Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na budowę stacji transformatorowej ?

Czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na budowę stacji transformatorowej ?

Z treści zapytania wynika następujący stan faktyczny:Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2000r. spółka X wybudowała stację transformatorową typ T.N.C. 400 KVA i przekazała Energetyce Kaliskiej S.A., która przyłączyła do tej stacji oprócz spółki X również trzy gospodarstwa domowe.

W celu zmniejszenia kosztów energii (zmiana taryfy z C22 na B22) spółka X zobowiązała się do wybudowania na warunkach Zakładu Energetycznego kolejnej stacji transformatorowej 15/0,4 KV, do której po nieodpłatnym jej przekazaniu Energetyce Kaliskiej S.A., będą przełączone trzy gospodarstwa domowe. Tym samym, po wykupie stacji T.N.C. 400 KVA spółka X stanie się samoistnym właścicielem i jedynym użytkownikiem tego transformatora. Spełnione zostaną więc warunki do uzyskania obniżonej ceny energii elektrycznej.

Porady prawne

Zdaniem pytających, budowa i nieodpłatne przekazanie stacji transformatorowej 15/0,4 KV mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a koszty budowy tej stacji są kosztem uzyskania przychodu.

Zasady opodatkowania dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. w Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Użyty w tym przepisie zwrot ?w celu? oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów.Aby określony wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Wyjątkiem od ogólnej zasady uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest, wyrażony w art. 23 w/w ustawy, katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Z przepisu tego wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.Biorąc pod uwagę sytuację opisaną w zapytaniu oraz treść przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki poniesione na wybudowanie nowej stacji transformatorowej, do której podłączeni zostali inni użytkownicy, niż spółka X nie mogą być zakwalifikowane do tych poniesionych w celu uzyskania przychodów. Podatnik dokonując we własnym zakresie wybudowania i nieodpłatnego przekazania stacji transformatorowej 15/0,4 KV stworzył jedynie warunki określone przez Energetykę Kaliską S.A. do wykupu wcześniej użytkowanej stacji tylko na własne potrzeby, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem ceny energii elektrycznej.Wydatkiem natomiast bez wątpienia będzie zakup od Energetyki Kaliskiej S.A. wcześniej użytkowanej stacji T.N.C 400 KVA. Wydatek ten udokumentowany fakturą VAT uznany będzie za koszt uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodniez art. 22a ? 22o ustawy.Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika, wg którego kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione na budowę nowej stacji transformatorowej 15/0,4 KV.W niniejszej informacji uwzględniono stan prawny obowiązujący na dzień 30.12.2004r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika