Czy karnety na wyciągi narciarskie, bilety do kina lub teatru finansowane z Funduszu Świadczeń Socjalnych (...)

Czy karnety na wyciągi narciarskie, bilety do kina lub teatru finansowane z Funduszu Świadczeń Socjalnych są rzeczowymi świadczeniami na rzecz pracownika zwolnionymi z podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 11.03.2004 r. (data wpływu: 15.03.2004 r.) znak: N/0558/04 w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Do końca 2003 r. zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego była wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł. Zgodnie z tym unormowaniem, za rzeczowe świadczenia uważano w szczególności: bony towarowe, paczki świąteczne, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne. Natomiast na podstawie znowelizowanej wersji unormowań punktu 67 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956), od dnia 1 stycznia 2004 r. wolna od podatku jest wartości rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł; przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż rzeczowymi świadczeniami dla pracowników (...) są karnety na wyciągi narciarskie oraz możliwość korzystania z basenu pływackiego w ramach ustalonego limitu godzinowego na jednego pracownika, które nie uprawniają posiadacza do wymiany ich na inne towary lub usługi, w związku z czym - w rozumieniu wyżej cytowanego przepisujeżeli zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych oraz ich wartość nie przekroczyła kwoty 380,00 zł. mieszczą się w definicji rzeczowych świadczeń i są zwolnione z podatku dochodowego.

W związku z powyższym jeżeli stan przedstawiony w zapytaniu jest zgodny ze stanem faktycznym, to stanowisko podatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika