.2004 r. ubezpieczony (pracownik) może, w dowolnym momencie trwania umowy ubezpieczenia dokonać częściowej lub całkowitej wypłaty z indywidualnego konta jednostek uczestnictwa pozostając przy tym ubezpieczeniu.' Pozostałe warunki umowy nie uległy zmianie.

Jak wynika z powyższego, poprzez podpisanie aneksu z dnia 12 stycznia 2004 r. do umowy z dnia 14 stycznia 1998 r., Spółdzielnia nie naruszyła postanowień cytowanego wyżej art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych warunkujących możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek opłacanych przez pracodawcę z tytułu zawartej umowy ubezpieczeniowej na rzecz pracowników.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika