Czy przychód ze sprzedaży opisanego we wniosku udziału w nieruchomości podlega zwolnieniu określonemu (...)

Czy przychód ze sprzedaży opisanego we wniosku udziału w nieruchomości podlega zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy słusznie zapłacono podatek z tytułu zawartej transakcji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 9 czerwca 2010 r. (data wpływu ? 15 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 września 2010 r. (data wpływu ? 9 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości ? jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 września 2010 r. (data wpływu ? 9 września 2010 r.).


W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym przedstawiono następujący stan faktyczny.


W drodze spadku po zmarłym w dniu 21 kwietnia 2007 r. spadkodawcy nabyła Pani udział wynoszący 1/4 części nieruchomości, którą stanowiła niezabudowana działka położona w B. Ww. nieruchomość znajdowała się na obszarze, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego został przeznaczony pod budowę drogi.

W odpowiedzi na złożony przez Panią i pozostałych współwłaścicieli wniosek Zastępca Prezydenta Miasta B. postanowił nabyć opisany grunt do gminnego zasobu nieruchomości. W styczniu 2009 r. w drodze zawartej w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży Gmina B. wykupiła przedmiotową działkę na cele publiczne z przeznaczeniem pod inwestycję drogową. Wspomniana umowa została zawarta w trybie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, a zbyty grunt wszedł zgodnie z art. 24 ust. 1 ww. ustawy do gminnego zasobu nieruchomości.

Od dochodu, który Pani przypadł, został zapłacony w terminie 19% podatek dochodowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy przychód ze sprzedaży opisanego we wniosku udziału w nieruchomości podlega zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... Czy słusznie zapłacono podatek z tytułu zawartej transakcji...


Pani zdaniem, w opisanym stanie faktycznym możliwym jest zastosowanie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zbycie gruntu pod budowę drogi, która została uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, spełnia warunek zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie. Jednocześnie wskazała Pani, że nie jest spełniona przesłanka wykluczająca zastosowanie powyższego zwolnienia, zawarta w dalszej części przytoczonego przepisu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pani w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Stosownie zaś do art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Z opisanego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, iż droga uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmuje teren, na którym położona jest działka stanowiąca współwłasność m.in. Pani (w udziale wynoszącym 1/4 części). W związku z powyższym w styczniu 2009 r. dokonała Pani odpłatnego zbycia nabytego w drodze spadku w dniu 21 kwietnia 2007 r. udziału w nieruchomości z przeznaczeniem na cele publiczne. Umowa przenosząca własność na rzecz Gminy B. została zawarta w trybie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), a zbywana nieruchomość została włączona zgodnie z art. 24 ust. 1 ww. ustawy do gminnego zasobu nieruchomości.


Analiza art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy prowadzi do wniosku, że przedmiotowe zwolnienie nie będzie przysługiwało, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:


  • nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem,
  • cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia.


Zatem w przypadku, gdy spełniony zostanie tylko jeden z warunków albo żaden z nich, uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.

W analizowanym stanie faktycznym przeniesienie własności nieruchomości nastąpiło wprawdzie przed upływem dwóch lat od jej nabycia (udział wynoszący 1/4 części nabyła Pani w drodze spadku w dniu 21 kwietnia 2007 r., t. j. w dniu śmierci spadkodawcy, co wynika z treści art. 925 Kodeksu cywilnego), to jednak w przypadku nabycia w drodze spadku brak jest ceny nabycia nieruchomości, wobec tego nie został spełniony drugi warunek wyłączający przedmiotowe zwolnienie.

W związku z powyższym, na podstawie opisanego we wniosku stanu faktycznego i brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskany przez Panią przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, a zatem niesłusznie opłacono podatek z tytułu dokonania ww. transakcji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika