1. Czy będąc zarejstrowanym podatnikiem podatku VAT na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (...)

1. Czy będąc zarejstrowanym podatnikiem podatku VAT na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej muszę być jednocześnie takim podatnikiem na potrzeby działalności rolniczej ?

2. Czy podatnik powinien wystawiać faktury VAT z tytułu sprzedaży produktów ze swojego gospodarstwa rolnego ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2006 r. złożonego w tut. Urzędzie przez Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 06.09.2006 r. złożonym w tut. Urzędzie Podatnik, zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu (sklep spożywczo przemysłowy) i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Jednocześnie prowadzi gospodarstwo rolne. Z tego tytułu został zarejestrowany w Urzędzie Gminy, otrzymał numer identyfikacyjny w/w gospodarstwa i opłaca podatek rolny.

Podatnik zajmuje sie hodowlą i sprzedażą zwierząt (bażanty i kuropatwy). Nabywcy zwierząt żądają od niego rachunków potwierdzających sprzedaż, a niektórzy faktur VAT.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o o odpowiedź na pytanie: Czy będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej musi być jednocześnie tymże podatnikiem na potrzeby działalności rolniczej i czy podatnik powinienem wystawić faktury VAT ze sprzedaży produktów ze swojego gospodarstwa rolnego ?

Zdaniem Wnioskodawcy nie powinien on łączyć w podatku VAT działalności rolniczej i działalności gospodarczej ? sklepu. Z działalności gospodarczej ma obowiązek wystawiać faktury VAT, ponieważ jest zarejestrowanym podatnikiem tego podatku. Natomiast z działalności rolniczej, jeżeli dobrowolnie nie dokonał zgłoszenia do VAT do właściwego dla niego Naczelnika Urzędu Skarbowego nie jest podatnikiem podatku VAT. Zdaniem Podatnika z tytułu prowadzonej działalności rolniczej nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT. W ten sposób Wnioskodawca interpretuje art. 96 ust. 3 ustawy o VAT, który według niego mówi o możliwości złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, a nie obowiązku.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Strony, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia co następuje:

W myśl postanowień art. 43 ust. 1 pkt 3 zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza, do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Natomiast przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT). Rolnicy ryczałtowi w trakcie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni zgodnie z art. 117 ustawy z obowiązku:

- wystawiania faktur, o których mowa w art. 106,

- prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług,

- składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1,

- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. Dokonywana przez dotychczasowego rolnika ryczałtowego sprzedaż produktów rolnych podlega opodatkowaniu, jeżeli rezygnuje on dobrowolnie ze zwolnienia lub gdy jest obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tylko w takim przypadku rolnik powinien dokonać zgłoszenia rejestracyjnego.Zgodnie bowiem z art. 96 ust. 3 ustawy o VAT podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Odnośnie sposobu dokumentowania czynności wykonywanych przez rolnika ryczałtowego w ramach działalności rolniczej to zgodnie z treścią przepisu art. 116 ust. 1 powyższej ustawy czynny podatnik zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług, nabywający od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Zatem w przypadku gdy produkty rolne sprzedawane są przez rolnika ryczałtowego na rzecz czynnego podatnika podatku VAT to obowiązek wystawienia faktury VAT RR potwierdzającej dokonanie tej dostawy leży po stronie nabywcy.

Wnioskodawca powinien jednak wystawiać faktury VAT w przypadku prowadzonej działalności handlowej z tytułu, której jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT.

Faktury wystawia się zgodnie z przepisami art. 106 powołanej wyżej ustawy.Zgodnie z ust. 1 tego artykułu podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika