Opodatkowania dostawy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

Opodatkowania dostawy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu 6 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 6 października 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od 1 lutego 1992 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług geodezyjno-kartograficznych. W dniu 30 stycznia 1996 r. wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prawo do lokalu użytkowego, od którego nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W roku 1997 poniósł Pan wydatki na ulepszenie ww. lokalu, w związku z czym zwiększyła się jego wartość użytkowa. Wydatki te przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu i zostały zaliczone do inwestycji w obcym środku trwałym. W związku z tym, iż wydatki te miały związek z działalnością opodatkowaną podatek naliczony został odliczony. Lokal w stanie ulepszonym wykorzystywany jest w działalności gospodarczej do chwili obecnej. W bieżącym roku zamierza Pan sprzedać ww. lokal.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w związku ze sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego należy zastosować stawkę ?zwolnioną?, czy też należy je opodatkować 22% stawką podatku...


Pana zdaniem, sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.

10a i ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług. Spełnione bowiem zostały dwa warunki, tj. w stosunku do tego obiektu nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; wydatki poniesione na ulepszenie, w stosunku do których miał Pan prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, były wyższe niż 30% wartości początkowej lokalu; lecz lokal w stanie ulepszonym był wykorzystywany do czynności opodatkowanej przez ponad 5 lat.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się - zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów na terytorium kraju zasadniczo rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy). Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Co do zasady stawka podatku ? na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy ? wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Stosownie do art. 2 pkt 14 ww. ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, co do zasady, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.


Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), w świetle art. 43 ust. 7a nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że w 1996 r. wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego, od którego nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W roku 1997 poniósł Pan wydatki na ulepszenie opisanego lokalu, które przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu i zostały zaliczone do inwestycji w obcym środku trwałym. Ponieważ wydatki miały związek z działalnością opodatkowaną, skorzystał Pan z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Przedmiotowy lokal w stanie ulepszonym był wykorzystywany do czynności opodatkowanej przez ponad 5 lat.

Biorąc zatem pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlegać będzie zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10a w zw. z art. 43 ust. 7a ustawy, a zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika