Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w części związanej z budynkami i budowlami, stanowiącymi (...)

Czy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w części związanej z budynkami i budowlami, stanowiącymi w rozumieniu ustawy towary używane, jest zwolnione od podatku, zaś w części związanej z budowlami, których dostawa nie korzysta ze zwolnienia, należy zastosować zasady opodatkowania jak przy dostawie tych budowli?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu 5 listopada 2007 r.), uzupełnionego w dniach 13 i 17 grudnia 2007 r. oraz 21 stycznia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków, budowli i obiektów pomocniczych trwale związanych z gruntem ? jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków, budowli i obiektów pomocniczych trwale związanych z gruntem.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność w zakresie hurtowej sprzedaży mięsa i wędlin. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W październiku 2002 r. aktem notarialnym Spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania działki gruntu oraz własność usytuowanych na niej budynków i budowli stanowiących odrębną nieruchomość. Przy nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (podatek naliczony nie wystąpił). Przed wprowadzeniem do użytkowania ani w trakcie użytkowania nie ponoszono żadnych wydatków na ulepszenie.


W piśmie z dnia 7 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. organu 13 grudnia 2007 r.) Spółka wskazała nowe okoliczności, których nie podniesiono we wniosku, a mianowicie - zgodnie z ekspertyzą rzeczoznawcy nabyte budynki i budowle zostały wybudowane w latach 1972-1983. Ponadto w 2004 r. wykonano ogrodzenie działki, a w roku 2005 przyłącze wodociągowo-kanalizacyjne, które zakwalifikowano do środków trwałych oraz odliczono podatek VAT naliczony. Wnioskodawca wskazał, że wybudowane obiekty pomocnicze (tj. ogrodzenie i przyłącze) stanowią ulepszenie znajdujących się na działce budynków i budowli.

W dniu 17 grudnia 2007 r. wpłynęło kolejne pismo Wnioskodawcy zawierające oświadczenie, iż budynki i budowle będące przedmiotem zapytania zostały przyjęte do użytkowania w dniu 10 listopada 2002 r. i od tego momentu były wykorzystywane w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W najbliższym czasie Spółka zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynki i budowle trwale związane z gruntem, a także wybudowane obiekty pomocnicze (ogrodzenie i przyłącze). Jak wynika z pisma otrzymanego w dniu 21 stycznia 2008 r., do dnia 17 stycznia 2008 r. nieruchomości nie zostały sprzedane.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  • czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków i budowli trwale związanych z gruntem jest zwolniona od podatku od towarów i usług
  • ...
  • czy sprzedaż obiektów pomocniczych (ogrodzenie i przyłącze) powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług... Czy należy opodatkować część gruntów zajętych pod wymienione obiekty
  • ...


Należy zaznaczyć, że drugie zapytanie Spółka wniosła w piśmie z dnia 7 grudnia 2007 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania oraz budynków i budowli trwale związanych z gruntem jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wymienione przepisy zrównują bowiem sytuację podatników dokonujących zbycia prawa własności gruntu oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu (zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług grunt jest towarem i obrót nim podlega opodatkowaniu tym podatkiem). W przypadku dostawy nieruchomości budynkowej trwale związanej z gruntem, gruntu nie wyłącza się z podstawy opodatkowania. Oznacza to, że dostawa gruntu jest opodatkowana tak samo jak położony na gruncie budynek (lub jego cześć). A zatem, w przypadku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z nieruchomością budynkową trwale związaną z tym gruntem dla całej transakcji ma zastosowanie zwolnienie.

Natomiast sprzedaż obiektów pomocniczych (ogrodzenie, przyłącze) a także części zajmowanego przez nie gruntu jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 pkt 6 ustawy o VAT. Wybudowane obiekty pomocnicze zwiększają wartość nabywczą działki i zdaniem Spółki stanowią ulepszenie znajdujących się tam budynków i budowli. Ze względu na to, że wymienione obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek zaliczone zostały do środków trwałych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl postanowień art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W przypadku zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych w zakresie podatku od towarów i usług czynność ta będzie uzależniona od statusu budynków i budowli na tym gruncie posadowionych. Art. 29 ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, grunt na którym są one posadowione dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle posadowione na gruncie będącym przedmiotem wieczystego użytkowania. Jak wskazuje przepis § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.


Dla oceny, czy planowana przez Spółkę transakcja będzie w całości lub w części zwolniona od podatku należy rozpatrzyć następujące aspekty:


  • aspekt dotyczący sprzedaży budynków i budowli
  • ;
  • aspekt dotyczący sprzedaży obiektów pomocniczych, tj. ogrodzenia i przyłącza wodno-kanalizacyjnego
  • ;
  • aspekt dotyczący przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu
  • .


Przedmiotem dostawy będą budynki i budowle wzniesione w latach 1972-1983, a zatem od końca roku, w którym zakończono ich budowę upłynęło ponad 5 lat. Zostały one nabyte przez Spółkę w październiku 2002 r., a przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spełnione więc zostały przesłanki, pozwalające uznać, iż sprzedaż tych budynków i budowli jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy.

W 2004 r. wykonano ogrodzenie działki, a w roku 2005 przyłącze wodociągowo-kanalizacyjne i skorzystano z prawa do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od związanych z tym wydatków. Niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o opis zawarty we wniosku, w którym Spółka określiła, że wymienione obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek, w związku z czym zostały odrębnie zaliczone do środków trwałych. Jednocześnie tut. organ nie dokonywał oceny, czy wybudowane obiekty pomocnicze (tj. ogrodzenie i przyłącze) stanowią ulepszenie znajdujących się na działce budynków i budowli. Dodać należy, że zagadnienie ulepszenia zostało uregulowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W odniesieniu do sprzedaży ogrodzenia i przyłącza nie znajdzie zastosowania ww. przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Spółka przy wznoszeniu tych budowli w latach 2004 - 2005 skorzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego, a od końca roku, w którym zakończono ich budowę nie upłynęło 5 lat. A zatem dostawa tych budowli będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, analiza wskazanych wyżej przepisów prowadzi do wniosku, iż zwolnienie od podatku jest jednym z wyjątków od generalnej reguły opodatkowania sprzedaży i nie może być rozszerzone na całą nieruchomość, lecz winno być przyporządkowane jedynie do takiej jej części, która jest związana z posadowionymi budynkiem i budowlami podlegającym zwolnieniu od opodatkowania w chwili sprzedaży. Ze względu na to, iż przedmiotem transakcji będzie prawo wieczystego użytkowaniu gruntu wraz z związanymi z tym gruntem budynkami i budowlami, których sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (ogrodzenie i przyłącze), jak i których sprzedaż jest zwolniona od tego podatku (budynki i budowle nabyte w 2002 r.), należy przypisać części gruntu do poszczególnych obiektów. A zatem, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w części związanej z budynkami i budowlami, stanowiącymi w rozumieniu ustawy towary używane, jest zwolnione od podatku, zaś w części związanej z budowlami, których dostawa nie korzysta ze zwolnienia, należy zastosować zasady opodatkowania jak przy dostawie tych budowli.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika