Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umowy zlecenia, zawartej przez osobę nie prowadzącą działalności (...)

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umowy zlecenia, zawartej przez osobę nie prowadzącą działalności gospodarczej.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26.04.2004r. w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT umowy zlecenia Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

O zakresie podmiotowym w świetle cytowanej ustawy o VAT decyduje zatem rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności. Jeżeli mieści się on w definicji zwartej w art. 15 ust. 2 ustawy, wówczas podmiot prowadzący tego rodzaju działalność, co do zasady, jest podatnikiem podatku VAT, oczywiście jeżeli w ramach tej działalności podatnik wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu, o którym mowa w art. 5 ustawy. W art. 15 ust. 3 cyt. ustawy o VAT wskazano wyłączenia z uznania określonych czynności za działalność gospodarczą, które przesądzają o tym , iż m.in. wymienione w ust. 3 tegoż przepisu umowy cywilnoprawne (w tym umowy zlecenia i umowy o dzieło), które osoba fizyczna zawarła z innymi podmiotami, aniżeli pracodawca, czy też umowy niepolegające na świadczeniu na rzecz pracodawcy, są wyłączone spod zakresu opodatkowania przy spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Po pierwsze muszą to być umowy, o których mowa w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176), czyli m.in. wymieniona w art. 13 pkt 8 lit. a/ tej ustawy działalność wykonywana na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zawartej wyłącznie:

  • z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osoba prawną i jej jednostkami organizacyjnymi oraz jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej.


Po drugie, w wyniku wykonania tychże umów wymienionych w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne wykonujące czynności określone w umowie muszą być związane ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności, co do:

  • warunków wykonania tych czynności,
  • wynagrodzenia,
  • odpowiedzialności zlecającego za ich wykonanie.


Co do zasady umowy cywilnoprawne, takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, charakteryzują się wytworzeniem pewnego rodzaju stosunku prawnego pomiędzy podmiotem zlecającym wykonanie danej czynności a podmiotem, który dana czynność wykonuje w ramach tej umowy. Treścią umowy cywilnoprawnej tego rodzaju jest zatem z reguły zarówno określenie wszelkich warunków, w jakich czynność ma być wykonana, określenie wynagrodzenia, jak i szczegółowe ustalenie warunków odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności (czyli m.in. zasad ewentualnej współpracy, sposobu wykonania, odbioru, odpowiedzialności za uszkodzenia itp.) oraz odesłanie do odpowiedniego stosowania poszczególnych uregulowań cywilistycznych. Taka konstrukcja umowy odpowiada dyspozycji art. 15 ust.

3 pkt 3 cyt. ustawy o VAT. Zasadniczo można uznać, iż wszelkie tego rodzaju umowy będą mieściły się w tej kategorii, z jednej strony ze względu na cywilnoprawną zasadę swobody zawierania umów, która pozwala dowolnie kształtować stosunki umowne, z drugiej natomiast poprzez odesłanie do odpowiedniego stosowania poszczególnych uregulowań cywilistycznych, które z kolei nakazują zarówno staranność przy realizowaniu stosunków zobowiązaniowych, jak i regulują kwestie odpowiedzialności za wykonanie (czy niewykonanie) zobowiązania, a zatem powodują powstanie ?więzów prawnych? tworzących stosunek prawny, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy o VAT.

Reasumując zdaniem tut. organu podatkowego wszelkie czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako że nie będzie to samodzielna działalność gospodarcza (w rozumieniu ustawy o VAT), a zatem osoba, która wykonuje te czynności nie będzie uznawana za podatnika VAT. W świetle powyższego tut. organ podatkowy informuje, iż w wszelkie czynności wykonywane przez Pana na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zleceniobiorca i zleceniodawcą, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako że nie będzie to samodzielna działalność gospodarcza (w rozumieniu ustawy o VAT), a zatem z tytułu wykonywania tych czynności nie będzie Pan uznawany za podatnika podatku VAT.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika