Miejsce świadczenia usług związanych z udziałem w targach poza terytorium kraju.

Miejsce świadczenia usług związanych z udziałem w targach poza terytorium kraju.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2008 r. (data wpływu 15 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania nabytych usług związanych z udziałem w targach poza terytorium kraju - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 października 2008 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania nabytych usług związanych z udziałem w targach poza terytorium kraju.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka w br. uczestniczyła w targach w Londynie. W związku z tym poniesione zostały wydatki na: wynajem powierzchni wystawienniczej, zabudowę stoiska, montaż, ochronę, internet, dostawę prądu. Faktury wystawiła Firma z Londynu oraz z Birmingham. Wszystkie faktury i płatności dotyczą bezpośrednio organizacji targów. Dotychczas Wnioskodawca rozpoznawał import usług i wystawiał fakturę wewnętrzną, podatek należny był podatkiem naliczonym. Rozwiązania prawne wskazywały na usługę reklamową, jednak są też interpretacje wskazujące, iż organizację targów zaliczyć należy do usług związanych z nieruchomościami. Istota zagadnienia sprowadza się do tego, że ustawodawca inaczej określił miejsce opodatkowania powyższych usług i ma to wpływ na rozliczenie podatku od towarów i usług. Usługi związane z nieruchomościami opodatkowane są w miejscu położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług), a usługi reklamy w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę (art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy organizacja targów i związane z tym czynności należy zaliczyć do usług reklamowych, czy do usług związanych z nieruchomościami...
  2. Czy wszystkie faktury związane z targami uznać za import usług i wystawić fakturę wewnętrzną...
  3. Czy też należy uznać, że usługi te są opodatkowane w Wielkiej Brytanii i nie wystawiać faktury wewnętrznej...


Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na liczne pytania w sprawie ustalenia miejsca świadczenia powyższych usług Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że kompleksowe usługi organizowania targów powinny być traktowane jako usługi związane z nieruchomościami. Dlatego Wnioskodawca uważa, że taka interpretacja jest właściwa i miejscem opodatkowania organizacji targów powinno być miejsce położenia centrum targowo-wystawienniczego. Do takiej interpretacji skłania Spółkę również odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 1094, w której podniesiono, że niektóre kraje Unii Europejskiej zaliczają usługi organizacji targów do usług reklamy. Powoduje to przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku na nabywcę usług reklamy. Ministerstwo wyjaśniło, że '(...) brak jest podstaw do (....) uznania ww. usług dla potrzeb określania miejsca świadczenia jako usług reklamy. Byłoby to niezgodne zarówno z orzecznictwem ETS w tym zakresie, jak i przepisami ww. dyrektywy z dnia 12 lutego 2008 r. (...)'. Wnioskodawca uważa, że miejscem opodatkowania usług organizacji targów jest w tym przypadku miejsce targów i nie ma potrzeby wystawiania faktury wewnętrznej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, poprzez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca uczestniczył w targach poza terytorium kraju, tj. w Londynie, w związku z czym nabył niezbędne usługi, tzn. wynajem powierzchni wystawienniczej, zabudowę stoiska, montaż, ochronę, internet, dostawę prądu.

W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca ich świadczenia.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od powyższej zasady przewidziano jednak szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. Takim odstępstwem jest m. in. przyjęcie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego ? miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości (brzmienie obowiązujące do dnia 30 listopada 2008 r.).

Wyjątek określony w cyt. art. 27 ust. 2 pkt 1 ma zastosowanie w przypadku, gdy świadczona usługa ma charakter usługi kompleksowej i obejmuje swoim zakresem wynajem powierzchni wystawienniczej. Kompleksowość usługi oznacza, że usługa obejmuje swoim zakresem usługę główną, tj. wynajem powierzchni wystawienniczej, a także pewne usługi powiązane. Wynajem powierzchni wystawienniczej w świetle ww. przepisu jest usługą związaną z nieruchomością. W takich właśnie okolicznościach, w celu określenia miejsca świadczenia, usługi dodatkowe mogą być traktowane jako usługi związane z usługą główną. Oznacza to, iż miejscem świadczenia ww. usług, a tym samym ich opodatkowania, wraz z wynajmem powierzchni wystawienniczej jest miejsce położenia nieruchomości, bez względu na rzecz jakiego podmiotu gospodarczego będą świadczone. Natomiast do ustalenia miejsca świadczenia usług cząstkowych, związanych z organizowaniem targów, które nie mają charakteru kompleksowego, gdyż nie obejmują wynajmu powierzchni wystawienniczej, zastosowanie mają właściwe przepisy art. 27 ? 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że nabyła od kontrahentów zagranicznych usługi, których zakres obejmował usługę główną - wynajem powierzchni wystawienniczej oraz usługi dodatkowe, tj. zabudowę stoiska, montaż, ochronę, internet, dostawę prądu.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że przedmiotowe usługi nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, tylko w kraju położenia nieruchomości. Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym nie występuje import usług, dlatego też w tym przypadku nie znajdzie zastosowania przepis art. 106 ust. 7 ww. ustawy, zgodnie z którym, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów dla której podatnikiem jest nabywca oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne (...).

Zwrócić uwagę należy, że od dnia 1 grudnia 2008 r. obowiązuje znowelizowany przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, który wprost stanowi, iż w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usług podobnych do tych usług, takich jak targi i wystawy, a także usług pomocniczych do tych usług - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika