dotyczy zastosowania kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego (...)

dotyczy zastosowania kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury sprzedaży dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy do przeliczenia na złote polskie przychodów w walutach obcych w świetle art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury sprzedaży dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy do przeliczenia na złote polskie przychodów w walutach obcych w świetle art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Porady prawne

Pismem z dnia 23.05.2007r. (data wpływu 24.05.2007r.) Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego poprzez potwierdzenie stanowiska, że stosowanie kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w poprzednim dniu roboczym przed wystawieniem faktury dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do przeliczenia przychodów wyrażonych w walutach obcych nie narusza art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży maszyn gastronomicznych pochodzących w 99% z krajów należących do Unii Europejskiej. Około 30% sprzedaży dokonywana jest w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W przepisach dotyczących podatku o podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych występuje rozbieżność dotycząca kursów przeliczania przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych. Ilość dokumentów w walutach obcych oraz stosowany w spółce system finansowo-księgowy ,,EXACT' uniemożliwiają stosowanie różnych kursów walut obcych dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym oraz dla podatku VAT.
Zdaniem Wnioskodawcy intencją działania ustawodawcy było ujednolicenie przepisów, dotyczących obu podatków. Przychody wyrażone w walutach obcych związane z prowadzoną sprzedażą Spółka przelicza stosując kursy Narodowego Banku Polskiego ogłoszone dnia poprzedzającego wystawienie faktury (obowiązujące w tym dniu).

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Stosownie do art. 12 ust. 2 w/w ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Datę powstania przychodu regulują przepisy art. 3 ust. 3a-3e w/w ustawy. Na podstawie art. 12 ust. 3a za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Jak wynika z powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote stosując kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień: wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, przy czym dzień uzyskania przychodu nie może przypaść później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.


Zatem w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym jedynie w sytuacji, gdy data wystawienia faktury jest datą powstania przychodu w myśl przepisów art. 12 ust. 3a w/w ustawy, przeliczenie na złote kwoty wyrażonej w walucie obcej po kursie średnim Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, będzie zgodne z treścią art. 12 ust. 2 w/w ustawy.

Należy więc stwierdzić, iż stanowisko Podatnika przedstawione w złożonym wniosku, zgodnie z którym przychody wyrażone w walutach obcych związane z prowadzoną sprzedażą maszyn w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przeliczane są przy zastosowaniu kursu Narodowego Banku Polskiego ogłoszonego z dnia poprzedzającego wystawienie faktury (obowiązujące w tym dniu) jest nieprawidłowe.
Ponadto tut. organ podatkowy zauważa, że stosownie do treści art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Dlatego ilość dokumentów w walutach obcych oraz stosowany w spółce system finansowo-księgowy ,,EXACT', które jak twierdzi Spółka uniemożliwiają stosowanie różnych kursów walut obcych dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym i podatku od towarów i usług pozostają bez znaczenia w przedstawionej sprawie.
W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika