Pytanie dotyczy obowiązku uiszczenia przez Fundację podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych (...)

Pytanie dotyczy obowiązku uiszczenia przez Fundację podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych udziałów, które w procesie likwidacji zgodnie ze statutem zostały przekazane na rzecz Miasta?

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiada na pismo w sprawie interpretacji przepisów w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Pytanie dotyczy obowiązku uiszczenia przez Fundację podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych udziałów, które w procesie likwidacji Fundacji zgodnie ze statutem zostały przekazane na rzecz Miasta.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2000 r. Fundacja otrzymała od Miasta bezpłatnie udziały w spółce z o.o. Udziały te zostały przeznaczone na zabezpieczenie kredytów bankowych dla podmiotów gospodarczych w ramach utworzonego w strukturach Fundacji Funduszu Poręczeń Kredytowych. Fundacja z racji realizacji w ramach swojej działalności statutowej celów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) i przeznaczenia osiągniętych dochodów na te cele, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych.
Fundacja realizowała cele statutowe z dochodów osiąganych z działalności gospodarczej. W związku z ograniczeniem działalności gospodarczej (likwidacja działalności wydawniczej i prowadzenia parkingów) realizacja celów statutowych poza poręczeniami kredytów stała się niemożliwa. Poręczenia kredytów bankowych mogły być dokonywane poprzez zastawianie otrzymanych udziałów, których spieniężenie było niemożliwe.

W dniu 06.04.2004 r. Rada Sponsorów i Zgromadzenie Założycieli, po zapoznaniu się z sytuacją ekonomiczną Fundacji podjęła Uchwałę w sprawie jej likwidacji. Sąd Rejonowy postanowił wpisać w Krajowym Rejestrze Sądowym uchwałę Rady Sponsorów i Zgromadzenia Założycieli w sprawie likwidacji Fundacji (postanowienie z dnia ...).

W dniu (...) Fundacja przekazała otrzymane udziały Miastu, zgodnie z § 8 Aktu Założycielskiego Fundacji.

Zdaniem Fundacji podatek dochodowy od osób prawnych nie wystąpi, ponieważ majątek został przekazany w procesie likwidacji Fundacji przeprowadzonej zgodnie z prawem.Zasady likwidacji fundacji określa ustawa z dnia 06.04.1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze zm.). Art. 15 tej ustawy stanowi, że w razie osiągnięcia celu, dla którego fundacja była ustanowiona, lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji, fundacja podlega likwidacji w sposób wskazany w statucie. Z § 9 pkt 16 Statutu Fundacji wynika, że do Rady Sponsorów należy podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Fundacji. Uchwałę taką Rada Sponsorów podjęła w dniu (....) , a w dniu (...) została ona wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym.§ 8 Aktu Założycielskiego Fundacji stanowi, że w razie likwidacji Fundacji z przyczyn przewidzianych w prawie lub z woli założycieli - cały majątek Fundacji przejdzie na rzecz Miasta.

Fundacja korzysta ze zwolnienia w podatku na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) i zwrot zgodnie z § 8 Aktu Założycielskiego Fundacji w procesie likwidacji otrzymanych nieodpłatnie od Miasta udziałów nie rodzi skutków podatkowych.

Zajmując stanowisko w sprawie organ podatkowy stwierdza, że jeżeli stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest prawidłowy to stanowisko jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika