Czy można skorzystać z ulgi odsetkowej w sytuacji zaciągnięcia nowego kredytu na spłatę poprzedniego (...)

Czy można skorzystać z ulgi odsetkowej w sytuacji zaciągnięcia nowego kredytu na spłatę poprzedniego kredytu mieszkaniowego na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie przepisów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych skorzystał Pan z odliczenia od dochodu wykazanego we wspólnym zeznaniu małżonków spłaconych odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego. Zgodnie z Pana oświadczeniem umowa kredytowa zawarta została w lipcu 2003 r., i następnie w tym samym m-cu nastąpiło nabycie nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego na podstawie umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego.

Jednocześnie w związku z pojawieniem się na rynku korzystniejszych kredytów hipotecznych ma Pan zamiar zawrzeć nową umowę o kredyt hipoteczny z innym bankiem na refinansowanie kredytu hipotecznego udzielonego przez poprzedni bank. Pana zdaniem zmiana banku nie spowoduje utraty prawa do ww. ulgi odsetkowej, gdyż nie zmienia się cel zobowiązania, zmienia się wyłącznie tytuł umowy zawartej z nowym bankiem.

Porady prawne

Odnosząc się do powyższego tutejszy organ wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1) budową budynku mieszkalnego albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek w sytuacji mającej miejsce w przedmiotowej sprawie, a więc z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, określają przepisy zawarte w art. 26 b ust. 2 pkt 1-3, 4b-7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanymi przepisami od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu hipotecznego, zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, jeżeli:
-kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r.,
-kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 ustawy,
-w przypadku inwestycji, w postaci zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,
-do zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia z tytułu omawianej ulgi, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku,
-odsetki będące przedmiotem odliczenia zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodami wystawionymi przez podmiot do tego uprawniony, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba ze zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art.

11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
-podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone na: zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Na mocy przepisu art. 26 b ust. 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego obejmuje wyłącznie odsetki:

-naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,

-od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, określa także terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego. Zgodnie z art. 26 b ust. 5 ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone także przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem hipotecznym, to wówczas - zgodnie z przepisem art. 26 b ust. 6 - mogą być one odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki. Odsetki, o których mowa zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki, w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia ? art. 26 b ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż skorzystał Pan z ?ulgi odsetkowej? i obecnie zamierza zaciągnąć nowy kredyt na spłatę poprzedniego kredytu mieszkaniowego na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych. Uważa Pan, że w tym przypadku zostanie zachowane prawo do kontynuowania ?ulgi odsetkowej.?

Należy podkreślić, iż fakt zawarcia nowej umowy kredytu hipotecznego, nie stanowi przeszkody w kontynuacji praw do wymienionej ulgi, pod warunkiem, że nowa umowa kredytowa spełni wymagania wymienione w art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. kredyt zostanie udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo- kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynikać będzie, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26 b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pana przypadku nie zostanie jednak spełniony warunek zawarty w art. 26b ust. 1, tj. sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Celem nowego kredytu będzie bowiem spłata poprzedniego kredytu, a takiej przesłanki nie zawiera ww. przepis. Zatem zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę kredytu mieszkaniowego na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych, pozbawi Pana prawa do dokonywania odliczeń odsetek spłaconych od 2005 r., nawet jeśli nie został wykorzystany w pełni limit możliwych do odliczenia odsetek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika