Przedmiotem wniosku jest pytanie ? czy spółka może wydatki na spłatę odsetek od pobranego kredytu (...)

Przedmiotem wniosku jest pytanie ? czy spółka może wydatki na spłatę odsetek od pobranego kredytu zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Zdaniem podatnika spłacone odsetki od pobranego kredytu stanowią koszty uzyskania przychodu ponieważ w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późniejszymi zmianami) tego rodzaju wydatki nie zostały wymienione jako wydatki nie uznane za koszty.

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE W dniu 10.03.2005r wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika. Według przedstawionego stanu faktycznego: Podatnik prowadzi w spółce cywilnej działalność gospodarczą w zakresie najem lokali, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Spółka cywilna została zawiązana aby wybudować budynek pod najem. Na budowę zaciągnięto pożyczkę hipoteczną. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki są nieruchomości. W obecnej chwili budynek jest oddany do użytkuPrzedmiotem wniosku jest pytanie ? czy spółka może wydatki na spłatę odsetek od pobranego kredytu zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.Zdaniem podatnika spłacone odsetki od pobranego kredytu stanowią koszty uzyskania przychodu ponieważ w art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późniejszymi zmianami) tego rodzaju wydatki nie zostały wymienione jako wydatki nie uznane za koszty.

Porady prawne

Opis stanu faktycznego przedstawionego w wniosku był zbyt lakoniczny w związku z powyższym wystąpiono o jego uzupełnienie. W wyniku uzupełnienia wniosku o istotne elementy, stan faktyczny ostatecznie przedstawia się następująco; Zakupiona nieruchomość zabudowana obecnie budynkiem usług medycznych położona na działce nr 153 o łącznej powierzchni 0,26 ha stanowi współwłasność #189; małżeństwa ... należącą do majątku dorobkowego małżonków oraz w #189; współwłasności małżonków nabytym na podstawie umowy sprzedaży Rep Nr 1545/01 wchodzącej do wspólności majątkowej małżeńskiej.Inwestycję polegającą na budowie przedmiotowego budynku sfinansowano kredytem zaciągniętym przez właścicieli nieruchomści tj. małżonków .... oraz ...... a nie wspólników spółki cywilnej. Wedlug umowy spółki cywilnej zawartej w dniu 22.07.2002r pomiędzy ........wspólnicy wnoszą wkłady pieniężne po 5000zł.Przedmiotowa nieruchomość do spółki nie została wniesiona.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr.14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest fakt ich zapłacenia oraz istnienie związku przyczynowo-skutkowego między kredytem a przychodem z działalności gospodarczej. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa. W przypadku wydatków jakimi jest spłata odsetek od pobranego przez małżonków kredytu, nie można mówić o kosztach uzyskania przychodu spółki cywilnej ponieważ wydatek dotyczy majątku osobistego wspólników a nie majątku spółki cywilnej - przedmiotowa nieruchomość nie została wniesiona do spółki.

Przepisami dotyczącymi utworzenia spółki cywilnej są przepisy księgi III tytułu XXXI kodeksu cywilnego o spółce. Przewidują one (art.860 § 1, że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia ?wspólnego celu gospodarczego? przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Na gruncie przepisów kodeksu cywilnego (art. 863 § 1 ) z chwilą utworzenia spółki dochodzi więc do powstania majątku utworzonego przez wkłady wspólników i powiększonego w okresie działalności spółki, służącego osiągnięciu wspólnego celu gospodarczego ?majątku będącego wspólnym majątkiem wspólników ,majątkiem odrębnym, podlegającym szczególnym przepisom służącym do zapewnienia jego niepodzielności przez cały czas istnienia spółki (Kodeks cywilny. Komentarz, pod redakcją Z. Resicha , Wydawnictwo prawnicze , Warszawa 1972r).

Współwłasność tego odrębnego i przeznaczonego na określony cel gospodarczy majątku nie jest przy tym współwłasnością w częściach ułamkowych, lecz współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej opierającą się na szczególnym stosunku osobistym łączącym wspólników; bez tego stosunku nie może ona powstać, ani istnieć.Konsekwencją tego osobistego stosunku jest zakaz rozporządzania przez wspólnika jego udziałem we wspólnym majątku oraz w jego składnikach, a także zakaz domagania się podziału tego majątku i zakaz zaspokojenia się osobistego wierzyciela wspólnika z udziału we wspólnym majątku wspólników.Cech takich, nie będą miały środki, które będąc własnością lub współwłasnością wspólników spółki cywilnej, nie zostały wniesione jako wkład do spółki i w związku z tym nie zostały objęte współwłasnością łączną wspólników.Stanowisko takie zostało wyrażone w uchwale 7 Sędziów NSA z dnia 05.11.2001r.sygn. akt. FPS 6/01 ONSA 2002/2/55.

Zgodnie z art. 14b § 1 interpretacja, o której mowa w art.14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak, podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4,jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. § 2 Interpretacja ,o której mowa w art.14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłączenie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.W/w interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej stronie przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika