Badanie rocznego sprawozdania finansowego
Pytanie:
"Czy sprawozdanie finansowe spółdzielni mieszkaniowej powinno być badane przez biegłego rewidenta? "
Odpowiedź prawnika: Badanie rocznego sprawozdania finansowego
Dla odpowiedzi na zadane pytanie zasadnicze znaczenie będą miały przepisy dwóch ustaw:
- ustawy z dnia 16 września 1982 roku prawo spółdzielcze wraz z późn. zmianami,
- ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości wraz z późn. zmianami.
Zgodnie z przepisem art. 88a § 1 i 2 ustawy prawo spółdzielcze, roczne sprawozdania finansowe spółdzielni podlegają badaniu pod względem rzetelności i prawidłowości. Uchwałę w tym zakresie podejmuje rada nadzorcza. Podlegają one badaniu w trybie i według zasad określonych w odrębnych przepisach – czyli przepisach ustawy o rachunkowości.
Art. 64 ust 1 pkt 4 w/w ustawy wskazuje, że: badaniu i ogłaszaniu, podlegają roczne sprawozdania finansowe jednostek powiązanych, w tym roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych, a także roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.
Wobec powyższego, jeżeli spółdzielnia spełni co najmniej dwa z trzech w/w wymogów jej roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez podmiot uprawniony. Badanie takie może być przeprowadzone przez lustratora, będącego biegłym rewidentem, działającego z ramienia związku rewizyjnego będącego zarazem podmiotem uprawnionym. W przypadku gdy spółdzielnia nie spełni minimum dwóch wymogów przewidzianych przez przepis art. 64 ust 1 pkt 4, nie ma obowiązku badania sprawozdania przez biegłego rewidenta.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?