Czy, w związku z przedstawionym stanem faktycznym, sprzedaż kilku działek przez osobę będącą podatnikiem (...)

Czy, w związku z przedstawionym stanem faktycznym, sprzedaż kilku działek przez osobę będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz niezwiązaną z prowadzoną przez niego działalnością podlega opodatkowaniu tymże podatkiem? Czy istnieje możliwość odzyskania podatku od towarów i usług zapłaconego, w związku z dokonanymi transakcjami sprzedaży pięciu działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2007 r. (data wpływu 20 grudnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 24 sierpnia 2001 r. nabył Pan na własne potrzeby (ewentualnie swoich dzieci) nieruchomość, która stanowiła grunty orne, przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (uchwała Rady Gminy Nr (...) z dnia 30 czerwca 1999 r.) pod zabudowę mieszkaniową. Czynność ta nie była obciążona podatkiem od towarów i usług. Po pięciu latach ze względu na zmianę okoliczności zdecydował się Pan na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, po uprzednim podzieleniu jej na pięć mniejszych działek. Jest Pan przedsiębiorcą, lecz sprzedając przedmiotowe grunty nie wystawiał Pan faktur VAT twierdząc, że transakcje te nie były w żaden sposób związane z prowadzoną przez Pana działalnością. W związku z tym, nie zostały one uwzględnione w środkach trwałych firmy. Ponadto zaznaczył Pan, że prowadzona przez Pana działalność nie obejmuje pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, czy też innych usług o charakterze budowlano-remontowym. Nie chcąc narazić się na ewentualne zaległości podatkowe, odprowadził Pan podatek od towarów i usług od dokonanych transakcji.

W dniu 6 lutego 2008 r. tutejszy organ wezwał Pana do uzupełnienia przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, m.in. poprzez wskazanie: czy przedmiotowe działki były zabudowane, czy były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej oraz czy zostały sprzedane jednemu nabywcy, czy też były przedmiotem kilku transakcji. Ponadto zadano pytanie czy dokonano czynności zmierzających do przygotowania gruntu do sprzedaży...


W odpowiedzi na powyższe, w piśmie z dnia 29 lutego 2007 r., zawarł Pan następujące informacje:

  • grunty nie były zabudowane ani w momencie kupna, ani w chwili ich sprzedaży; grunty zostały zakupione z myślą o wyposażeniu członków rodziny; z powodu zmiany okoliczności sprawy, dokonał Pan podziału jednej z działek na pięć części z zamiarem ich dalszej odsprzedaży;
  • przedmiotowe działki nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej, ani nie wchodziły w skład gospodarstwa rolnego; transakcje sprzedaży działek, niezwiązane w żaden sposób z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, nie zostały uwzględnione jako środek trwały;
  • grunty zostały sprzedane kilku nabywcom;
  • nie dokonywano żadnych czynności zmierzających do przygotowania gruntu do sprzedaży.


W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.


Czy, w związku z przedstawionym stanem faktycznym, sprzedaż kilku działek przez osobę będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz niezwiązaną z prowadzoną przez niego działalnością podlega opodatkowaniu tymże podatkiem... Czy istnieje możliwość odzyskania podatku od towarów i usług zapłaconego, w związku z dokonanymi transakcjami sprzedaży pięciu działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową...


Pana zdaniem, niepotrzebnie odprowadził Pan podatek od towarów i usług od transakcji sprzedaży pięciu działek. Przedmiotową nieruchomość zakupił Pan bowiem na potrzeby własne, z myślą o wyposażeniu członków swojej rodziny (zwłaszcza dzieci), poza zakresem prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Nieruchomość ta stanowiła według Pana własność prywatną, a nie środek trwały w działalności. Działalność gospodarcza, którą Pan prowadzi w żaden sposób nie jest związana z pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości, czy też innymi usługami o charakterze budowlanym lub remontowym. Zatem Pana zdaniem, popartym orzeczeniem NSA z dnia 29 października 2007 r., sprzedaż nawet kilku działek przez osobę będącą podatnikiem podatku VAT, dokonującej transakcji obejmujących jej majątek prywatny jako osoby fizycznej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcia ?podatnik? i ?działalność gospodarcza?, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z tak określonego pojęcia działalności gospodarczej wynika, że dla celów podatku od towarów i usług nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Decydujące znaczenie ma częstotliwość dokonywania czynności.

W efekcie dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy czynności tej można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ?zamiar?, jak również nie precyzuje pojęcia ?sposób częstotliwy?, w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było prowadzenie działalności gospodarczej. Z ogólnie przyjętej definicji ?zamiaru? wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Zatem istotą zamiaru są intencje, jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując danej czynności. Przez częstotliwość należy rozumieć częste występowanie, powtarzanie się jakiejś czynności wielokrotnie (więcej niż jednorazowo).

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, najpierw dokonał Pan podziału jednej z działek na pięć mniejszych, a następnie wszystkie zostały przez Pana sprzedane. Przeznaczono je cele budownictwa mieszkaniowego. Dostawa przedmiotowych gruntów ma niewątpliwie charakter zorganizowany i powtarzalny co oznacza, że został spełniony przez Pana warunek określony w art. 15 ustawy: ?zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy?. Zaznaczyć przy tym należy, że o kwestii częstotliwości wykonywanej czynności nie decyduje czasookres jej wykonania (tydzień, miesiąc, rok), ani też ilość dokonanych transakcji, tylko fakt powtarzalności określonej czynności. W efekcie dostawę przez Pana przedmiotowych działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe należy uznać za działalność gospodarczą, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem sprzedaż przedmiotowych działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zwolniona od podatku jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy).

W odniesieniu do pytania dotyczącego możliwości odzyskania podatku od sprzedaży pięciu działek, który Pana zdaniem został zapłacony niesłusznie, należy zauważyć, iż zagadnienie to nie może być przedmiotem interpretacji indywidualnej, lecz ewentualnie przedmiotem odrębnego postępowania podatkowego.

Końcowo należy stwierdzić, iż powołany w treści złożonego wniosku wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07 nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Jest to rozstrzygnięcie w konkretnej sprawie i tylko do niej się zawęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa. Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie każdą sprawę, a orzeczenia sądu podejmowane są w oparciu o zebrany materiał dowodowy, dlatego trudno jest określić, w jakim stopniu przedstawiona sprawa będąca przedmiotem rozstrzygnięcia sądu oraz sytuacja przedstawiona we wniosku jest tożsama.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stany faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

I FPS 3/07, wyrok składu 7 sędziów NSA

ITPB2/436-166/10/MK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika