Zasady wypłaty świadczeń z ZFŚS
Pytanie:
"Jeśli nauczyciel pracuje w trzech szkołach - łącznie 1,5 etatu, to czy w każdej z tych szkół jest uprawniony do otrzymywania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w takiej wysokości jak zatrudnieni na pełnym etacie? Jeśli w jednej szkole pracuje małżeństwo to czy obojgu przysługują świadczenia, czy tylko jednemu z nich? Czy takie same przepisy mają zastosowanie w przypadku małżeństwa pracownik - emeryt? "
Odpowiedź prawnika: Zasady wypłaty świadczeń z ZFŚS
To w jakiej wysokości i czy w ogóle pracownik jest uprawniony do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określa regulmain tego funduszu. W praktyce oznacza to, że w każdym z zakładów pracy mogą obowiązywać odrębne zasady. Regulamin może na przykład przewidywać, iż pracownik zatrudniony na poł etatu otrzymywać może świadczenia z funduszu w innym, pomniejszonym wymiarze. Jeżeli chodzi o osoby uprawnione do świadczeń socjalnych z funduszu to zgodnie z ustawą są nimi nie tylko sami pracownicy, ale i ich rodziny oraz emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. Zgodnie z Kartą nauczyciela natomiast z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Natomiast dla nauczycieli będących emerytami i rencistami dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?