Brak możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego (...)

Brak możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 24 marca 2009 roku złożono wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Poddziałania 1.3.1 osi priorytetowej 1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt: ?Prozdrowotne dodatki do żywności zawierające immobilizowane nienasycone kwasy tłuszczowe oraz bakterie probiotyczne otrzymywane metodą suszenia rozpyłowego'. Celem aplikowanego wniosku o dofinansowanie jest poszerzenie wiedzy w zakresie otrzymywania dodatków do żywności z wykorzystaniem prozdrowotnych substancji pochodzenia naturalnego. W ramach projektu planowane jest opracowanie metody otrzymywania innowacyjnych dodatków do żywności zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT oraz probiotyczne bakterie w postaci suchych proszków o podwyższonej stabilności chemicznej, dzięki czemu będą mogły być potencjalnie stosowane jako prozdrowotne modyfikatory do szerokiej gamy produktów spożywczych. Zakładany czas realizacji projektu - 36 miesięcy. Projekt jest podzielony na 12 zadań zasadniczych (7 badawczych i 5 organizacyjnych), spiętych dodatkowym zadaniem organizacyjnym związanym z zarządzaniem menadżerskim oraz kierowaniem projektem. Realizacja części zadań tzw. badawczych prowadzi do osiągnięcia rezultatów kluczowych w postaci tzw. ?kamieni milowych'. Innowacyjny charakter projektu dotyczy zarówno technologii otrzymywania materiału w postaci suchego proszku, jak i metody jego stabilizacji za pomocą naturalnych produktów (pozyskiwanych z surowców żywnościowych) zawierających naturalne antyoksydanty. Projekt obejmuje niezbędne wydatki na aparaturę i sprzęt wykorzystane wyłącznie do realizacji prac badawczo-naukowych. Wnioskodawca wskazuje, iż wymieniony Projekt nie jest związany z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez Wnioskodawcę m.in. w zakresie najmu i dzierżawy oraz działalnością naukowo-badawczą i pomocniczą.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku z tym, że nie będzie prowadzona działalność gospodarcza i nie będzie prowadzona sprzedaż w ramach projektu, możliwe jest odliczenie naliczonego podatku zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług w ramach projektu...


Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym, że nie będzie prowadzona działalność gospodarcza w zakresie badań objętych projektem, a także ze względu na brak sprzedaży w zakresie przedmiotu badań oraz badawczo-rozwojowy charakter projektu - nie będzie istniała możliwość odliczenia naliczonego podatku naliczonego. W trakcie realizacji Projektu nie wystąpi zewnętrzny podmiot będący odbiorcą indywidualnym usługi. Wyniki przeprowadzonych badań nie będą sprzedawane konkretnemu odbiorcy, lecz upowszechniane, a z rezultatów będzie korzystało szerokie grono zainteresowanych. W związku z powyższym uczelnia nie dokonuje żadnego świadczenia na rzecz innego podmiotu i dlatego nie zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 ustawy, a w efekcie realizacja projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, nie będzie możliwości odliczenia podatku zawartego w fakturach VAT dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu a podatek ten stanowić będzie koszt kwalifikowany.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt, w ramach którego planowane jest opracowanie metody otrzymywania innowacyjnych dodatków do żywności, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT oraz probiotyczne bakterie w postaci suchych proszków o podwyższonej stabilności chemicznej, dzięki czemu będą mogły być potencjalnie stosowane jako prozdrowotne modyfikatory do szerokiej gamy produktów spożywczych. Projekt obejmuje niezbędne wydatki na aparaturę i sprzęt wykorzystane wyłącznie do realizacji prac badawczo-naukowych i nie jest związany z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez Wnioskodawcę.

Mając powyższe na uwadze w odniesieniu do powołanych przepisów należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, przy założeniu, że wydatki poniesione na realizację przedmiotowego projektu, nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 71-417 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika