Sprzedaż udziałów we własności działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprzedaż udziałów we własności działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2010r. (data wpływu 15 stycznia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 29 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 15 stycznia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W roku 2002 na podstawie dziedziczenia (po śmierci matki) został Pan współwłaścicielem wraz z ojcem i czwórką rodzeństwa gospodarstwa rolnego o pow. 35 ha. Od tego czasu posiada Pan ułamkowy udział w przedmiotowej nieruchomości wynoszący 3/40. Rada gminy w lipcu 2003 r. uchwałą zatwierdziła plan zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości L., S. i M. Na podstawie tego planu część odziedziczonych gruntów znalazła się w obrębie terenów przeznaczonych pod zabudowę z wiodącą funkcją komercyjną i mieszkalno-turystyczną, część ? na cele rolnicze, a pozostała część przeznaczona jest pod drogi.

Zaznaczył Pan, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, ani działalności rolniczej na tych gruntach, w chwili obecnej studiuje. Z uwagi na sytuację życiową i materialną wszyscy współwłaściciele podjęli decyzję o sprzedaży swoich udziałów w części gruntów o łącznej pow. 3,6094 ha. Działki o nr 220/3 i 220/4 zostały podzielone i część powstałych przez podzielenie działek jest przedmiotem sprzedaży. W uzupełnieniu do wniosku z dnia 29 marca 2010 r. wskazał Pan, że grunty wykorzystywane były przez ojca dla celów działalności rolniczej (produkcja roślinna). Dodał Pan, iż działki nr 220/3 i 220/4 zostały podzielone na 38 działek, z czego 22 działki przeznaczono na sprzedaż, nie dokonywano uzbrojenia terenu. Działki nie są zabudowane, będą sprzedawane oddzielnie indywidualnym nabywcom chyba, że pojawi się nabywca zainteresowany kupnem większej ilości lub wszystkich działek. Poinformował Pan, iż ojciec wykonał projekty wodociągu na 22 działki oraz wraz z sąsiadami działek wystąpił do zakładu energetycznego o doprowadzenie linii przesyłowych w pobliżu działek. Obecnie przy granicy działek zakład energetyczny posadowił ok. 12 skrzynek licznikowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż udziałów we własności działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Pana zdaniem, sprzedaż udziałów we własności działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albowiem nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto udziały otrzymane zostały w wyniku spadku po zmarłej matce i weszły w skład majątku osobistego. Do sprzedaży posiadanych udziałów zmusiła Pana sytuacja życiowa i materialna. Zatem w przypadku, gdy czynność ta będzie wykonana częstotliwie, to w Pana przypadku nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy, a Pan nie jestem podatnikiem tego podatku. Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołuje Pan wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 stycznia 2008 r. o sygn. III SA/Wa 1948/07, z dnia 15 stycznia 2007 r. o sygn. akt III SA/Wa 3885/06 oraz o sygn. akt III SA/Wa 4176/2006.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług

W myśl art. 15 ust. 1 cyt. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.

2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art.15 ust. 2).

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że w roku 2002 nabył Pan, w drodze spadku po matce udział w nieruchomości gruntowej wynoszący 3/40. Na odziedziczonych gruntach nie prowadził Pan osobiście działalności gospodarczej, w tym rolniczej. Obecnie ze względu na sytuację życiową i materialną podjął Pan decyzję o zbyciu swoich udziałów w nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowej sprawie zbycie udziałów w nieruchomości gruntowej, która weszła w skład Pana majątku osobistego (w drodze spadku) nie stanowi działalności gospodarczej, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabycie działek nastąpiło bowiem w drodze dziedziczenia, co w sposób jednoznaczny wyklucza, iż w momencie ich nabycia działał Pan z zamiarem ich przeznaczenia do dalszej odsprzedaży. Trudno ponadto uznać, że dziedziczenie działek jest formą ich zorganizowanego nabywania w celu późniejszej odsprzedaży.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

III SA/Wa 1948/07, wyrok zwykłego składu wojewódzkiego sądu administracyjnego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika