Zwolnienie z opodatkowania przychodu z przeniesienia własności nieruchomości na cele uzasadniające (...)

Zwolnienie z opodatkowania przychodu z przeniesienia własności nieruchomości na cele uzasadniające wywłaszczenie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 grudnia 2008 r. (data wpływu ? 31 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 lutego 2009 r. (data wpływu ? 20 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z przeniesienia własności nieruchomości na cele uzasadniające wywłaszczenie ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 19 lutego 2009 r. (data wpływu ? 20 lutego 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z przeniesienia własności nieruchomości na cele uzasadniające wywłaszczenie.


W przedmiotowym wniosku oraz piśmie z dnia 19 lutego 2009 r. przedstawiono następujący stan faktyczny.


W 1995 r. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Miasto wydzielono drogę o obszarze 0,1240 ha, która była w posiadaniu Pana rodziców. Z uwagi na to, iż droga wchodziła w skład gospodarstwa rolnego płacili oni podatek rolny oraz ponosili koszty korzystania z niej przez mieszkańców oraz ww. miasto. Natomiast w 2000 r. droga ta, pomimo tego, iż nadal była w gestii rodziców, otrzymała nazwę ulicy. Następnie w 2007 r. Prezydent Miasta zwrócił się do Pana rodziców z pismem w sprawie nabycia do gminnego zasobu nieruchomości wspomnianej drogi, niezbędnej do realizacji celów publicznych wynikających z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

W dniu 28 marca 2008 r. nabył Pan opisaną we wniosku nieruchomość w drodze testamentu. Z kolei Prezydent Miasta, celem nabycia ww. drogi, wszczął procedurę administracyjną, informując jednocześnie, że brak zgody na sprzedaż może spowodować pozbawienie lub ograniczenie praw do nieruchomości poprzez wywłaszczenie. W wyniku porozumienia stron na podstawie aktu notarialnego, w oparciu o wycenę dokonaną przez miejskiego rzeczoznawcę, uregulowano status prawny ww. gruntu (sprzedaż na rzecz Gminy Miasto). Sprzedaż drogi nastąpiła na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), co zostało ujęte w § 3 aktu notarialnego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż nieruchomości na cele publiczne uzasadniające jej wywłaszczenie będzie opodatkowana:


  1. podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz
  2. podatkiem od czynności cywilnoprawnych...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast odpowiedź na pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie udzielona odrębną interpretacją indywidualną.

Pana zdaniem, zbycie opisanej we wniosku nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Na gruncie przepisów podatkowych w myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.


Analiza zacytowanego przepisu prowadzi do wniosku, że przedmiotowe zwolnienie nie będzie przysługiwało jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:


  • nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem,
  • cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia.


Zatem w przypadku, gdy spełniony zostanie tylko jeden z warunków albo żaden z nich, uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.

W analizowanym stanie faktycznym przeniesienie własności nieruchomości na rzecz gminy nastąpiło wprawdzie przed upływem dwóch lat od jej nabycia, ale nieruchomość tą obecny właściciel otrzymał w drodze spadku, co wyklucza ustalenie ceny nabycia nieruchomości. Skoro zatem brak jest ceny przy tym sposobie nabycia nieruchomości, nie będzie spełniony drugi warunek wyłączający przedmiotowe zwolnienie.

W związku z powyższym na podstawie przestawionego stanu faktycznego i brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości, nabytej w drodze spadku, na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika