Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej wydatków poniesionych na : zapłatę (...)

Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej wydatków poniesionych na : zapłatę podatku od czynności cywilno prawnych, opłaty związane z uzyskaniem zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, koszty związane z niniejszą interpretacją, opłatę skarbową za potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym i inne opłaty i podatki od zawiązania spółki.

P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 14.12.2006 r. o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:
#9679; zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej wydatków poniesionych na : zapłatę podatku od czynności cywilno prawnych, opłaty związane z uzyskaniem zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, koszty związane z niniejszą interpretacją, opłatę skarbową za potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym i inne opłaty i podatki od zawiązania spółki ? jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 20.12.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisanej sprawie.
Podatniczka wspólnie z mężem prowadzą działalność gospodarczą w formie współwłasności małżeńskiej w udziałach po 50 % każdy. Każdy z małżonków jest oddzielnie zarejestrowany w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Jelenia Góra. Działalność prowadzona jest w zakresie handlu hurtowego oraz handlu detalicznego. Od dnia 01.01.2007 Podatnicy postanawiają dokonać zmiany formy prowadzenia działalności indywidualnej na działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej. Likwidacja dotychczasowej firmy przeprowadzona zostanie w kilka dni po zawiązaniu spółki. Do powstałej spółki cywilnej małżonkowie wniosą w postaci wkładu /aportu/ całą dotychczasową firmę z jej majątkiem trwałym i obrotowym, z jej aktywami i pasywami. Będzie to kontynuacja działalności gospodarczej w ramach tego samego rodzaju działalności /PKD/. Spółka po otrzymaniu numeru REGON wystąpi do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru NIP. Zmiany te spowodują powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilno prawnych PCC oraz innych podatkach.
W związku z powyższym Podatniczka pyta : czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki poniesione wydatki na zapłatę podatku od czynności cywilno prawnych, opłaty związane z uzyskaniem zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, koszty związane z niniejszą interpretacją, opłatę skarbową za potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym i inne opłaty i podatki od zawiązania spółki.
W opinii Podatniczki kosztami uzyskania przychodu są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, a dla osiągnięcia takiego przychodu powoływana jest spółka.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U z 2000 r. Nr 14,poz. 176 z późn. zm./ w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w.

Porady prawne
w ustawy. Dodatkowy warunek zawiera ponadto art. 22 ust. 4 ustawy, z którego wynika, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione. U podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. Natomiast zgodnie z art. 5c cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. O zakwalifikowaniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje, czy został on poniesiony w celu osiągnięcia przychodu tzn. czy jest związany z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz ma lub może mieć wpływ na uzyskanie przychodu, a także czy nie został wyłączony z kosztów na podstawie art. 23 tej ustawy. Podatnik ma wiec prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki, które z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu. W świetle powyższego wydatki na zapłatę podatku od czynności cywilno prawnych, opłaty związane z uzyskaniem zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, koszty związane z niniejszą interpretacją, opłatę skarbową za potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym i inne opłaty i podatki związane z uruchomieniem spółki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszty uzyskania przychodu. W związku z powyższym przedstawione, przez Panią, stanowisko w tej sprawie należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika