Stawka podatku VAT dla usługi 'uczestnictwo członka rodziny przy porodzie' - (sklasyfikowane do grupowania (...)

Stawka podatku VAT dla usługi 'uczestnictwo członka rodziny przy porodzie' - (sklasyfikowane do grupowania PKWiU 85-11-1).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2010 r. (data wpływu 22 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 19 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług uczestnictwa członka rodziny przy porodzie - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 lutego złożono wniosek, uzupełniony w dniu 21 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług uczestnictwa członka rodziny przy porodzie.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Szpital w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia świadczy usługi szpitalne z zakresu ginekologii i położnictwa (specjalności zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004r.). Nazewnictwo stosowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w umowach o świadczenie tych usług określone zostało w Zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 czerwca 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne i jest następujące: nazwa grupy: położnictwo i opieka nad noworodkami, kod grupy: NOI, kod produktu: 5.51 .Ol .OOI 3001, nazwa: poród.

Umowa z NFZ w zakresie porodu nie obejmuje usług dodatkowych, polegających na obecności członka rodziny przy porodzie. Szpital jednak na prośbę pacjenta, umożliwia uczestnictwo członka rodziny przy porodzie, kwalifikując tą obecność członka rodziny jako część usługi położniczej. Wysokość odpłatności za obecność członka rodziny nie przekracza ustalonego przez Szpital ryczałtu kosztów, tj.: przeszkolenia, nadzoru, odzieży ochronnej, ponoszonych dla zapewnienia realizacji praw pacjenta związanych z wykonywaniem czynności medycznych.

Umowa z NFZ nie przewiduje odpłatności ze strony NFZ za obecność przy porodzie członka rodziny. Uczestnictwo w czasie porodu członka rodziny lub innej osoby bliskiej jest elementem opieki pielęgnacyjnej i w związku z tym jest uznawana za podstawowe prawo pacjenta, ale art. 19 ust. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej nie zezwala, aby koszty realizacji takiego uprawnienia pacjenta obciążały zakład opieki zdrowotnej. Szpital obciążając osobę towarzyszącą ustalonym ryczałtem kosztów za obecność w czasie porodu członka rodziny dokumentuje tą czynność fakturą VAT, klasyfikując tą usługę jako zwolnioną od podatku VAT - na podstawie załącznika nr 4 do art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. jako usługę z zakresu ochrony zdrowia (PKWiU ex 85).

W Szpitalu przeprowadzono kontrolę w zakresie prawidłowości naliczania i deklarowania należności podatkowych podatku od towarów i usług. W trakcie kontroli sprawdzono m.in. faktury potwierdzające usługi - 'poród rodzinny' tj. dotyczące usług polegających na umożliwieniu uczestnictwa członka rodziny przy porodzie wraz z udostępnianiem mu kompletu jednorazowego ubrania ochronnego.

Dla usług tych Szpital zastosował zwolnienie od podatku od towarów i usług w oparciu o wykazany w fakturach symbol PKWiU 85.11.1 - usługi świadczone przez szpitale, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem pracowników Urzędu Skarbowego przeprowadzających kontrolę, usługi umożliwienia przez Szpital uczestnictwa członka rodziny przy porodzie wraz z zabezpieczeniem go w ubranie ochronne nie znajdują się w katalogu usług ujętych w przepisach wykonawczych z wykazanymi czynnościami, dla których ma zastosowanie zwolnienie z podatku, bądź obniżona stawka podatku od towarów i usług. Stanowisko to znalazło odzwierciedlenie w zapisach protokołu z przeprowadzonej kontroli z dnia 5 sierpnia 2009 r. Szpital skorygował zatem deklaracje podatkowe za badany okres korzystając z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej.

Szpital nie posiadał wykładni Urzędu Statystycznego w Łodzi - interpretującej rodzaj wykonywanych usług - uczestnictwo członka rodziny przy porodzie, tym samym nie mógł dostarczyć takiej dokumentacji, potwierdzającej słuszność stosowanych przez siebie rozwiązań w terminie 14 dni, do czego obligował go zapis w protokole z przeprowadzonej kontroli.

Po złożeniu wniosku o klasyfikację usługi 'uczestnictwo członka rodziny przy porodzie' do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi Szpital otrzymał interpretację z dnia 21 sierpnia 2009 r. Zgodnie z treścią pisma usługi polegające na umożliwieniu członkowi rodziny uczestnictwa przy porodzie nie są oddzielnie klasyfikowane, należy je traktować łącznie z usługą podstawową - porodem.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku usługi ?uczestnictwo członka rodziny przy porodzie? należy stosować zwolnienie od podatku od towarów i usług w oparciu o klasyfikację PKWiU 85.11.1 ? usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej jako mieszczące się w grupowaniu ex 85...


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody jakie otrzymuje Szpital w przypadku obciążenia członka rodziny lub innej osoby bliskiej za usługi polegające na uczestnictwie członka rodziny przy porodzie, są częścią składową usługi z zakresu ochrony zdrowia, ujętej pod symbolem PKWiU ex 85, zwolnionej z VAT na podstawie załącznika nr 4 do art. 43 ust.

1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Uczestnictwo w czasie porodu członka rodziny lub innej osoby bliskiej jest elementem opieki pielęgnacyjnej sprawowanej przez osobę bliską zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Jest także związany z kontaktem osobistym z osobami z zewnątrz, do których pacjent ma prawo zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 2 ww. powołanej ustawy. Dlatego Wnioskodawca uważa, że stanowi ono część wykonywanej przez szpital usługi położniczej. Koszty realizacji tych uprawnień pacjenta nie mogą zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej obciążać szpitala. Poniesione zatem przez szpital koszty związane z realizacją wyżej wymienionych uprawnień pacjenta w formie ryczałtu obciążają osobę uczestniczącą przy porodzie, dla której wystawiona jest faktura VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

Świadczenie usług, to zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

W myśl ust. 3 powołanego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Należy wskazać, iż w myśl § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.) ? dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42 poz. 264 ze. zm).

W ww. klasyfikacji w grupowaniu 85.11.1 mieszczą się ?usługi świadczone przez szpitale?.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, w poz. 9 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU ex 85.2).

Należy przy tym zaznaczyć, że użycie przez ustawodawcę, dla usług korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, oznaczenia ?ex? przy grupowaniu PKWiU, oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia świadczy usługi szpitalne z zakresu ginekologii i położnictwa i w ramach prowadzonej działalności oferuje usługi polegające na umożliwieniu uczestnictwa członka rodziny przy porodzie wraz z udostępnianiem mu kompletu jednorazowego ubrania ochronnego. Wnioskodawca wskazał, iż usługi te nie są oddzielnie klasyfikowane i należy je traktować łącznie z usługą podstawową ? porodem i mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.11.1 ? ?usługi świadczone przez szpitale?.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz opis stanu faktycznego przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż usługi będące przedmiotem wniosku, świadczone przez Wnioskodawcę, o ile mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.11.1 (a dokonana klasyfikacja jest prawidłowa) - korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Wskazuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów, w związku z tym niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika