Zwolnienie od podatku, czynność dostawy nieruchomości gruntowej

Zwolnienie od podatku, czynność dostawy nieruchomości gruntowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2012 r. (data wpływu 21 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności dostawy nieruchomości gruntowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 21 czerwca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności dostawy nieruchomości gruntowej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W lipcu 2006 r. dokonał Pan nabycia współwłasności gruntu ornego o pow.?. ha. Motywem zakupu była chęć powiększenia posiadanego przez Pana gospodarstwa rolnego oraz w przyszłości zamiar pobudowania się i osiedlenia, z uwagi na walory okolicy oraz niewielką odległość od miejsca Pana pracy. Nieruchomość nabył Pan wraz ze wspólniczką, gdyż nie było Pana stać na samodzielny zakup. Z uwagi na radykalną zmianę planów życiowych wspólniczki i wyprowadzenia się przez nią do odległej miejscowości podjął Pan wraz z nią decyzję o podzieleniu części gruntu i jego sprzedaży. W związku z tym, część gruntu ok. ? ha podzielił Pan ze wspólniczką na 4 działki, na które uzyskał Pan i wspólniczka decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Te działki zostały sprzedane, a podatek należny został zapłacony wraz z należnymi odsetkami, z uwagi na to, iż o obowiązku podatkowym dowiedział się Pan po sprzedaży działek.

Realizując ww. zamiar budowy w dniu ?.. r. dokonał Pan zniesienia współwłasności nieruchomości w ten sposób, iż działka nr ?. o pow. ?. m2 stała się Pana własnością, a inna działka o pow. ?. m2 własnością wspólniczki. Wszystkie opłaty i podatki związane z zakupem tej działki zostały opłacone. Pozostałe ok. ?. ha należą w dalszym ciągu do wspólnego gospodarstwa rolnego.

W 2008 r. uzyskał Pan decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowana terenu, gdyż zamierzał Pan rozpocząć budowę na działce o nr ?.. Jednakże pogarszająca się sytuacja gospodarcza zmusiła Pana pod koniec roku do spieniężenia części majątku prywatnego, w tym przedmiotowej działki. Od momentu zakupu działki nie dokonywał Pan w stosunku do niej żadnych innych czynności w celu przygotowania jej do sprzedaży, tj. uzbrojenie czy marketing. Działka została zgłoszona do sprzedaży na podstawie umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. W grudniu 2008 r. działka została ostatecznie sprzedana poprzez biuro pośrednictwa nieruchomości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z zaistniałą sytuacją jest Pan zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowej działki, wchodzącej w skład majątku prywatnego, która od początku nie była przeznaczona do obrotu gospodarczego, tylko do celów prywatnych?


Pana zdaniem, z tytułu sprzedaży tej działki nie jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług. W związku ze sprzedażą innych działki taki obowiązek wystąpił, gdyż niebędąc zarejestrowanym jako prowadzący działalność gospodarczą wykonywał Pan działalność w sposób częstotliwy, charakteryzujący się znamionami działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. O zakwalifikowaniu danej czynności do działań o charakterze działalności gospodarczej decyduje zamiar oraz charakter wykonywanej czynności ? jednorazowy, bądź częstotliwy. W przypadku działki nr ? zamiar został jednoznacznie wyrażony i uargumentowany, a czynność sprzedaży zasadniczo inna od dokonywanych wcześniej, dokonana została w sposób jednorazowy. Dodatkowo przedmiotowa działka stanowi Pana prywatną własność inaczej niż poprzednie. Na tej działce nie prowadził Pan działalności gospodarczej. Podobne interpretacje zostały wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 października 2009 r. znak IPPP3/443-714/09-3/KG, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2009 r. znak ILPP1/443-379/09-2/AK.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 powołanej ustawy.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza ? zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu ? obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takie czynności wielokrotnie, a sprzedawane towary zostały nabyte w celu wykorzystania w działalności gospodarczej. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług ? w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie ? musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że osoba fizyczna nieprowadząca regularnej, czy zorganizowanej działalności gospodarczej, dokonująca jednorazowej lub okazjonalnych transakcji, nie występuje w charakterze podatnika od towarów i usług. Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego (np. działki gruntu), a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, że w lipcu ?. nabył Pan współwłasność gruntu ornego o pow. ? ha z zamiarem poszerzenia posiadania gospodarstwa rolnego oraz zamiarem pobudowania domu. Część gruntu ok. ?ha podzielił Pan ze wspólniczką na 4 działki, na które uzyskał decyzję o warunkach zabudowy. W związku ze sprzedażą tych działek zapłacił Pan podatek należny z odsetkami. Przedmiotowy wniosek dot. działki, która została wyodrębniona wskutek zniesienia współwłasności w r. Na wyodrębnionej działce nr ?..pow. ?. m2 zamierzał Pan wybudować dom. W ?. r. otrzymał Pan decyzję o warunkach zabudowy, jednak pogarszająca się sytuacja gospodarcza zmusiła Pana do spieniężenia części majątku prywatnego, w tym przedmiotowej działki. Od momentu zakupu działki nie dokonywał Pan w stosunku do niej żadnych innych czynności w celu przygotowania jej do sprzedaży, tj. uzbrojenie czy marketing. W grudniu ?. r. dokonał Pan sprzedaży ww. działki za pośrednictwem biura nieruchomości. Powziął Pan jednak wątpliwości dotyczące opodatkowania ww. sprzedaży.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności należy stwierdzić, że pomimo, iż przedmiotowy grunt spełnia pojęcie towarów zdefiniowanych w art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy, jednak z okoliczności sprawy nie wynika, aby dokonując dostawy ww. działki działał Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. Zbywając przedmiotową nieruchomość, którą miał przeznaczyć na budowę własnego domu mieszkalnego - w tym konkretnym przypadku - działał Pan w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Reasumując należy stwierdzić - mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe [w tym wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby (C-180/10) i Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć (C-181/10)] ? że sprzedaż przedmiotowej działki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Pana za podatnika tego podatku.

Podkreślić należy, iż powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjny, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.

Z powyższych wyroków wynika, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną), a ponieważ w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze zbiorem tych zorganizowanych działań ? dokonana sprzedaż działki ? nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? ( t.j. Dz. U. z 2012 poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika