Czy odsetki od zaległego wynagrodzenia wyegzekwowanego przez komornika sądowego należy rozliczyć (...)

Czy odsetki od zaległego wynagrodzenia wyegzekwowanego przez komornika sądowego należy rozliczyć w zeznaniu rocznym?

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 21.11.2006r., uzupełnionego w dniu 19.12.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wyegzekwowanej przez komornika kwoty odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia zasądzonej wyrokiem sądu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W roku 2006 Podatniczka otrzymała w wyniku przeprowadzonego postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego wyegzekwowaną od dłużnika ? firmy X część należności stanowiącej wynagrodzenie ze stosunku pracy, na podstawie wyroku zaocznego Sądu Rejonowego, wraz z odsetkami za zwłokę.

Od wyegzekwowanej kwoty stanowiącej należność główną komornik pobrał zaliczkę na podatek dochodowy i wpłacił ją na rachunek Urzędu Skarbowego w Wejherowie, informując jednocześnie Urząd o dokonanych czynnościach.

Podatniczka, na dzień złożenia niniejszego wniosku nie otrzymała od komornika informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem, czy otrzymaną kwotę odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia wyegzekwowaną przez komornika należy uwzględnić w zeznaniu rocznym za 2006 rok.

Zdaniem Pytającej, nie powinna uwzględniać tej kwoty w rozliczeniu dochodów za rok 2006, gdyż stanowi ona odszkodowanie za nieterminową wypłatę wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W świetle art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z zapisem art. 12 pkt 1 ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z powyższym, przychody z wynagrodzenia ze stosunku pracy, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w roku ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika.

Z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń pracownikom należą się odsetki za zwłokę. W świetle przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), nie wypłacenie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 1). W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy, art. 300 Kodeksu pracy odsyła do przepisów Kodeks cywilnego.

W myśl art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Przy czym, jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 1 (tj. między innymi ze stosunku pracy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatniczka w roku 2006 otrzymała w drodze egzekucji komorniczej zasądzoną wyrokiem sądu część wynagrodzenia wraz z odsetkami za zwłokę. W świetle powyższego wypłacona przez komornika sądowego w 2006r. kwota w części stanowiącej odsetki za zwłokę nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu w 2006r. i nie należy jej wykazywać w zeznaniu rocznym za 2006r.

W tym stanie faktycznym i prawnym, należy uznać, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika