Interes prawny w procesie cywilnym

Pytanie:

"Co oznacza pojęcie, że osoba lub instytucja nie będąca stroną w procesie cywilnym ma "interes prawny" w tym, aby sprawa zakończyła się na korzyść jednej ze stron?"

Odpowiedź prawnika: Interes prawny w procesie cywilnym

Interes prawny w przypadku interwencji ubocznej w procesie cywilnym (tej właśnie instytucji dotyczy opisana w pytaniu sytuacja) ma swoje źródło w stosunku prawnym, który łączy podmiot zgłaszający interwencję uboczną z jedną lub obiema stronami toczącego się postępowania. Interes ten powstaje wskutek naruszenia lub zagrożenia sfery prawnej tego podmiotu. Dla tego podmiotu korzystne jest zatem dążenie do utrzymania istniejącego stanu rzeczy albo spowodowania takiej jego odmiany, jaką ten podmiot uważa za korzystną.

Inaczej mówiąc, interes prawny interwenienta ubocznego polega na tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron toczącego się postępowania. Może on być albo bezpośredni (gdy chroniony jest w ramach tego postępowania, w którym zgłaszana jest interwencja uboczna, np. interes prawny współmałżonka w procesie dotyczącym odpowiedzialności majątkowej drugiego z małżonków) albo pośredni (jeżeli ochrona lub bezpośrednie zagrożenie interesu interwenienta ubocznego może nastąpić w procesie będącym następstwem rozstrzygnięcia wydanego w postępowaniu, w którym zgłaszana jest interwencja uboczna, np. interes prawny funkcjonariusza wyrządzającego szkodę w procesie przeciwko Skarbowi Państwa).

Interes prawny może być majątkowy lub niemajątkowy. Należy jednak pamiętać, iż ma to być interes prawny; nie może to być interes wyłącznie majątkowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • EWA 2015-08-29 14:07:49

    To jest jedna ustawa z tych pustych ustaw, ktore nigdy nie dojda do skutku dla wnioskodawcy o interwencje uboczna! GLUPOTA i to wymyslona dla naiwnych!!!!!! strona jesli tylko chce nie dopusci do tego abym byla interwenientem! a i koszty moze sad zasadzic interwenientowi ubocznemu!!!!!!! to jakis bubel - nie ustawa!!!!! i tak: zaraz po ustanowieniu prawa ze moge stac sie interwenientem ubocznym, zainstalowano inna ustawe - ktora zezwala przeciwnikowi od razu sprzeciwic sie i uzyskac zgode na ten sprzeciw - przeciwko mojemu udzialowi w sprawie jako interwenient uboczny!!!!!!! po wybranej stronie!!! po co wymyslac ustawy, ktore wogole nie sa potrzebne lub nie maja zastosowania w sprawach prawnych? czy to tylko w Polsce takie myszki?????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika