Uznawanie orzeczeń sądów zagranicznych - rozwód orzeczony za granicą

Zasadą jest, że orzeczenia wydawane przez sądy w sprawach cywilnych wywierają skutki prawne jedynie na terytorium tego państwa, w którym zostały wydane. Oczywiście od tej zasady przepisy prawne poszczególnych państw przewidują wyjątki. Zgodnie z prawem polskim skuteczność na obszarze Polski nie nadających się do wykonania w drodze egzekucji orzeczeń sądów zagranicznych w sprawach cywilnych, które należą w Polsce do drogi sądowej, zależy od uznania ich przez sąd polski. Oznacza to, że wyrok nie uznany nie wywołuje żadnych skutków i nie nadaje się do wykonania w drodze egzekucji.

Kiedy orzeczenie podlega uznaniu?

Orzeczenia podlegają uznaniu pod warunkiem wzajemności (oznacza to, że sądy polskie uznają wyroki sądów tych państw, których sądy uznają wyroki sądów polskich) jeżeli:

  1. orzeczenie jest prawomocne w państwie, w którym zostało wydane;
  2. sprawa nie należy, według polskiego prawa lub umowy międzynarodowej, do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich lub sądów państwa trzeciego;
  3. strona nie była pozbawiona możności obrony, a w razie nieposiadania zdolności procesowej (np. małoletni, osoba ubezwłasnowolniona) - należytego przedstawicielstwa;
  4. sprawa nie została już prawomocnie osądzona przed sądem polskim albo nie wszczęto jej przed sądem polskim powołanym do jej rozstrzygnięcia, zanim orzeczenie sądu zagranicznego stało się prawomocne;
  5. orzeczenie nie jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Polski (np. nie będą podlegały uznaniu orzeczenia dotyczące kolejnego ślubu w ustawodawstwach dopuszczających wielożeństwo);
  6. przy wydaniu orzeczenia w sprawie, w której należało zastosować prawo polskie (o zastosowaniu prawa polskiego lub prawa obcego decydują reguły zawarte w ustawie Prawo prywatne międzynarodowe), prawo to zostało zastosowane, chyba że zastosowanie w sprawie obce prawo nie różni się w sposób istotny od prawa polskiego.

Przestrzeganie warunków wskazanych w powyższym pkt. 4 i 6 oraz warunku wzajemności nie jest wymagane, gdy orzeczenie sądu państwa obcego stwierdza - zgodnie z przepisami tego państwa o właściwości jego sądów i zgodnie z prawem tego państwa - nabycie przez osobę mieszkającą w Polsce mienia spadkowego, które w chwili śmierci spadkodawcy znajdowało się na obszarze tego państwa obcego.


Przestrzeganie warunku wzajemności nie jest wymagane w sprawach należących według prawa polskiego do wyłącznej jurysdykcji państwa, skąd pochodzi orzeczenie.

Kto może wystąpić z wnioskiem o uznanie orzeczenia?

Z wnioskiem o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. Jednak domagać się uznania zagranicznego wyroku rozwodowego oraz przeciwstawiać się temu uznaniu mogą tylko małżonkowie, którzy byli stronami procesu o rozwód.

Co zrobić, żeby złożyć wniosek o uznanie orzeczenia?

Do wniosku o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego wnioskodawca powinien dołączyć oprócz urzędowego odpisu wyroku, uwierzytelniony przekład tegoż na język polski oraz stwierdzenie, że orzeczenie jest prawomocne; gdy zaś wyrok jest zaoczny, nadto zaświadczenie, że wezwanie zostało pozwanemu należycie doręczone.

O uznaniu orzeka w składzie trzech sędziów zawodowych sąd okręgowy, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy (chodzi o sąd, który byłby właściwy, gdyby dana sprawa była rozstrzygana na terenie Polski) lub w którego okręgu znajduje się miejscowo właściwy sąd rejonowy, a w braku tej podstawy - sąd właściwy dla miasta st. Warszawy.


Od postanowienia sądu okręgowego przysługuje apelacja, a od postanowienia sądu apelacyjnego - kasacja; można także żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym postanowieniem.

Sąd, który orzeka o uznaniu wyroku sądu zagranicznego, nie bada natomiast merytorycznej zasadności tego orzeczenia

Pamiętaj, że:

  • Sądy polskie nie mają kompetencji do prostowania w orzeczeniach zagranicznych niedokładności lub omyłek,
  • Orzeczenia sądów zagranicznych w sprawach o alimenty podlegają wykonaniu pod warunkiem wzajemności,
  • Nie uznany przez sąd polski wyrok sądu zagranicznego nie wywołuje w kraju żadnych skutków prawnych i nie podlega egzekucji,
  • Jeśli sąd polski wyda prawomocne postanowienie o uznaniu zagranicznego wyroku orzekającego rozwód to wówczas nie będzie można złożyć wniosku o przywrócenia terminu do złożenia środka odwoławczego, oraz wnieść skargi o wznowienie postępowania, od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli jedna ze stron zawarła po uprawomocnieniu się wyroku nowy związek małżeński.

Podstawa prawna


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Joanna 2016-12-10 12:30:45

    Dziendobry Artykul ten jest o uznaniu wyroku sadu zagranicznego, jesli to mozliwe chcialabym dowiedziec sie czegos na temat apelacji, lub odwolania sie od wyroku sadu zagranicznego, lub mozliwosci prowadzenia sprawy przez sad polski , bez mozliwosci przyjazdu do kraju. Napisze tylko w skrocie , ze chodzi o sprawe rozwodowa, opieke nad dzieckiem i alimenty (ktore od razu zostaly odrzucone przez sad grecki) z nadaniem ojcu, ktory jest grekiem wszelkich przywilejow jakich sie domaga, zakladajacemu sprawe po sprawie i wiedzacemu ze nie mamy zadnej praktycznej mozliwosci obrony ze wzgledu na koszty.

  • Elzbieta 2016-02-03 05:07:22

    My jako obywatele Polski wzielismy slub w Polsce nastepenie moj maz wyjechal do niemiec ja po przyyciu do Niemiec zylam z mezem 20 lat niestety maz moj byl alkoholikiem I wyjechalam do USA gdzie przeprowadzilam rozwod z mezem oczywiscie na rozwod moj ex sie nie stawil a zawiadomienie otrzymal o rozprawie rozwodowej.Nie wiem jak to teraz zalatwic aby uprawomocnic rozwod przeprowadzony w USA a moj ex mieszka w Niemczech I ma obywatelstwo niemieckie .Jak moge zalatwic te sprawe aby definitywnie byc rozwiedziona w Polsce.

  • Anett.japan 2015-04-17 04:26:37

    w 2006 roku mialam rozwod na terenie Japonii. w polsce jestem caly czas mezatka. rozwod w japonii zostal przeprowadzony nie sadownie lecz administracyjnie. czy w takim wypadku moge tylko przedstawic rejestr rodzinny tlumaczony na polski w urzedzie miasta?

  • ania 2011-12-30 17:41:19

    Czy uznawany jest wyrok, który nakazuje mi zapłacenie różnicy wzrostu wartości majątku, choć był on moją własnoascią przed zawarciem ślubu?

  • Nina 2011-12-30 04:32:30

    Co to znaczy " stwierdzenie, że orzeczenie jest prawomocne". Ja mam rozwod w Stanach Zjednoczonych z 1989 roku, nasz sym am juz 25 lat a w Polsce wciaz nie jestem uznana za rozwodke. W Stanach nie ma zadnego innego orzeczenia, poza dokumentem rozwodu, nikt tutaj w sadzie Amerykanskim nie rozumie o co pytam jak wspominam to "uprawomocnienie". Nina

  • btonga 2011-12-20 11:42:09

    Witam, właśnie dowiedziałem się, że mój rozwód na terenie Niemiec nie jest uznawany w Polsce co znaczy, że prawnie jestem nadal żonaty. Rozwód był 12 lat temu. Posiadam wyciąg z niemieckiej Księgi Rodzinnej i orzeczenie o rozwodzie przetłumaczone na język polski. Czy muszę iść do sądu uprawomocnić te dokumenty? Z moją ex nie mam kontaktu, nie wiem nawet gdzie mieszka. Wcześniej myślałem, że małżeństwo i rozwód na terenie Niemiec nie ma nic wspólnego z krajem. Tam się ożeniłem i tam rozwiodłem. Co ma polski sąd do tego?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika