Czy wydatek na nabycie zestawu komputerowego, w sytuacji używania go przez podatnika w okresie poniżej (...)

Czy wydatek na nabycie zestawu komputerowego, w sytuacji używania go przez podatnika w okresie poniżej 1-go roku, stanowi koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia?

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.03.2004 r. (wpł. 02.04.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 20.04.2004 r. (wpł. 23.04.2004 r.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Gminny Ośrodek Kultury zwraca się z zapytaniem, czy w sytuacji gdy nabył zestaw komputerowy za kwotę 3.277,70 zł, sfinansowany ze środków Fundacji, powinien naliczać odpisy amortyzacyjne od nabytego składnika majątkowego czy też zaliczyć powyższy wydatek do kosztów w momencie jego zakupu.
Jak wynika z treści przedmiotowego pisma zakupiony w marcu 2004 r. zestaw komputerowy zostanie przekazany w czerwcu 2004 r. na rzecz stowarzyszenia ekologiczo - kulturalnego, zgodnie z wolą Fundacji, która przekazała środki na sfinansowanie jego zakupu.

Porady prawne

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm), aby koszt poniesiony przez podatnika mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodów oraz wydatek ten nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 jako nie uważany za koszt uzyskania przychodów.
Jednocześnie art. 15 ust. 6 ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a do 16m z uwzględnieniem art. 16.

Aby dany składnik majątku został zaliczony do środków trwałych podatnika, zgodnie z treścią art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidywany okres jego używania musi przekraczać 1 rok, a ponadto składnik ten musi być wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością. O tym jak długo będzie używany dany składnik przez podatnika, decyduje on sam.
Jeżeli podatnik uzna, że dany składnik nie będzie przez niego używany dłużej niż 1 rok wydatki na jego nabycie, niezależnie od ich wysokości, powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
W świetle powołanych przepisów oraz przedstawionych wyjaśnień słuszne jest zatem stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym piśmie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika