Czy należy uiścić podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej na podstawie umowy darowizny w 2002 (...)

Czy należy uiścić podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej na podstawie umowy darowizny w 2002 r.

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego przychodu ze sprzedaży kiosku drewnianego (bez gruntu), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mogilnie uznaje, że stanowisko zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 22 czerwca 2006 r. zwrócił się Pan do tut. organu z zapytaniem: czy należy uiścić podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej na podstawie umowy darowizny w 2002 r.

Porady prawne

Z treści wniosku wynika, że w 2002 r. otrzymał Pan na podstawie umowy darowizny budynek wolnostojący ( kiosk drewniany) z wyposażeniem bez gruntu.

Nie prowadzi działalności gospodarczej i w bieżącym roku zamierza sprzedać ten kiosk.

W przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Według Pana po sprzedaży powinien zapłacić 10 % zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości, gdyż budynek ten jest w posiadaniu krócej niż 5 lat.

Jednocześnie uważa, że tego budynku nie można zaliczyć do innych rzeczy, które można odpłatnie zbyć po okresie półrocznym i w ten sposób nie płacić podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mogilnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku zważył co następuje.

W świetle art.b46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części tych budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Natomiast zgodnie z art. 45 cytowanej ustawy rzeczami są tylko przedmioty materialne.

Biorąc powyższe pod uwagę kiosku drewnianego (bez gruntu) nie można uznać za nieruchomość a za rzecz ruchomą.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane, w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy- przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i 2 - Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie przysługuje Panu zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika